Henrik Thomsen stiger til vejrs i Dell

Den højest placerede dansker i Dell-koncernen får ansvar for nye lande og nye kunder.

Artikel top billede

Dells højest placerede dansker, 55-årige Henrik Thomsen, der kan skrive vice president og general manager på visitkortet har fået udvidet sit ansvarsområde.

Henrik Thomsen har hidtil været øverst ansvarlige for salg til storkunder og det offentlige marked i blandt andet de nordiske lande. Fremover får også ansvaret for mellemstore kunder, ligesom antallet af lande, som han er ansvarlig for udvides, så hans ansvarsområde nu også omfatter Italien, Spanien, Schweiz, Østrig, Tjekkiet, Slovakiet Irland og de tre Benelux-lande.

"De senere år har Dell opkøbt en række virksomheder med banebrydende teknologi og know-how inden for bl.a. storage, datacenteroptimering samt software & services. Derudover har vi investeret i at opbygge en stærk partnerkanal, hvilket vi ser som en væsentlig vækstmotor for Dell i Europa," siger Henrik Thomsen, der har været hos Dell siden 1998.

Trods den økonomiske krise forventer han fortsat vækst for Dell i Europa.

"Kunderne skal opnå mere med mindre i det nuværende økonomiske klima, og her er relevante it-løsninger ofte en af nøglerne til succes," siger han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S