Domstol: Stor skoleordre til Atea må gå om

Den svenske forvaltningsret har underkendt en kritiseret kæmpeordre af skolepc'er, som gik til Atea.

Artikel top billede

Sidste år vandt Atea en omstridt ordre på at levere elev-pc'er og undervisningssystemer til et it-undervisningssystem, »Pedagogiskt Lärende". Allerede efter at Atea havde fået tildelt ordren, der skønnes at have en værdi på 750 millioner kroner, klagede flere forsmåede  leverandører over aftalen.

Nu har den svenske Förvaltningsrätten afgjort at det udbud, som SKI Kommentus (Sveriges version af SKI) havde gennemført i forbindelse med aftalen simpelthen ikke var lovligt, skriver it24.

Förvaltningsrätten har afgjort at skoleudbuddet ikke levede op til hverken den svenske lovgivning eller EU's regler. Derfor må hele udbuddet gå om.

Domstolen har i sin afgørelse taget udgangspunkt i en klage fra firmaet Linfre Educations, som domstolen vurderer har lidt skade af SKI tildeling af ordren til Atea.

Bruddet på reglerne er ifølge Förvaltningsrätten så grundlæggende, at det ikke er nok, at rette i aftalen, men så omfattende at udbuddet må gå om.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse