E-conomics: Vi napper kunder fra C5-forhandlere

Det cloudbaserede regnskabssystem e-conomics får mange kunder til at droppe Microsofts hæderkronede ERP-system C5, hævder direktør Torben Frigaard Rasmussen.

Artikel top billede

Det danske online-regnskabssystem e-conomics er ved at placere sig som en seriøs udfordrer for Microsofts ERP-system C5. Over de seneste par år er e-conomics vokset markant, så firmaet i dag betjener 45.000 kunder, og hvis alt går efter planen runder e-conomics kunde nummer 100.000 inden udgangen af 2013.

"Vi er fuldstændig on-track i forhold til målet for 2013. Lige nu får vi dagligt mere end 100 nye kunder, og ganske mange af dem er gamle C5-kunder," siger direktør i e-conomics Torben Frigaard Rasmussen.

"Vi har rigtig godt fat i vores skandinaviske hjemmemarked. Men det går også godt ude i Europa, hvor vi i England, Tyskland og Spanien vi kan se, at tingene rigtig begynder at røre på sig. Ligesom herhjemme er digitaliseringen også på vej i resten af de europæiske lande, og det ser vi allerede en god effekt på," siger han.

Han mener også, at successen hænger sammen med, at e-conomics i modsætning til konkurrenterne sælger direkte til kunderne uden et forhandlerled at tage hensyn til.

"Kunderne ønsker nem adgang og en god pris. Det er ligesom dengang Dell begyndte at sælge pc'er direkte på nettet. På samme måde kan vi sælge vores løsning på nogle helt andre prispunkter end vores konkurrenter, og så prøver vi at giver "state of the art"-service enten via sociale medier og telefonsupport, " siger Torben Frigaaard Rasmussen.

"Jeg tror Microsoft har nogle problemer med at drive et rendyrket "software as a service"-koncept (SaaS,red.). Jeg har da bemærket mig, at en del C5-forhandlere er opmærksomme på, at vi er i markedet. Det et jeg for så vidt meget ydmyg over for," siger han.

"Men hvis Steve Ballmer har brug for et godt råd til, hvordan man driver et SaaS-koncept, så taler jeg da også engelsk," siger Torben Frigaard Rasmussen med et glimt i øjet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job