Henrik Thomsen stiger til vejrs i Dell

Den højest placerede dansker i Dell-koncernen får ansvar for nye lande og nye kunder.

Artikel top billede

Dells højest placerede dansker, 55-årige Henrik Thomsen, der kan skrive vice president og general manager på visitkortet har fået udvidet sit ansvarsområde.

Henrik Thomsen har hidtil været øverst ansvarlige for salg til storkunder og det offentlige marked i blandt andet de nordiske lande. Fremover får også ansvaret for mellemstore kunder, ligesom antallet af lande, som han er ansvarlig for udvides, så hans ansvarsområde nu også omfatter Italien, Spanien, Schweiz, Østrig, Tjekkiet, Slovakiet Irland og de tre Benelux-lande.

"De senere år har Dell opkøbt en række virksomheder med banebrydende teknologi og know-how inden for bl.a. storage, datacenteroptimering samt software & services. Derudover har vi investeret i at opbygge en stærk partnerkanal, hvilket vi ser som en væsentlig vækstmotor for Dell i Europa," siger Henrik Thomsen, der har været hos Dell siden 1998.

Trods den økonomiske krise forventer han fortsat vækst for Dell i Europa.

"Kunderne skal opnå mere med mindre i det nuværende økonomiske klima, og her er relevante it-løsninger ofte en af nøglerne til succes," siger han.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    SOS International

    Platform Engineer

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job