Atea kan vinde SKI-udbud - også når de taber

Forhandlergiganten Atea kan få flere lodder i skålen, når kommuner og regioner de næste to år køber computere ind via SKI.

Artikel top billede

Kommuner og regioner, der vil købe ind gennem den seneste SKI-aftale for standardcomputere (02.02) kan i de næste to år komme i den besynderlige situation at skulle vælge mellem hele tre tilbud fra den samme leverandør - Atea.

Den paradoksale situation er opstået, efter at SKI har tildelt Atea, Lenovo og Dell retten til at byde på de ordrer, hvor de offentlige kunder vælger at benytte den pågældende indkøbsaftale.

Lenovo og Dell vil dog efter eget udsagn lade fremtidige ordrer blive leveret gennem forhandlere, og hos begge producenter står netop Atea på listen over de partnere, som man lader byde på SKI-ordrer.

"Rent teknisk er der ikke noget til hinder for, at vi byder ind på en ordre og lader Atea stå for selve leverancen," siger Lenovos administrerende direktør Peter Juul Jørgensen til CRN.

Samme melding kommer fra Dell, hvor salgsdirektør for offentlige kunder, Adam Vieth, fortæller, at Atea sammen med Dustin, KMD og Comm/2 oven i købet er udvalgt som strategisk partner for salg til offentlige kunder.

Udover varerne fra Lenovo og Dell kan Atea også selv byde ind med produkter fra HP, som ifølge CRNs oplysninger er den producent, som Ateas bygger sin egen selvstændige SKI-status på.

Det åbner mulighed for at Atea de næste tre år kan kaste hele tre lodder i skålen, når kommuner og andre offentlige institutioner skal vælge pc-leverandør

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Atea.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS