Hosting-forhandlere vil holde sorte får ude

Det handler om troværdighed. 24 hosting-forhandlere har stiftet sig ny brancheforening, der har et nyt kvalitetsmærke øverst på dagsordenen. Målet er, at den nye forening skal dække halvdelen af markedet.

Artikel top billede

Der er for meget slinger i kvaliteten i hostingbranchen. Derfor er 24 store og mellemstore hostingudbydere nu gået sammen i den nystiftede Brancheforeningen for it-hostingvirksomheder i Danmark (BFIH). Adgangskortet til den nye brancheforening er en fælles certificeringsordning, som skal være kundernes garanti for kvaliteten af de ydelser, de køber sig til hos forhandlerne.

Ifølge foreningen formand, produkt- og markedschef i Dandomain Niels Reinau, er ideen til den nye brancheforening vokset ud af en diskussion af kvalitetsniveauet i branchen, og målet er, at skabe større gennemsigtighed i markedet, så kunderne lettere kan gennemskue, hvad de får for deres penge.

"Vi er klart inspireret af andre nye brancher, som har formået at vende skepsis til tillid. For eksempel har e-mærket haft en stor betydning for internethandlens markante udbredelse de senere år," siger Niels Reinau.

Udover et sæt tekniske standarder skal BFIH-medlemmer også overholde regler om økonomisk stabilitet og forsikringer, som sikre kunderne, hvis og når deres hosting-leverandør går nedmed flaget.

"Vi er jo konkurrenter, men konkurrencen skal foregå på ordentlige vilkår, og derfor vil vi gerne lave nogle ens spilleregler for branchen," siger Niels Reinau.

Blandt sine medlemmer tæller BFIH udover Dandomain også TDC Hosting, Norriq og EG, såvel som mindre forhandlere som Hostnordic, Klestrup Partners og Itplaneten.
Niels Reinau håber, at foreningens medlemskreds med tiden vil vokse til omkring 50 forhandlere, og målet er, at man kan dække halvdelen af det danske hosting-marked.

Modpart til Microsoft

Allerede for to uger siden kunne CRN fortælle, at flere medlemmer af BFIH gerne ser, at den nye brancheforening spiller rollen som modpart til producenterne på markedet som eksempelvis Microsoft.

"Det er jo ikke en ny diskussion. Og med Microsofts cloud offering er det blevet mere relevant. Men der er mange forskellige holdninger til det spørgsmål, og det er ikke noget vi har en fælles holdning til," siger Niels Reinau.

"Hostingforhandlerne står i en blandet position. Et synspunkt er, at Microsoft med sin massive annoncering for cloud skaber øget opmærksomhed og skaffer nye kunder. Andre mener, at cloud stjæler dele af markedet fra forhandlerne. Det er i sidste ende et spørgsmål, om man vil se glasset som halvt fyldt eller halvt tomt," siger han.

Han vil dog ikke afvise, at BFIH på et tidspunkt vil kigge på mulighederne for at oprette et indkøbsfællesskab for medlemmerne.

"I samme øjeblik man sætter folk sammen om et bord opstår der den slags ideer. Et indkøbsfællesskab har været oppe og vende, og det er da muligt at nogle af os på et tidspunkt indleder sådan et samarbejde," siger han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job