Tech Data slanker i Europa trods rekordomsætning

Den amerikanske distributionsgigant har slanket sin europæiske organisation selvom selskabets netop fremlagte regnskab viser et varesalg for knap 90 milliarder i Europa.

Artikel top billede

Godt 1,9 milliarder kroner i overskud før skat og renter på baggrund af en omsætning på 152 milliarder. Det er Tech Datas kolde tal for det netop offentliggjorte 2011/12-regnskab.

59 procent af salgsindtægterne hos Tech Data i regnskabsåret, der gik fra 1. februar 2011 til 31. januar 2012, ligger i Europa. Her har Tech Data solgt varer for knap 90 milliarder kroner, fremgår det af regnskabet.

Trods den store omsætningsandel, som Europa udgør i Tech Datas regnskab, er den europæiske forretnings bidrag til overskuddet ikke tilsvarende stort. 940 millioner kroner har Tech Data i Europa bidraget med på bundlinien, mens den amerikanske forretning har givet et overskud på en rund milliard kroner.

Derfor har Tech Data gennemført en omstrukturering i den europæiske forretning, som tilpasser sig markedsforholdene, som det så poetisk formuleres i en regnskabsmeddelelse fra Tech Data.

"Vi er er glade for at have solide resultater i begge regioner, trods et it-marked, der generelt betragtet kører langsommere, og udfordrende makroøkonomiske miljøer i visse europæiske lande," udtaler Tech Datas koncernchef Robert M. Dutkowsky, som forklaring på blandt andet opstramningen af den europæiske organisation, som blandt andet har resulteret i at svenske Jonas Elmgren er blevet chef for Tech Data i Nordeuropa.

For det kommende regnskabsår forventer Tech Data en flad udvikling og en omsætning, der ligger på linie med det netop afleverede regnskab.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank