Atea kan vinde SKI-udbud - også når de taber

Forhandlergiganten Atea kan få flere lodder i skålen, når kommuner og regioner de næste to år køber computere ind via SKI.

Artikel top billede

Kommuner og regioner, der vil købe ind gennem den seneste SKI-aftale for standardcomputere (02.02) kan i de næste to år komme i den besynderlige situation at skulle vælge mellem hele tre tilbud fra den samme leverandør - Atea.

Den paradoksale situation er opstået, efter at SKI har tildelt Atea, Lenovo og Dell retten til at byde på de ordrer, hvor de offentlige kunder vælger at benytte den pågældende indkøbsaftale.

Lenovo og Dell vil dog efter eget udsagn lade fremtidige ordrer blive leveret gennem forhandlere, og hos begge producenter står netop Atea på listen over de partnere, som man lader byde på SKI-ordrer.

"Rent teknisk er der ikke noget til hinder for, at vi byder ind på en ordre og lader Atea stå for selve leverancen," siger Lenovos administrerende direktør Peter Juul Jørgensen til CRN.

Samme melding kommer fra Dell, hvor salgsdirektør for offentlige kunder, Adam Vieth, fortæller, at Atea sammen med Dustin, KMD og Comm/2 oven i købet er udvalgt som strategisk partner for salg til offentlige kunder.

Udover varerne fra Lenovo og Dell kan Atea også selv byde ind med produkter fra HP, som ifølge CRNs oplysninger er den producent, som Ateas bygger sin egen selvstændige SKI-status på.

Det åbner mulighed for at Atea de næste tre år kan kaste hele tre lodder i skålen, når kommuner og andre offentlige institutioner skal vælge pc-leverandør

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Atea.

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S