Google sagsøgt for at bruge thumbnails

Et svensk billedbureau mener, at Googles små billeder er en krænkelse af ophavsretten.

Artikel top billede

Google News bliver ved med at give Google problemer.

Senest har billedbureauet Scanpix, der også eksisterer i Danmark, stævnet Google for fem millioner svenske kroner for at bruge fotografers billeder uden tilladelser. Helt konkret drejer sagen sig om de små billeder, der vises i Google News. Altså thumbnails.

Bureauet mener, at Google siden 2008 har nydt godt af fotografernes billeder - uden at betale. Det skriver Dagens Nyheter.

Billedbureauet har været i kontakt med Google om problemstillingen siden 2008. Men da det gik op for svenskerne, at Google ikke havde til sinde at betale for brugen af billeder, begyndte de at tælle de gange, hvor svenske billeder blev brugt. Beløbet på fem millioner kroner er derfor udregnet efter listeprisen på billeder.

"Se det som en forretningsmulighed"

I en kommentar til kontroversen siger Google, at man respekterer ophavsretten og alles ret til at bestemme over sine egne værker. Derfor kan man altid henvende sig til Google og få ting fjernet.

Men grundlæggende håber Google, at aviserne ser Google News som en fordel.

"Vi ser selv Google News som en styrke for udgivere og rettighedshavere, og vi får klart flere ønsker om at blive inkluderet i Google News end ønsker om at blive fjernet. Vi sender hver måned en milliard kliks fra Google News - og tre milliarder kliks fra websøgninger - videre til publicister. Det svarer til cirka 100000 forretningsmuligheder i minuttet," skriver Google i en udtalelse.

I Belgien har Google længe haft retssager omkring Google News, som de lokale aviser ikke bryder sig om. Det samme i Frankrig.

Google har også haft forhandlinger om at starte Google News i Danmark, men de danske dagblade ser også flere ulemper end fordele ved at lade Google kategorisere og præsentere de danske medier i Google News.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS