Ingram Micro gør comeback i Danmark

To og et halvt år efter at man solgte sine danske aktiviteter til konkurrenten Also Actebis, er den amerikanske distributør Ingram Micro igen på vej ind på det danske marked - denne gang ad bagdøren.

Artikel top billede

Den amerikanske broadlinedistributør Ingram Micro har gennem længere tid været storleverandør af varer til forhandlere i den danske it-kanal.

Det diskrete comeback på det danske marked sker via et dansktalende salgsteam, som ifølge CRNs oplysninger gennem længere tid har arbejdet med danske kunder fra distributørens tyske hovedkvarter i München.

Officielt forlod den Ingram Micros det danske broadline-marked i 2009, efter at man havde solgt sine danske aktiviteter til det daværende Actebis (i dag Also Actebis, red.)

I en mail til CRN skriver chefen for Ingram Micros eksport-division i Tyskland, David Dupuy, at man fra starten af 2012 har haft tre dansktalende medarbejdere ansat til at servicere det danske marked, og at man forventer snart at udvide med yderligere en medarbejder.

"Kundernes respons i Danmark er meget positiv, og vi ser et stigende antal aktive kunder, hvilket viser, at beslutningen om at opbygge Ingram Micros forretning i Danmark blev taget på det rigtige tidspunkt," skriver David Dupuy blandt andet.

Han ønsker dog ikke at oplyse det præcise antal danske kunder, eller hvor stor en omsætning man forventer at opnå. Men ifølge CRNs oplysninger har Ingram Micro i øjeblikket en dansk kundebase på omkring 250 forhandlere.

Når danske forhandlere registrerer sig hos Ingram Micro i Tyskland får de samtidig adgang til hele produktporteføljen via distributørens webshop.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du skabe sammenhæng mellem IT-systemer, data og processer i PET?

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S