Google sagsøgt for at bruge thumbnails

Et svensk billedbureau mener, at Googles små billeder er en krænkelse af ophavsretten.

Artikel top billede

Google News bliver ved med at give Google problemer.

Senest har billedbureauet Scanpix, der også eksisterer i Danmark, stævnet Google for fem millioner svenske kroner for at bruge fotografers billeder uden tilladelser. Helt konkret drejer sagen sig om de små billeder, der vises i Google News. Altså thumbnails.

Bureauet mener, at Google siden 2008 har nydt godt af fotografernes billeder - uden at betale. Det skriver Dagens Nyheter.

Billedbureauet har været i kontakt med Google om problemstillingen siden 2008. Men da det gik op for svenskerne, at Google ikke havde til sinde at betale for brugen af billeder, begyndte de at tælle de gange, hvor svenske billeder blev brugt. Beløbet på fem millioner kroner er derfor udregnet efter listeprisen på billeder.

"Se det som en forretningsmulighed"

I en kommentar til kontroversen siger Google, at man respekterer ophavsretten og alles ret til at bestemme over sine egne værker. Derfor kan man altid henvende sig til Google og få ting fjernet.

Men grundlæggende håber Google, at aviserne ser Google News som en fordel.

"Vi ser selv Google News som en styrke for udgivere og rettighedshavere, og vi får klart flere ønsker om at blive inkluderet i Google News end ønsker om at blive fjernet. Vi sender hver måned en milliard kliks fra Google News - og tre milliarder kliks fra websøgninger - videre til publicister. Det svarer til cirka 100000 forretningsmuligheder i minuttet," skriver Google i en udtalelse.

I Belgien har Google længe haft retssager omkring Google News, som de lokale aviser ikke bryder sig om. Det samme i Frankrig.

Google har også haft forhandlinger om at starte Google News i Danmark, men de danske dagblade ser også flere ulemper end fordele ved at lade Google kategorisere og præsentere de danske medier i Google News.

Læses lige nu

    Annonce

    Digitaliseringsstyrelsen

    Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Tekniske Sikkerhedsrådgivere

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager til Drift- og Støttesektionen ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S