Skudår fik Microsofts sky til at gå i sort

Microsofts Azure Cloud Service ramt af globalt nedbrud. De fleste kunder er oppe og køre igen, siger Microsoft.

Artikel top billede

Windows Azure har siden natten til onsdag dansk tid været ramt af et alvorligt og omfattende nedbrud, som har ramt kunder i Vest- og Nordeuropa, Østasien og USA.

Nedbruddet startede kort før midnat natten til onsdag dansk tid, og først omkring ni timer senere har Microsoft meddelt, at "flertallet" af kunder igen er oppe og køre.

Chefen for Microsoft server- og cloud-division, Bill Laing, undskylder i et blogindlæg nedbruddet, som han forklarer med en softwarebug som hænger sammen med en "ukorrekt tidskalkulation for skudåret".

"Da vi opdagede problemet tog vi skridt til at beskytte kundeservices og tog fat på at løse problemet," lyder det fra Bill Laing.

Nogle amerikanske kunder oplevede dog ifølge Microsofts hjemmeside problemer helt frem til tidligt her torsdag morgen.

Andre cloududbydere som Amazon, Google og VMware har de seneste måneder også oplevet nedbrud.

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S