Ingram Micro gør comeback i Danmark

To og et halvt år efter at man solgte sine danske aktiviteter til konkurrenten Also Actebis, er den amerikanske distributør Ingram Micro igen på vej ind på det danske marked - denne gang ad bagdøren.

Artikel top billede

Den amerikanske broadlinedistributør Ingram Micro har gennem længere tid været storleverandør af varer til forhandlere i den danske it-kanal.

Det diskrete comeback på det danske marked sker via et dansktalende salgsteam, som ifølge CRNs oplysninger gennem længere tid har arbejdet med danske kunder fra distributørens tyske hovedkvarter i München.

Officielt forlod den Ingram Micros det danske broadline-marked i 2009, efter at man havde solgt sine danske aktiviteter til det daværende Actebis (i dag Also Actebis, red.)

I en mail til CRN skriver chefen for Ingram Micros eksport-division i Tyskland, David Dupuy, at man fra starten af 2012 har haft tre dansktalende medarbejdere ansat til at servicere det danske marked, og at man forventer snart at udvide med yderligere en medarbejder.

"Kundernes respons i Danmark er meget positiv, og vi ser et stigende antal aktive kunder, hvilket viser, at beslutningen om at opbygge Ingram Micros forretning i Danmark blev taget på det rigtige tidspunkt," skriver David Dupuy blandt andet.

Han ønsker dog ikke at oplyse det præcise antal danske kunder, eller hvor stor en omsætning man forventer at opnå. Men ifølge CRNs oplysninger har Ingram Micro i øjeblikket en dansk kundebase på omkring 250 forhandlere.

Når danske forhandlere registrerer sig hos Ingram Micro i Tyskland får de samtidig adgang til hele produktporteføljen via distributørens webshop.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

AL Sydbank

AI Engineer

Sydjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S