AK Computer vil sælge kontorudstyr

Anders Katholm satser på, at kontorartikler vil styrke hans lokale computerforretning.

Artikel top billede

Hos den lokale CBC-forhandler i Odder, AK Computer, har man valgt at melde sig ind i den frivillige boghandlerkæde Kon-tur.

"Jeg vil også sælge kontorartikler og kaffe. Jeg skal have de ting, som kunderne skal bruge," siger indehaver Anders Katholm fra AK Computers,

Han fortæller, at han har skævet til kolleger i CBC-kæden som Kontor Syd og Boresko, der også har kombineret salget af it og kontorartikler.

"Vi ser jo at bog- og papirhandlerne vil sælge it. Derfor synes jeg, det er naturligt, at jeg går den anden vej," fortæller Anders Katholm til CRN.

Ifølge Anders Katholm giver det nemlig mening for ham - også i forhold til sine lokale erhvervskunder - at være en slags lokal totalleverandør.

AK Computer har fulgt medlemsskabet af Kon-tur op med åbningen af en web-shop, kontorhandel.dk, der skal støtte op omkring salget af det nye kontorsortiment.

"Vores hovedforretning er stadig computere og it. Men når nu vores kunder alligevel efterspørger kontorprodukter, så kan vi lige så godt have dem," siger Anders Katholm, der fortæller, at han forventer sig ret meget af det nye kontorben her over det næste års tid.

"Jeg er sikker på, det er en god ide. Og jeg regner også med at vi kommer til at se, at flere af mine CBC-kolleger kommer til at gøre noget, der ligner det vi har gjort," siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS