It-problemer på IT-Universitetet: Har skomagerens børn huller i skoene?

End ikke et it-universitet slipper for it-problemer.

Artikel top billede

IT Universitetet i København ser sig selv som landets førende universitet med uddannelser og forskning i brugen af it, men når det kommer til it i skolens egen baghave, så føler skolens studerende ikke altid, at de er omgivet af it i topklasse.

Listen over almindelig it-bøvl, platform-rod og usability-uhensigtsmæssigheder er bemærkelsesværdig lang for en skole, der netop har usability, softwareudvikling og it-ledelse på skoleskemaet.

ComON har spurgt nogle af skolens studerende om deres oplevelse af it-forholdene på universitetet, og svarene falder straks på WiFi-netværk med nedetid, et kludetæppe af forskellige it-systemer og basal mangel på stikdåser.

"Vi er opmærksomme på de ting, der nævnes, fordi vi har en god, daglig dialog med de studerende, og der arbejdes konstant benhårdt på at gøre vores systemer bedre og mere brugervenlige," siger it-universitetets it-chef Henrik Ejby Bidstrup.

Password på papir

Hvis studerende på IT-Universitetet mister deres kodeord og beder om et nyt, skal de ifølge skolens it-regler møde personligt op i it-afdelingen eller bede om at få det nye kodeord sendt med posten til den fysiske adresse, de har oplyst til skolen.

Det kan forekomme paradoksalt på en digital undervisningsinstitution, der brøster sig at være på den teknologiske forkant.

Hvorfor kan I ikke sende nye kodeord pr email?

"Kravet skyldes it-sikkerhedsmæssige hensyn. Det er meget vigtigt, at passwords beskyttes ordentligt. Vi arbejder på at styrke sikkerheden gennem implementering af en identity management løsning, og nye muligheder på dette område vil sikkert blive mulige," uddyber it-chef Henrik Ejby Bidstrup

.

Worst practise

Selv om man ikke smider sit password væk, så kan man alligevel komme på glatis.

Nogle elever oplever, at deres kodeord sagtens kan lukke dem ind i det ene system men ikke vil lukke dem ind andre steder i skolens it-systemer.
Det kan skyldes, at ITU med tiden har tilføjet flere systemer og platforme, som nu fremstår som lidt af et kludetæppe for de studerende.

"Det er frustrerende, at der er så mange forskellige systemer med forskellige logins: Intranet.itu.dk er et custom system, minestudieaktiviteter.itu.dk er STADS, mit.itu.dk er også et custom system, learnit.itu.dk er baseret på moodle, blog.itu.dk er baseret på Wordpress og webmail.itu.dk har tre forskellige systemer under sig," fortæller en nuværende studerende til ComON.

Senest er ITU dog begyndt at bruge fælles login-systemet WAYF, der kan gøre login-udfordringen nemmere. It-chef Henrik Ejby Bidstrup siger til ComON, at der konstant arbejdes på at samle og forenkle skolens it-systemer.

600 på nettet på samme tid

På skolens undervisning i "interaktions-design" skal underviserne ikke lede længe efter eksempler på dårlig implementering af brugerflader.
Skolens printerrum kan give selv tekniske hjerner overarbejde, fordi brugerinterationen i printsystemet langt fra er intuitivt.

Et endnu mere basalt behov i form af skolens trådløse netværk har også voldt skolens personale og studerende problemer. Gennem tiden har der enten været problemer med at logge på - eller bevare forbindelsen med netværket.

En af udfordringerne er den nye bygnings konstruktion. Men det er ikke hele forklaringen. Skolen har skulle finde det rette setup til den voksende gruppe af studerende.

"Vi har investeret betydelige beløb og timer i at få det til at virke tilfredsstillende. Det, mener vi også, er lykkedes nu, vi har normalt omkring 600 aktive sessioner på nettet midt på dagen. Vi afventer kursusevalueringen, hvor vi netop har præciseret, at vi gerne ville have svar på dette område, for at sikre at det fungerer for de studerende," siger Henrik Ejby Bidstrup.

Men han mener ikke, at mange it-problemer på et it-universitet er bemærkelsesværdigt.

"Det, at vi er et it-universitet, gør ikke, at vi it-mæssigt er anderledes udfordret end andre offentlige institutioner eller virksomheder - det er ikke vores dygtige forskere og underviseres opgave at assistere it-afdelingen, de skal bruge deres ressourcer på at forske og undervise," siger it-chef Henrik Ejby Bidstrup til ComON.

Rektor Mads Tofte har ikke ønsket at kommentere denne artikel.

LÆS OGSÅ
IT-studerende skal lade computeren op hjemmefra
IT-studerende falder for phishing
Hackere huggede IT-Universitetets admin-password

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S