Skudår fik Microsofts sky til at gå i sort

Microsofts Azure Cloud Service ramt af globalt nedbrud. De fleste kunder er oppe og køre igen, siger Microsoft.

Artikel top billede

Windows Azure har siden natten til onsdag dansk tid været ramt af et alvorligt og omfattende nedbrud, som har ramt kunder i Vest- og Nordeuropa, Østasien og USA.

Nedbruddet startede kort før midnat natten til onsdag dansk tid, og først omkring ni timer senere har Microsoft meddelt, at "flertallet" af kunder igen er oppe og køre.

Chefen for Microsoft server- og cloud-division, Bill Laing, undskylder i et blogindlæg nedbruddet, som han forklarer med en softwarebug som hænger sammen med en "ukorrekt tidskalkulation for skudåret".

"Da vi opdagede problemet tog vi skridt til at beskytte kundeservices og tog fat på at løse problemet," lyder det fra Bill Laing.

Nogle amerikanske kunder oplevede dog ifølge Microsofts hjemmeside problemer helt frem til tidligt her torsdag morgen.

Andre cloududbydere som Amazon, Google og VMware har de seneste måneder også oplevet nedbrud.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job