Dell-effekt gør danske Sonicwall forhandlere ombejlede

Dells fortid som direkte-spiller er en vigtig ingrediens i konkurrenternes angreb på Dell.

Artikel top billede

Barracudas nordiske salgschef Leif Jensen lægger ikke skjul på, at han, ligesom konkurrenterne ser gode muligheder i Dells køb af Sonicwall.

"Generelt er der en gribbestemning på firewall-markedet lige nu. Men derudover er der et pænt overlap mellem Sonicwalls produkter og vores," lyder det fra Leif Jensen.

Men det er ikke den eneste faktor i Leif Jensens glødende interesse for Sonicwalls kanal. For Leif Jensen har det utrolig stor betydning at køberen hedder Dell.

"Hvis det havde været Cisco eller HP, havde der nok ikke været så meget at komme efter. Men fordi Dell ikke har en fuldstændig klar kanal og også gerne sælger direkte, så er rigtig interessant for os. For det kommer til at gøre partnerne usikre," siger han,

Derfor rykker Leif Jensen også ud med tilbud om at Sonicwall-partnere kan bytte deres høje partnerstatus hos Sonicwall ud med en tilsvarende hos Barracuda. Konkurrenter er på banen med lignende tilbud.

Også Watchguards danske distributør It2trust er ude med tilbud til til danske forhandlere om hvad de kan få ud af at skifte leverandør, ligesom Cyberoam har bebudet, at de vil gøre det samme.

Og ifølge Leif Jensen er der noget at komme efter.

"Jeg har talt med mange folk over sidste par dage. Det er Sonicwall-partnere, der undersøger markedet. De siger, de ikke tør vente på at se, hvad der sker," siger Leif Jensen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S