Microsoft klar med SMB-label til danske forhandlere

Partnerchef Søren K. Pedersen vil have forhandlere til at specialisere sig i at sælge til SMB-kunder.

Artikel top billede

Efter at Microsoft i efterhånden flere år har presset på for at forhandlere til at specialisere sig indenfor de mest avancerede teknologier, retter man nu opmærksomheden mod det traditionelle SMB-marked.

Om kort tid introducerer Microsoft et nyt hjørne af sit partnerprogram, beregnet på at skærpe profilen for forhandlere, der især sælger til SMB-kunder. Den nye såkaldte Small Business Competency bliver lanceret på verdensplan i maj, og allerede måneden efter kommer det til Danmark, fortæller SMB-partnerchef i Microsoft, Søren K. Pedersen.

Han forventer, at en pæn del af Microsofts mere end 4.000 forhandlere vil søge at komme med i det nye initiativ.

"Hvis vi når 250 forhandlere, bliver jeg glad," siger Søren K. Pedersen.

"SMB er jo et rigtigt stor del af markedet i Danmark, så der er ingen tvivl om, at det vil blive yderst attraktivt for de mange partnere, der har fokus på SMB. Med den nye kompetence i vores partnerprogram får partnerne mulighed for at erhverve en guld eller sølv-kompetence og specialisere sig i forhold til at forstå SMB-kundernes behov. Rent markedsføringsmæssigt vil partnerne så kunne profilere sig på, at de har en small business-kompetence, som er målrettet denne type kunder," siger han.

Det er endnu ikke fastlagt, præcis hvilke produkter og certificeringskrav, der falder ind under den Small Business Competency, men Søren K. Pedersen forventer, at certificeringer i klassikere som Office, Windows og small business server kommer til at stå centralt på menuen. Allerede næste måned præsenterer Microsoft det præcise indhold i den nye del af partnerprogrammet.

"Vi vil gerne gøre det muligt for partnere, at få de her kompetencer allerede nu, så de er klar, når vi skyder det i gang i juni," siger Søren K. Pedersen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S