AK Computer vil sælge kontorudstyr

Anders Katholm satser på, at kontorartikler vil styrke hans lokale computerforretning.

Artikel top billede

Hos den lokale CBC-forhandler i Odder, AK Computer, har man valgt at melde sig ind i den frivillige boghandlerkæde Kon-tur.

"Jeg vil også sælge kontorartikler og kaffe. Jeg skal have de ting, som kunderne skal bruge," siger indehaver Anders Katholm fra AK Computers,

Han fortæller, at han har skævet til kolleger i CBC-kæden som Kontor Syd og Boresko, der også har kombineret salget af it og kontorartikler.

"Vi ser jo at bog- og papirhandlerne vil sælge it. Derfor synes jeg, det er naturligt, at jeg går den anden vej," fortæller Anders Katholm til CRN.

Ifølge Anders Katholm giver det nemlig mening for ham - også i forhold til sine lokale erhvervskunder - at være en slags lokal totalleverandør.

AK Computer har fulgt medlemsskabet af Kon-tur op med åbningen af en web-shop, kontorhandel.dk, der skal støtte op omkring salget af det nye kontorsortiment.

"Vores hovedforretning er stadig computere og it. Men når nu vores kunder alligevel efterspørger kontorprodukter, så kan vi lige så godt have dem," siger Anders Katholm, der fortæller, at han forventer sig ret meget af det nye kontorben her over det næste års tid.

"Jeg er sikker på, det er en god ide. Og jeg regner også med at vi kommer til at se, at flere af mine CBC-kolleger kommer til at gøre noget, der ligner det vi har gjort," siger han.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job