Dell-effekt gør danske Sonicwall forhandlere ombejlede

Dells fortid som direkte-spiller er en vigtig ingrediens i konkurrenternes angreb på Dell.

Artikel top billede

Barracudas nordiske salgschef Leif Jensen lægger ikke skjul på, at han, ligesom konkurrenterne ser gode muligheder i Dells køb af Sonicwall.

"Generelt er der en gribbestemning på firewall-markedet lige nu. Men derudover er der et pænt overlap mellem Sonicwalls produkter og vores," lyder det fra Leif Jensen.

Men det er ikke den eneste faktor i Leif Jensens glødende interesse for Sonicwalls kanal. For Leif Jensen har det utrolig stor betydning at køberen hedder Dell.

"Hvis det havde været Cisco eller HP, havde der nok ikke været så meget at komme efter. Men fordi Dell ikke har en fuldstændig klar kanal og også gerne sælger direkte, så er rigtig interessant for os. For det kommer til at gøre partnerne usikre," siger han,

Derfor rykker Leif Jensen også ud med tilbud om at Sonicwall-partnere kan bytte deres høje partnerstatus hos Sonicwall ud med en tilsvarende hos Barracuda. Konkurrenter er på banen med lignende tilbud.

Også Watchguards danske distributør It2trust er ude med tilbud til til danske forhandlere om hvad de kan få ud af at skifte leverandør, ligesom Cyberoam har bebudet, at de vil gøre det samme.

Og ifølge Leif Jensen er der noget at komme efter.

"Jeg har talt med mange folk over sidste par dage. Det er Sonicwall-partnere, der undersøger markedet. De siger, de ikke tør vente på at se, hvad der sker," siger Leif Jensen.

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job