Tech Data slanker i Europa trods rekordomsætning

Den amerikanske distributionsgigant har slanket sin europæiske organisation selvom selskabets netop fremlagte regnskab viser et varesalg for knap 90 milliarder i Europa.

Artikel top billede

Godt 1,9 milliarder kroner i overskud før skat og renter på baggrund af en omsætning på 152 milliarder. Det er Tech Datas kolde tal for det netop offentliggjorte 2011/12-regnskab.

59 procent af salgsindtægterne hos Tech Data i regnskabsåret, der gik fra 1. februar 2011 til 31. januar 2012, ligger i Europa. Her har Tech Data solgt varer for knap 90 milliarder kroner, fremgår det af regnskabet.

Trods den store omsætningsandel, som Europa udgør i Tech Datas regnskab, er den europæiske forretnings bidrag til overskuddet ikke tilsvarende stort. 940 millioner kroner har Tech Data i Europa bidraget med på bundlinien, mens den amerikanske forretning har givet et overskud på en rund milliard kroner.

Derfor har Tech Data gennemført en omstrukturering i den europæiske forretning, som tilpasser sig markedsforholdene, som det så poetisk formuleres i en regnskabsmeddelelse fra Tech Data.

"Vi er er glade for at have solide resultater i begge regioner, trods et it-marked, der generelt betragtet kører langsommere, og udfordrende makroøkonomiske miljøer i visse europæiske lande," udtaler Tech Datas koncernchef Robert M. Dutkowsky, som forklaring på blandt andet opstramningen af den europæiske organisation, som blandt andet har resulteret i at svenske Jonas Elmgren er blevet chef for Tech Data i Nordeuropa.

For det kommende regnskabsår forventer Tech Data en flad udvikling og en omsætning, der ligger på linie med det netop afleverede regnskab.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job