Atea kan vinde SKI-udbud - også når de taber

Forhandlergiganten Atea kan få flere lodder i skålen, når kommuner og regioner de næste to år køber computere ind via SKI.

Artikel top billede

Kommuner og regioner, der vil købe ind gennem den seneste SKI-aftale for standardcomputere (02.02) kan i de næste to år komme i den besynderlige situation at skulle vælge mellem hele tre tilbud fra den samme leverandør - Atea.

Den paradoksale situation er opstået, efter at SKI har tildelt Atea, Lenovo og Dell retten til at byde på de ordrer, hvor de offentlige kunder vælger at benytte den pågældende indkøbsaftale.

Lenovo og Dell vil dog efter eget udsagn lade fremtidige ordrer blive leveret gennem forhandlere, og hos begge producenter står netop Atea på listen over de partnere, som man lader byde på SKI-ordrer.

"Rent teknisk er der ikke noget til hinder for, at vi byder ind på en ordre og lader Atea stå for selve leverancen," siger Lenovos administrerende direktør Peter Juul Jørgensen til CRN.

Samme melding kommer fra Dell, hvor salgsdirektør for offentlige kunder, Adam Vieth, fortæller, at Atea sammen med Dustin, KMD og Comm/2 oven i købet er udvalgt som strategisk partner for salg til offentlige kunder.

Udover varerne fra Lenovo og Dell kan Atea også selv byde ind med produkter fra HP, som ifølge CRNs oplysninger er den producent, som Ateas bygger sin egen selvstændige SKI-status på.

Det åbner mulighed for at Atea de næste tre år kan kaste hele tre lodder i skålen, når kommuner og andre offentlige institutioner skal vælge pc-leverandør

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Atea.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job