Leasing-fup truer Kattens Værn

En leasing-aftale med kopiforhandler for tre kopimaskiner dræner kassen i Kattens Værn for op mod seks millioner kroner.

Artikel top billede

En syv år gammel leasingaftale truer med at dræne kassebeholdningen i foreningen Kattens Værn. Tilbage i 2005 indgik foreningens en aftale med selskabet Four Focus om leasing af i alt tre Toshiba-kopimaskiner.

Bag Four Focus stod Tommy Hansen, som også er kendt under navnet Tommy Dender. Han har flere gange været sat i forbindelse med tvivlsomme leasingarrangementer, hvor især mindre kunder er kommet i alvorlig økonomisk klemme.

Tommy Dender/Tommy Hansen er i øvrigt kendt i det professionelle poker-miljø, hvor han også er kendt under sit kælenavn "Kopikongen".

Ifølge direktør i Kattens Værn, Michael Christiansen, vil leasingaftalen koste foreningen omkring seks millioner kroner eller omkring 20 gange nyprisen for de tre maskiner, som ifølge Michael Christiansen udgør højst 350.000 kroner.  

Foreningen betaler stadig 650.000 kroner om året på den sidste leasing-kontrakt. Og det eneste foreningen har fået ud af de mange millioner er tre kopimaskiner, hvoraf de to ifølge direktøren stort set står ubrugte hen.

"Udover kopi-maskinerne er der lagt printløsning til 30 brugere oveni. Men vi har aldrig været flere end fem medarbejdere i vores sekretariat. Tager man alle forpligtelser med løber det op i syv millioner kroner, men jeg vil tro, at vi kommer til at ligge på en samlet betaling på omkring de seks millioner," fortæller Michael Christiansen til CRN.

Han forklarer samtidig, at aftalen oprindeligt er indgået af foreningen tidligere direktør, som ikke har efterladt kopier af kontrakterne. Hvordan det har kunnet lade sig gøre, har han ikke nogen forklaring på.

"Ingen mennesker vil være så ubegavede, at de ville tillade en leasingaftale af den type i en forening som vores," lyder den syrlige kommentar fra Michael Christiansen.

Den dyre leasingaftale truer nu med helt at tømme kassen i Kattens Værn, som står foran at måtte dreje nøglen om medmindre medlemmerne støtter økonomisk.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S