Google sagsøgt for at bruge thumbnails

Et svensk billedbureau mener, at Googles små billeder er en krænkelse af ophavsretten.

Artikel top billede

Google News bliver ved med at give Google problemer.

Senest har billedbureauet Scanpix, der også eksisterer i Danmark, stævnet Google for fem millioner svenske kroner for at bruge fotografers billeder uden tilladelser. Helt konkret drejer sagen sig om de små billeder, der vises i Google News. Altså thumbnails.

Bureauet mener, at Google siden 2008 har nydt godt af fotografernes billeder - uden at betale. Det skriver Dagens Nyheter.

Billedbureauet har været i kontakt med Google om problemstillingen siden 2008. Men da det gik op for svenskerne, at Google ikke havde til sinde at betale for brugen af billeder, begyndte de at tælle de gange, hvor svenske billeder blev brugt. Beløbet på fem millioner kroner er derfor udregnet efter listeprisen på billeder.

"Se det som en forretningsmulighed"

I en kommentar til kontroversen siger Google, at man respekterer ophavsretten og alles ret til at bestemme over sine egne værker. Derfor kan man altid henvende sig til Google og få ting fjernet.

Men grundlæggende håber Google, at aviserne ser Google News som en fordel.

"Vi ser selv Google News som en styrke for udgivere og rettighedshavere, og vi får klart flere ønsker om at blive inkluderet i Google News end ønsker om at blive fjernet. Vi sender hver måned en milliard kliks fra Google News - og tre milliarder kliks fra websøgninger - videre til publicister. Det svarer til cirka 100000 forretningsmuligheder i minuttet," skriver Google i en udtalelse.

I Belgien har Google længe haft retssager omkring Google News, som de lokale aviser ikke bryder sig om. Det samme i Frankrig.

Google har også haft forhandlinger om at starte Google News i Danmark, men de danske dagblade ser også flere ulemper end fordele ved at lade Google kategorisere og præsentere de danske medier i Google News.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura