Domstol: Stor skoleordre til Atea må gå om

Den svenske forvaltningsret har underkendt en kritiseret kæmpeordre af skolepc'er, som gik til Atea.

Artikel top billede

Sidste år vandt Atea en omstridt ordre på at levere elev-pc'er og undervisningssystemer til et it-undervisningssystem, »Pedagogiskt Lärende". Allerede efter at Atea havde fået tildelt ordren, der skønnes at have en værdi på 750 millioner kroner, klagede flere forsmåede  leverandører over aftalen.

Nu har den svenske Förvaltningsrätten afgjort at det udbud, som SKI Kommentus (Sveriges version af SKI) havde gennemført i forbindelse med aftalen simpelthen ikke var lovligt, skriver it24.

Förvaltningsrätten har afgjort at skoleudbuddet ikke levede op til hverken den svenske lovgivning eller EU's regler. Derfor må hele udbuddet gå om.

Domstolen har i sin afgørelse taget udgangspunkt i en klage fra firmaet Linfre Educations, som domstolen vurderer har lidt skade af SKI tildeling af ordren til Atea.

Bruddet på reglerne er ifølge Förvaltningsrätten så grundlæggende, at det ikke er nok, at rette i aftalen, men så omfattende at udbuddet må gå om.

Læses lige nu

    SOS Børnebyerne

    Senior Web Performance Specialist

    Københavnsområdet

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    AI Automation Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse