Netbank-tyve sniger sig ind via din mobils SIM-kort

Sikkerhedsfirma advarer om, at it-kriminelle har fundet en yderst snedig vej til at stjæle penge fra netbankkonti.

Artikel top billede

Læs også:

Afsløring: Så let kan andre gætte din PIN-kode

Sådan bruger danskerne bankens mobilløsning

Det amerikanske sikkerhedsfirma Trusteer har opdaget en ny metode til netbank-indbrud, hvor de kriminelle anvender data fra mobiltelefoner, som høstes ved hjælp af malware.

It-mediet V3 skriver, at Trusteer har opdaget en række alvorlige angreb, hvor de kriminelle dels forsøger at stjæle informationer ved hjælp af malware, dels forsøger at lokke brugerne til at udlevere deres såkaldte IMEI-nummer, der bruges til at identificere mobiltelefoner.

De kriminelles strategi er herefter at rapportere telefonerne stjålet, hvorefter operatøren narres til at udlevere et nyt SIM-kort, som de tror, de sender til ofret.

Med SIM-kortet i hånden kan de kriminelle få adgang til "netbank-funktioner og blokere sikkerheds-foranstaltninger som SMS'er og krav om autorisering ved transaktioner," skriver V3.

Tager dem med flest penge

Oren Kedem fra Trusteer fortæller til it-mediet, at de kriminelle prioriterer deres videre handlinger ud fra de respektive ofres formuer.

"De gennemgår ikke hele processen for hver enkelt konto, de stjæler," siger han til V3.

Det fremgår ikke af interviewet med Trusteer, hvor mange netbank-kunder der er blevet franarret penge på denne måde, ligesom der også kan være forskel fra bank til bank, om denne metode overhovedet kan anvendes.

Herhjemme har netbank-brugerne i de seneste år for alvor taget bankernes mobil-løsninger til sig.

For nylig kunne tre største banker, Danske Bank, Nordea og Jyske Bank, samstemmende fortælle til Computerworld, at omkring hver femte af deres net-transaktioner nu foregår på en smartphone.

Kriminelle har udset sig telefonerne

Mobiltelefoner og smartphones optager i stigende grad de it-kriminelle.

Det sker både på grund af den voksende udbredelse, fordi telefonerne ofte ikke har noget antivirus-program, og fordi telefonerne i stigende grad anvendes til sådan noget som netbanker og mobil-betalinger. 

I Januar vurderede ABI Research, at antallet af smartphones, der er beskyttede af avanceret sikkerhedsoftware, vil femdobles i løbet af de næste fem år. 

Mens det primært er et udtryk for it-afdelingernes fokus på sikkerhed på medarbejdernes smartphones, så findes ffindes der oå for private en række relativt simple metoder til at øge sikkerheden på.

Selvom et oplagt råd naturligvis er at anvende en PIN-kode på telefonen, har selv den sikkerhedsforanstaltning for nylig vist sig at indeholde betydelige huller.  

Læs også:

Afsløring: Så let kan andre gætte din PIN-kode

Sådan bruger danskerne bankens mobilløsning

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job