Domstol: Stor skoleordre til Atea må gå om

Den svenske forvaltningsret har underkendt en kritiseret kæmpeordre af skolepc'er, som gik til Atea.

Artikel top billede

Sidste år vandt Atea en omstridt ordre på at levere elev-pc'er og undervisningssystemer til et it-undervisningssystem, »Pedagogiskt Lärende". Allerede efter at Atea havde fået tildelt ordren, der skønnes at have en værdi på 750 millioner kroner, klagede flere forsmåede  leverandører over aftalen.

Nu har den svenske Förvaltningsrätten afgjort at det udbud, som SKI Kommentus (Sveriges version af SKI) havde gennemført i forbindelse med aftalen simpelthen ikke var lovligt, skriver it24.

Förvaltningsrätten har afgjort at skoleudbuddet ikke levede op til hverken den svenske lovgivning eller EU's regler. Derfor må hele udbuddet gå om.

Domstolen har i sin afgørelse taget udgangspunkt i en klage fra firmaet Linfre Educations, som domstolen vurderer har lidt skade af SKI tildeling af ordren til Atea.

Bruddet på reglerne er ifølge Förvaltningsrätten så grundlæggende, at det ikke er nok, at rette i aftalen, men så omfattende at udbuddet må gå om.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Softwareudvikler med AI erfaring

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S