Ingram Micros danske satsning har været i gang længe

Den amerikanske distributør fortæller tilsyneladende ikke hele historien om sit salg til den danske it-kanal. Flere forhandlere fortæller, at de gennem længere tid købt varer fra Ingram Micros tyske afdeling.

Artikel top billede

Den officielle forklaring fra distributøren Ingram Micro er meget klar.

Siden nytår har man haft et dansktalende salgsteam med base i München, som målrettet har solgt varer til danske it-forhandlere. Men det er i bedste fald kun en del af sandheden.

Ifølge en række forhandlere som CRN har talt med var Ingram Micro allerede for et år siden godt i gang med at registrere danske kunder.

Direktør i forhandlerkæden CBC, Peder Hvejsel, bekræfter over for CRN, at CBC allerede midt i 2011 indgik aftale med Ingram Micro, og at Ingram Micro forudgående havde kontaktet de enkelte forhandlere i kæden.

Peder Hvejsel fortæller, at samhandelen med Ingram Micro fortrinsvis  drejer sig om "ikke-sprogafhængige" produkter - typisk komponenter og tilbehør.

"De senere år er konkurrencen på distributionsmarkedet blevet mindre i og med, at der kun er to store spillere tilbage (Also Actebis og Tech Data, red.). Så det er fint, at udenlandske  distributører blandt sig på markedet. Ingram Micro gør i princippet bare som hvilken som helst anden distributør. Den eneste forskel er, at de er placeret i Tyskland. Men det er klart, at deres salgsapparat aldrig kan blive det same, som hvis de var til stede her i landet," siger Peder Hvajsel.

Han understreger dog at indkøbene fra Ingram Micro i Tyskland indtil videre er begrænsede.

Den vestjyske pc-bygger AV Distribution er blandt de forhandlere, som handler med Ingram Micro

"Vi har handlet med dem siden de lukkede ned i Danmark i 2009. De har gode priser på nogle varer, og på andre er de ikke," lyder det fra medindehaver Jens Christian Nørtoft.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S