Leasing-fup truer Kattens Værn

En leasing-aftale med kopiforhandler for tre kopimaskiner dræner kassen i Kattens Værn for op mod seks millioner kroner.

Artikel top billede

En syv år gammel leasingaftale truer med at dræne kassebeholdningen i foreningen Kattens Værn. Tilbage i 2005 indgik foreningens en aftale med selskabet Four Focus om leasing af i alt tre Toshiba-kopimaskiner.

Bag Four Focus stod Tommy Hansen, som også er kendt under navnet Tommy Dender. Han har flere gange været sat i forbindelse med tvivlsomme leasingarrangementer, hvor især mindre kunder er kommet i alvorlig økonomisk klemme.

Tommy Dender/Tommy Hansen er i øvrigt kendt i det professionelle poker-miljø, hvor han også er kendt under sit kælenavn "Kopikongen".

Ifølge direktør i Kattens Værn, Michael Christiansen, vil leasingaftalen koste foreningen omkring seks millioner kroner eller omkring 20 gange nyprisen for de tre maskiner, som ifølge Michael Christiansen udgør højst 350.000 kroner.  

Foreningen betaler stadig 650.000 kroner om året på den sidste leasing-kontrakt. Og det eneste foreningen har fået ud af de mange millioner er tre kopimaskiner, hvoraf de to ifølge direktøren stort set står ubrugte hen.

"Udover kopi-maskinerne er der lagt printløsning til 30 brugere oveni. Men vi har aldrig været flere end fem medarbejdere i vores sekretariat. Tager man alle forpligtelser med løber det op i syv millioner kroner, men jeg vil tro, at vi kommer til at ligge på en samlet betaling på omkring de seks millioner," fortæller Michael Christiansen til CRN.

Han forklarer samtidig, at aftalen oprindeligt er indgået af foreningen tidligere direktør, som ikke har efterladt kopier af kontrakterne. Hvordan det har kunnet lade sig gøre, har han ikke nogen forklaring på.

"Ingen mennesker vil være så ubegavede, at de ville tillade en leasingaftale af den type i en forening som vores," lyder den syrlige kommentar fra Michael Christiansen.

Den dyre leasingaftale truer nu med helt at tømme kassen i Kattens Værn, som står foran at måtte dreje nøglen om medmindre medlemmerne støtter økonomisk.

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S