AK Computer vil sælge kontorudstyr

Anders Katholm satser på, at kontorartikler vil styrke hans lokale computerforretning.

Artikel top billede

Hos den lokale CBC-forhandler i Odder, AK Computer, har man valgt at melde sig ind i den frivillige boghandlerkæde Kon-tur.

"Jeg vil også sælge kontorartikler og kaffe. Jeg skal have de ting, som kunderne skal bruge," siger indehaver Anders Katholm fra AK Computers,

Han fortæller, at han har skævet til kolleger i CBC-kæden som Kontor Syd og Boresko, der også har kombineret salget af it og kontorartikler.

"Vi ser jo at bog- og papirhandlerne vil sælge it. Derfor synes jeg, det er naturligt, at jeg går den anden vej," fortæller Anders Katholm til CRN.

Ifølge Anders Katholm giver det nemlig mening for ham - også i forhold til sine lokale erhvervskunder - at være en slags lokal totalleverandør.

AK Computer har fulgt medlemsskabet af Kon-tur op med åbningen af en web-shop, kontorhandel.dk, der skal støtte op omkring salget af det nye kontorsortiment.

"Vores hovedforretning er stadig computere og it. Men når nu vores kunder alligevel efterspørger kontorprodukter, så kan vi lige så godt have dem," siger Anders Katholm, der fortæller, at han forventer sig ret meget af det nye kontorben her over det næste års tid.

"Jeg er sikker på, det er en god ide. Og jeg regner også med at vi kommer til at se, at flere af mine CBC-kolleger kommer til at gøre noget, der ligner det vi har gjort," siger han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland