Microsoft klar med SMB-label til danske forhandlere

Partnerchef Søren K. Pedersen vil have forhandlere til at specialisere sig i at sælge til SMB-kunder.

Artikel top billede

Efter at Microsoft i efterhånden flere år har presset på for at forhandlere til at specialisere sig indenfor de mest avancerede teknologier, retter man nu opmærksomheden mod det traditionelle SMB-marked.

Om kort tid introducerer Microsoft et nyt hjørne af sit partnerprogram, beregnet på at skærpe profilen for forhandlere, der især sælger til SMB-kunder. Den nye såkaldte Small Business Competency bliver lanceret på verdensplan i maj, og allerede måneden efter kommer det til Danmark, fortæller SMB-partnerchef i Microsoft, Søren K. Pedersen.

Han forventer, at en pæn del af Microsofts mere end 4.000 forhandlere vil søge at komme med i det nye initiativ.

"Hvis vi når 250 forhandlere, bliver jeg glad," siger Søren K. Pedersen.

"SMB er jo et rigtigt stor del af markedet i Danmark, så der er ingen tvivl om, at det vil blive yderst attraktivt for de mange partnere, der har fokus på SMB. Med den nye kompetence i vores partnerprogram får partnerne mulighed for at erhverve en guld eller sølv-kompetence og specialisere sig i forhold til at forstå SMB-kundernes behov. Rent markedsføringsmæssigt vil partnerne så kunne profilere sig på, at de har en small business-kompetence, som er målrettet denne type kunder," siger han.

Det er endnu ikke fastlagt, præcis hvilke produkter og certificeringskrav, der falder ind under den Small Business Competency, men Søren K. Pedersen forventer, at certificeringer i klassikere som Office, Windows og small business server kommer til at stå centralt på menuen. Allerede næste måned præsenterer Microsoft det præcise indhold i den nye del af partnerprogrammet.

"Vi vil gerne gøre det muligt for partnere, at få de her kompetencer allerede nu, så de er klar, når vi skyder det i gang i juni," siger Søren K. Pedersen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter ved Varde Kaserne

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics