Netbank-tyve sniger sig ind via din mobils SIM-kort

Sikkerhedsfirma advarer om, at it-kriminelle har fundet en yderst snedig vej til at stjæle penge fra netbankkonti.

Artikel top billede

Læs også:

Afsløring: Så let kan andre gætte din PIN-kode

Sådan bruger danskerne bankens mobilløsning

Det amerikanske sikkerhedsfirma Trusteer har opdaget en ny metode til netbank-indbrud, hvor de kriminelle anvender data fra mobiltelefoner, som høstes ved hjælp af malware.

It-mediet V3 skriver, at Trusteer har opdaget en række alvorlige angreb, hvor de kriminelle dels forsøger at stjæle informationer ved hjælp af malware, dels forsøger at lokke brugerne til at udlevere deres såkaldte IMEI-nummer, der bruges til at identificere mobiltelefoner.

De kriminelles strategi er herefter at rapportere telefonerne stjålet, hvorefter operatøren narres til at udlevere et nyt SIM-kort, som de tror, de sender til ofret.

Med SIM-kortet i hånden kan de kriminelle få adgang til "netbank-funktioner og blokere sikkerheds-foranstaltninger som SMS'er og krav om autorisering ved transaktioner," skriver V3.

Tager dem med flest penge

Oren Kedem fra Trusteer fortæller til it-mediet, at de kriminelle prioriterer deres videre handlinger ud fra de respektive ofres formuer.

"De gennemgår ikke hele processen for hver enkelt konto, de stjæler," siger han til V3.

Det fremgår ikke af interviewet med Trusteer, hvor mange netbank-kunder der er blevet franarret penge på denne måde, ligesom der også kan være forskel fra bank til bank, om denne metode overhovedet kan anvendes.

Herhjemme har netbank-brugerne i de seneste år for alvor taget bankernes mobil-løsninger til sig.

For nylig kunne tre største banker, Danske Bank, Nordea og Jyske Bank, samstemmende fortælle til Computerworld, at omkring hver femte af deres net-transaktioner nu foregår på en smartphone.

Kriminelle har udset sig telefonerne

Mobiltelefoner og smartphones optager i stigende grad de it-kriminelle.

Det sker både på grund af den voksende udbredelse, fordi telefonerne ofte ikke har noget antivirus-program, og fordi telefonerne i stigende grad anvendes til sådan noget som netbanker og mobil-betalinger. 

I Januar vurderede ABI Research, at antallet af smartphones, der er beskyttede af avanceret sikkerhedsoftware, vil femdobles i løbet af de næste fem år. 

Mens det primært er et udtryk for it-afdelingernes fokus på sikkerhed på medarbejdernes smartphones, så findes ffindes der oå for private en række relativt simple metoder til at øge sikkerheden på.

Selvom et oplagt råd naturligvis er at anvende en PIN-kode på telefonen, har selv den sikkerhedsforanstaltning for nylig vist sig at indeholde betydelige huller.  

Læs også:

Afsløring: Så let kan andre gætte din PIN-kode

Sådan bruger danskerne bankens mobilløsning

Annonce

LB Forsikring

Product Owner - Produktudvikling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S