Tech Data slanker i Europa trods rekordomsætning

Den amerikanske distributionsgigant har slanket sin europæiske organisation selvom selskabets netop fremlagte regnskab viser et varesalg for knap 90 milliarder i Europa.

Artikel top billede

Godt 1,9 milliarder kroner i overskud før skat og renter på baggrund af en omsætning på 152 milliarder. Det er Tech Datas kolde tal for det netop offentliggjorte 2011/12-regnskab.

59 procent af salgsindtægterne hos Tech Data i regnskabsåret, der gik fra 1. februar 2011 til 31. januar 2012, ligger i Europa. Her har Tech Data solgt varer for knap 90 milliarder kroner, fremgår det af regnskabet.

Trods den store omsætningsandel, som Europa udgør i Tech Datas regnskab, er den europæiske forretnings bidrag til overskuddet ikke tilsvarende stort. 940 millioner kroner har Tech Data i Europa bidraget med på bundlinien, mens den amerikanske forretning har givet et overskud på en rund milliard kroner.

Derfor har Tech Data gennemført en omstrukturering i den europæiske forretning, som tilpasser sig markedsforholdene, som det så poetisk formuleres i en regnskabsmeddelelse fra Tech Data.

"Vi er er glade for at have solide resultater i begge regioner, trods et it-marked, der generelt betragtet kører langsommere, og udfordrende makroøkonomiske miljøer i visse europæiske lande," udtaler Tech Datas koncernchef Robert M. Dutkowsky, som forklaring på blandt andet opstramningen af den europæiske organisation, som blandt andet har resulteret i at svenske Jonas Elmgren er blevet chef for Tech Data i Nordeuropa.

For det kommende regnskabsår forventer Tech Data en flad udvikling og en omsætning, der ligger på linie med det netop afleverede regnskab.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S