Leasing-fup truer Kattens Værn

En leasing-aftale med kopiforhandler for tre kopimaskiner dræner kassen i Kattens Værn for op mod seks millioner kroner.

Artikel top billede

En syv år gammel leasingaftale truer med at dræne kassebeholdningen i foreningen Kattens Værn. Tilbage i 2005 indgik foreningens en aftale med selskabet Four Focus om leasing af i alt tre Toshiba-kopimaskiner.

Bag Four Focus stod Tommy Hansen, som også er kendt under navnet Tommy Dender. Han har flere gange været sat i forbindelse med tvivlsomme leasingarrangementer, hvor især mindre kunder er kommet i alvorlig økonomisk klemme.

Tommy Dender/Tommy Hansen er i øvrigt kendt i det professionelle poker-miljø, hvor han også er kendt under sit kælenavn "Kopikongen".

Ifølge direktør i Kattens Værn, Michael Christiansen, vil leasingaftalen koste foreningen omkring seks millioner kroner eller omkring 20 gange nyprisen for de tre maskiner, som ifølge Michael Christiansen udgør højst 350.000 kroner.  

Foreningen betaler stadig 650.000 kroner om året på den sidste leasing-kontrakt. Og det eneste foreningen har fået ud af de mange millioner er tre kopimaskiner, hvoraf de to ifølge direktøren stort set står ubrugte hen.

"Udover kopi-maskinerne er der lagt printløsning til 30 brugere oveni. Men vi har aldrig været flere end fem medarbejdere i vores sekretariat. Tager man alle forpligtelser med løber det op i syv millioner kroner, men jeg vil tro, at vi kommer til at ligge på en samlet betaling på omkring de seks millioner," fortæller Michael Christiansen til CRN.

Han forklarer samtidig, at aftalen oprindeligt er indgået af foreningen tidligere direktør, som ikke har efterladt kopier af kontrakterne. Hvordan det har kunnet lade sig gøre, har han ikke nogen forklaring på.

"Ingen mennesker vil være så ubegavede, at de ville tillade en leasingaftale af den type i en forening som vores," lyder den syrlige kommentar fra Michael Christiansen.

Den dyre leasingaftale truer nu med helt at tømme kassen i Kattens Værn, som står foran at måtte dreje nøglen om medmindre medlemmerne støtter økonomisk.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S