Svært for smartphones og tabletter med LTE at krydse grænsen til Danmark

Ikke kun den nye iPad der kvæles i mobilt superbredbånd.

Artikel top billede

Selvom firmaer som Asus og Samsung står på spring for at lancere nye tablet-pc'er med LTE i Danmark, - og selvom både Telia og TDC har været i gang med at udbygge deres LTE-net i over et år, så er det stadig stærkt usikkert, hvilke apparater og telefoner, der vil kunne koble sig på danske superbredbånd.

Det er nemlig ikke kun Apples nye LTE-iPad, der ikke kan bruge de danske teleselskabers LTE-frekvenser. Samme situation gælder for de fleste nye smartphones med LTE, som firmaer som LG, Samsung og HTC markedsfører i andre dele af verden, primært USA.

Faktisk er teleselskabernes LTE-net rundt omkring i verden så forskellige, at kun LTE-apparater købt i ét land kan formodes at virke dér.

Problemet med at krydse landegrænser med en LTE-telefon eller tablet-pc, bliver større og større, siger branchetidsskriftet Wireless Intelligence.

I en rapport fra december konkluderede Wireless Intelligence, at den store fragmentering i løbet af de næste to år vil blive et alvorligt problem, der vil kan hæmme udbredelsen af den næste generation af det mobile bredbånd.

Rapporten slog fast, at verdens LTE-net i 2015 vil være baseret på hele 38 forskellige frekvenser - et forhold, som kan gøre LTE-roamming  yderst vanskeligt.

Og de mange forskellige frekvenser er kun én detalje.

Selv med de helt rigtige frekvenser er der måske alligevel ikke hul igennem overhovedet: Forskellige telefoner eller tablet-pc'er med LTE-radioer, der understøtter Telias og TDCs danske LTE-net på 2600 Mhz  og 1800 Mhz (kun Telia) vil måske alligevel ikke kunne levere så meget som en enkelt Mbit indenfor Danmarks grænser.

Samsung og Asus på trapperne

Det er nemlig kun apparater, som producenten og det danske teleselskab i forening har gennemtest og tilpasset, der helt sikkert kan bruge et dansk LTE-net. Det forklarer Telias tekniske produktchef, Konrad Paul Hahn, til ComON.

"Selvom de (LTE-apparater) understøtter vores LTE bånd på 1800 og 2600 Mhz, så kan man stadig ikke være 100 procent  sikker på, at de fungerer. Når en operatører lancerer LTE produkter, ligger der et stort testarbejde bag. Det er et samarbejde mellem producenten og operatøren som sikrer, at enhederne kommer til at fungerer helt optimalt. Det er derfor vigtigt, at man kun køber enheder der er lanceret lokalt af operatøren," siger han.

Det er især konkurrenter til Apples iPad, der står på spring med LTE-apparater, der kan anvendes på de danske net.

Ifølge ComONs oplysninger er både Samsung og Asus i gang med at teste de nævnte tablet-pc'er på danske LTE-net.

Asus har bebudet, at den næste udgave af den roste tablet Transformer Prime får både 3G og LTE.  Adspurgt om Pad Infinity, som tabletten er døbt, kan bruge danske LTE-net, lyder svaret fra Asus' nordiske PR-tjeneste: "Måske."

Samsung er angiveligt tæt på at lancere tabletten Galaxy Tab 8.9 med LTE i Danmark. Hvornår - eller om det overhovedet  - bliver med intakt super bredbånd, vides dog ikke.

LTE, som nogen kalder 4G, tilbyder i sin nuværende form teoretiske hastigheder på op til 100 Mbit/s i download og 50 Mbit/s i upload. Den forventede gennemsnitlige downloadhastighed ligger dog kun på 10-40 Mbit/s.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS