Ingram Micros danske satsning har været i gang længe

Den amerikanske distributør fortæller tilsyneladende ikke hele historien om sit salg til den danske it-kanal. Flere forhandlere fortæller, at de gennem længere tid købt varer fra Ingram Micros tyske afdeling.

Artikel top billede

Den officielle forklaring fra distributøren Ingram Micro er meget klar.

Siden nytår har man haft et dansktalende salgsteam med base i München, som målrettet har solgt varer til danske it-forhandlere. Men det er i bedste fald kun en del af sandheden.

Ifølge en række forhandlere som CRN har talt med var Ingram Micro allerede for et år siden godt i gang med at registrere danske kunder.

Direktør i forhandlerkæden CBC, Peder Hvejsel, bekræfter over for CRN, at CBC allerede midt i 2011 indgik aftale med Ingram Micro, og at Ingram Micro forudgående havde kontaktet de enkelte forhandlere i kæden.

Peder Hvejsel fortæller, at samhandelen med Ingram Micro fortrinsvis  drejer sig om "ikke-sprogafhængige" produkter - typisk komponenter og tilbehør.

"De senere år er konkurrencen på distributionsmarkedet blevet mindre i og med, at der kun er to store spillere tilbage (Also Actebis og Tech Data, red.). Så det er fint, at udenlandske  distributører blandt sig på markedet. Ingram Micro gør i princippet bare som hvilken som helst anden distributør. Den eneste forskel er, at de er placeret i Tyskland. Men det er klart, at deres salgsapparat aldrig kan blive det same, som hvis de var til stede her i landet," siger Peder Hvajsel.

Han understreger dog at indkøbene fra Ingram Micro i Tyskland indtil videre er begrænsede.

Den vestjyske pc-bygger AV Distribution er blandt de forhandlere, som handler med Ingram Micro

"Vi har handlet med dem siden de lukkede ned i Danmark i 2009. De har gode priser på nogle varer, og på andre er de ikke," lyder det fra medindehaver Jens Christian Nørtoft.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS