Ingram Micro gør comeback i Danmark

To og et halvt år efter at man solgte sine danske aktiviteter til konkurrenten Also Actebis, er den amerikanske distributør Ingram Micro igen på vej ind på det danske marked - denne gang ad bagdøren.

Artikel top billede

Den amerikanske broadlinedistributør Ingram Micro har gennem længere tid været storleverandør af varer til forhandlere i den danske it-kanal.

Det diskrete comeback på det danske marked sker via et dansktalende salgsteam, som ifølge CRNs oplysninger gennem længere tid har arbejdet med danske kunder fra distributørens tyske hovedkvarter i München.

Officielt forlod den Ingram Micros det danske broadline-marked i 2009, efter at man havde solgt sine danske aktiviteter til det daværende Actebis (i dag Also Actebis, red.)

I en mail til CRN skriver chefen for Ingram Micros eksport-division i Tyskland, David Dupuy, at man fra starten af 2012 har haft tre dansktalende medarbejdere ansat til at servicere det danske marked, og at man forventer snart at udvide med yderligere en medarbejder.

"Kundernes respons i Danmark er meget positiv, og vi ser et stigende antal aktive kunder, hvilket viser, at beslutningen om at opbygge Ingram Micros forretning i Danmark blev taget på det rigtige tidspunkt," skriver David Dupuy blandt andet.

Han ønsker dog ikke at oplyse det præcise antal danske kunder, eller hvor stor en omsætning man forventer at opnå. Men ifølge CRNs oplysninger har Ingram Micro i øjeblikket en dansk kundebase på omkring 250 forhandlere.

Når danske forhandlere registrerer sig hos Ingram Micro i Tyskland får de samtidig adgang til hele produktporteføljen via distributørens webshop.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S