Dell-effekt gør danske Sonicwall forhandlere ombejlede

Dells fortid som direkte-spiller er en vigtig ingrediens i konkurrenternes angreb på Dell.

Artikel top billede

Barracudas nordiske salgschef Leif Jensen lægger ikke skjul på, at han, ligesom konkurrenterne ser gode muligheder i Dells køb af Sonicwall.

"Generelt er der en gribbestemning på firewall-markedet lige nu. Men derudover er der et pænt overlap mellem Sonicwalls produkter og vores," lyder det fra Leif Jensen.

Men det er ikke den eneste faktor i Leif Jensens glødende interesse for Sonicwalls kanal. For Leif Jensen har det utrolig stor betydning at køberen hedder Dell.

"Hvis det havde været Cisco eller HP, havde der nok ikke været så meget at komme efter. Men fordi Dell ikke har en fuldstændig klar kanal og også gerne sælger direkte, så er rigtig interessant for os. For det kommer til at gøre partnerne usikre," siger han,

Derfor rykker Leif Jensen også ud med tilbud om at Sonicwall-partnere kan bytte deres høje partnerstatus hos Sonicwall ud med en tilsvarende hos Barracuda. Konkurrenter er på banen med lignende tilbud.

Også Watchguards danske distributør It2trust er ude med tilbud til til danske forhandlere om hvad de kan få ud af at skifte leverandør, ligesom Cyberoam har bebudet, at de vil gøre det samme.

Og ifølge Leif Jensen er der noget at komme efter.

"Jeg har talt med mange folk over sidste par dage. Det er Sonicwall-partnere, der undersøger markedet. De siger, de ikke tør vente på at se, hvad der sker," siger Leif Jensen.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S