Atea kan vinde SKI-udbud - også når de taber

Forhandlergiganten Atea kan få flere lodder i skålen, når kommuner og regioner de næste to år køber computere ind via SKI.

Artikel top billede

Kommuner og regioner, der vil købe ind gennem den seneste SKI-aftale for standardcomputere (02.02) kan i de næste to år komme i den besynderlige situation at skulle vælge mellem hele tre tilbud fra den samme leverandør - Atea.

Den paradoksale situation er opstået, efter at SKI har tildelt Atea, Lenovo og Dell retten til at byde på de ordrer, hvor de offentlige kunder vælger at benytte den pågældende indkøbsaftale.

Lenovo og Dell vil dog efter eget udsagn lade fremtidige ordrer blive leveret gennem forhandlere, og hos begge producenter står netop Atea på listen over de partnere, som man lader byde på SKI-ordrer.

"Rent teknisk er der ikke noget til hinder for, at vi byder ind på en ordre og lader Atea stå for selve leverancen," siger Lenovos administrerende direktør Peter Juul Jørgensen til CRN.

Samme melding kommer fra Dell, hvor salgsdirektør for offentlige kunder, Adam Vieth, fortæller, at Atea sammen med Dustin, KMD og Comm/2 oven i købet er udvalgt som strategisk partner for salg til offentlige kunder.

Udover varerne fra Lenovo og Dell kan Atea også selv byde ind med produkter fra HP, som ifølge CRNs oplysninger er den producent, som Ateas bygger sin egen selvstændige SKI-status på.

Det åbner mulighed for at Atea de næste tre år kan kaste hele tre lodder i skålen, når kommuner og andre offentlige institutioner skal vælge pc-leverandør

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Atea.

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

KMD A/S

Support Consultant for KMD Nexus

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration