Domstol: Stor skoleordre til Atea må gå om

Den svenske forvaltningsret har underkendt en kritiseret kæmpeordre af skolepc'er, som gik til Atea.

Artikel top billede

Sidste år vandt Atea en omstridt ordre på at levere elev-pc'er og undervisningssystemer til et it-undervisningssystem, »Pedagogiskt Lärende". Allerede efter at Atea havde fået tildelt ordren, der skønnes at have en værdi på 750 millioner kroner, klagede flere forsmåede  leverandører over aftalen.

Nu har den svenske Förvaltningsrätten afgjort at det udbud, som SKI Kommentus (Sveriges version af SKI) havde gennemført i forbindelse med aftalen simpelthen ikke var lovligt, skriver it24.

Förvaltningsrätten har afgjort at skoleudbuddet ikke levede op til hverken den svenske lovgivning eller EU's regler. Derfor må hele udbuddet gå om.

Domstolen har i sin afgørelse taget udgangspunkt i en klage fra firmaet Linfre Educations, som domstolen vurderer har lidt skade af SKI tildeling af ordren til Atea.

Bruddet på reglerne er ifølge Förvaltningsrätten så grundlæggende, at det ikke er nok, at rette i aftalen, men så omfattende at udbuddet må gå om.

Annonceindlæg fra Computerworld

Open Source AI er på vej ind i kommunerne

Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S