Tech Data slanker i Europa trods rekordomsætning

Den amerikanske distributionsgigant har slanket sin europæiske organisation selvom selskabets netop fremlagte regnskab viser et varesalg for knap 90 milliarder i Europa.

Artikel top billede

Godt 1,9 milliarder kroner i overskud før skat og renter på baggrund af en omsætning på 152 milliarder. Det er Tech Datas kolde tal for det netop offentliggjorte 2011/12-regnskab.

59 procent af salgsindtægterne hos Tech Data i regnskabsåret, der gik fra 1. februar 2011 til 31. januar 2012, ligger i Europa. Her har Tech Data solgt varer for knap 90 milliarder kroner, fremgår det af regnskabet.

Trods den store omsætningsandel, som Europa udgør i Tech Datas regnskab, er den europæiske forretnings bidrag til overskuddet ikke tilsvarende stort. 940 millioner kroner har Tech Data i Europa bidraget med på bundlinien, mens den amerikanske forretning har givet et overskud på en rund milliard kroner.

Derfor har Tech Data gennemført en omstrukturering i den europæiske forretning, som tilpasser sig markedsforholdene, som det så poetisk formuleres i en regnskabsmeddelelse fra Tech Data.

"Vi er er glade for at have solide resultater i begge regioner, trods et it-marked, der generelt betragtet kører langsommere, og udfordrende makroøkonomiske miljøer i visse europæiske lande," udtaler Tech Datas koncernchef Robert M. Dutkowsky, som forklaring på blandt andet opstramningen af den europæiske organisation, som blandt andet har resulteret i at svenske Jonas Elmgren er blevet chef for Tech Data i Nordeuropa.

For det kommende regnskabsår forventer Tech Data en flad udvikling og en omsætning, der ligger på linie med det netop afleverede regnskab.

Læses lige nu

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter ved Varde Kaserne

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision