AK Computer vil sælge kontorudstyr

Anders Katholm satser på, at kontorartikler vil styrke hans lokale computerforretning.

Artikel top billede

Hos den lokale CBC-forhandler i Odder, AK Computer, har man valgt at melde sig ind i den frivillige boghandlerkæde Kon-tur.

"Jeg vil også sælge kontorartikler og kaffe. Jeg skal have de ting, som kunderne skal bruge," siger indehaver Anders Katholm fra AK Computers,

Han fortæller, at han har skævet til kolleger i CBC-kæden som Kontor Syd og Boresko, der også har kombineret salget af it og kontorartikler.

"Vi ser jo at bog- og papirhandlerne vil sælge it. Derfor synes jeg, det er naturligt, at jeg går den anden vej," fortæller Anders Katholm til CRN.

Ifølge Anders Katholm giver det nemlig mening for ham - også i forhold til sine lokale erhvervskunder - at være en slags lokal totalleverandør.

AK Computer har fulgt medlemsskabet af Kon-tur op med åbningen af en web-shop, kontorhandel.dk, der skal støtte op omkring salget af det nye kontorsortiment.

"Vores hovedforretning er stadig computere og it. Men når nu vores kunder alligevel efterspørger kontorprodukter, så kan vi lige så godt have dem," siger Anders Katholm, der fortæller, at han forventer sig ret meget af det nye kontorben her over det næste års tid.

"Jeg er sikker på, det er en god ide. Og jeg regner også med at vi kommer til at se, at flere af mine CBC-kolleger kommer til at gøre noget, der ligner det vi har gjort," siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S