Skudår fik Microsofts sky til at gå i sort

Microsofts Azure Cloud Service ramt af globalt nedbrud. De fleste kunder er oppe og køre igen, siger Microsoft.

Artikel top billede

Windows Azure har siden natten til onsdag dansk tid været ramt af et alvorligt og omfattende nedbrud, som har ramt kunder i Vest- og Nordeuropa, Østasien og USA.

Nedbruddet startede kort før midnat natten til onsdag dansk tid, og først omkring ni timer senere har Microsoft meddelt, at "flertallet" af kunder igen er oppe og køre.

Chefen for Microsoft server- og cloud-division, Bill Laing, undskylder i et blogindlæg nedbruddet, som han forklarer med en softwarebug som hænger sammen med en "ukorrekt tidskalkulation for skudåret".

"Da vi opdagede problemet tog vi skridt til at beskytte kundeservices og tog fat på at løse problemet," lyder det fra Bill Laing.

Nogle amerikanske kunder oplevede dog ifølge Microsofts hjemmeside problemer helt frem til tidligt her torsdag morgen.

Andre cloududbydere som Amazon, Google og VMware har de seneste måneder også oplevet nedbrud.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S