Microsoft klar med SMB-label til danske forhandlere

Partnerchef Søren K. Pedersen vil have forhandlere til at specialisere sig i at sælge til SMB-kunder.

Artikel top billede

Efter at Microsoft i efterhånden flere år har presset på for at forhandlere til at specialisere sig indenfor de mest avancerede teknologier, retter man nu opmærksomheden mod det traditionelle SMB-marked.

Om kort tid introducerer Microsoft et nyt hjørne af sit partnerprogram, beregnet på at skærpe profilen for forhandlere, der især sælger til SMB-kunder. Den nye såkaldte Small Business Competency bliver lanceret på verdensplan i maj, og allerede måneden efter kommer det til Danmark, fortæller SMB-partnerchef i Microsoft, Søren K. Pedersen.

Han forventer, at en pæn del af Microsofts mere end 4.000 forhandlere vil søge at komme med i det nye initiativ.

"Hvis vi når 250 forhandlere, bliver jeg glad," siger Søren K. Pedersen.

"SMB er jo et rigtigt stor del af markedet i Danmark, så der er ingen tvivl om, at det vil blive yderst attraktivt for de mange partnere, der har fokus på SMB. Med den nye kompetence i vores partnerprogram får partnerne mulighed for at erhverve en guld eller sølv-kompetence og specialisere sig i forhold til at forstå SMB-kundernes behov. Rent markedsføringsmæssigt vil partnerne så kunne profilere sig på, at de har en small business-kompetence, som er målrettet denne type kunder," siger han.

Det er endnu ikke fastlagt, præcis hvilke produkter og certificeringskrav, der falder ind under den Small Business Competency, men Søren K. Pedersen forventer, at certificeringer i klassikere som Office, Windows og small business server kommer til at stå centralt på menuen. Allerede næste måned præsenterer Microsoft det præcise indhold i den nye del af partnerprogrammet.

"Vi vil gerne gøre det muligt for partnere, at få de her kompetencer allerede nu, så de er klar, når vi skyder det i gang i juni," siger Søren K. Pedersen.

Læses lige nu

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)