Skudår fik Microsofts sky til at gå i sort

Microsofts Azure Cloud Service ramt af globalt nedbrud. De fleste kunder er oppe og køre igen, siger Microsoft.

Artikel top billede

Windows Azure har siden natten til onsdag dansk tid været ramt af et alvorligt og omfattende nedbrud, som har ramt kunder i Vest- og Nordeuropa, Østasien og USA.

Nedbruddet startede kort før midnat natten til onsdag dansk tid, og først omkring ni timer senere har Microsoft meddelt, at "flertallet" af kunder igen er oppe og køre.

Chefen for Microsoft server- og cloud-division, Bill Laing, undskylder i et blogindlæg nedbruddet, som han forklarer med en softwarebug som hænger sammen med en "ukorrekt tidskalkulation for skudåret".

"Da vi opdagede problemet tog vi skridt til at beskytte kundeservices og tog fat på at løse problemet," lyder det fra Bill Laing.

Nogle amerikanske kunder oplevede dog ifølge Microsofts hjemmeside problemer helt frem til tidligt her torsdag morgen.

Andre cloududbydere som Amazon, Google og VMware har de seneste måneder også oplevet nedbrud.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Core Banking

    Region Sjælland

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S