Domstol: Stor skoleordre til Atea må gå om

Den svenske forvaltningsret har underkendt en kritiseret kæmpeordre af skolepc'er, som gik til Atea.

Artikel top billede

Sidste år vandt Atea en omstridt ordre på at levere elev-pc'er og undervisningssystemer til et it-undervisningssystem, »Pedagogiskt Lärende". Allerede efter at Atea havde fået tildelt ordren, der skønnes at have en værdi på 750 millioner kroner, klagede flere forsmåede  leverandører over aftalen.

Nu har den svenske Förvaltningsrätten afgjort at det udbud, som SKI Kommentus (Sveriges version af SKI) havde gennemført i forbindelse med aftalen simpelthen ikke var lovligt, skriver it24.

Förvaltningsrätten har afgjort at skoleudbuddet ikke levede op til hverken den svenske lovgivning eller EU's regler. Derfor må hele udbuddet gå om.

Domstolen har i sin afgørelse taget udgangspunkt i en klage fra firmaet Linfre Educations, som domstolen vurderer har lidt skade af SKI tildeling af ordren til Atea.

Bruddet på reglerne er ifølge Förvaltningsrätten så grundlæggende, at det ikke er nok, at rette i aftalen, men så omfattende at udbuddet må gå om.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job