Danske web-butikker er Nordens langsomste

Tunge sider og lang ventetid.

Artikel top billede

Danske netbrugere må vente længe, når de besøger webshops, netbanker og nyhedssites.

Det viser en analyse foretaget af Compuware for Politiken.

Sammenlignet med andre nordiske lande må de danske webbutikkers kunder ruste sig med meget mere tålmodighed.

"De danske e-handels-butikker er 40 procent langsommere end de finske, og det går ud over deres omsætning. Kunderne vil have hurtigere og hurtigere hjemmesider," siger Mark Gunn, europæisk marketingdirektør i Compuware, til Politiken.

Compuware har sammenlignet en række danske medie-sider, webshops og netbanker med deres nordiske konkurrenter, og konklusionen er klar: de danske sider er de langsomste i Norden.

I gennemsnit tager det ifølge Compuware-undersøgelsen 3,8 sekunder at downloade informationer fra en gennemsnitlig dansk hjemmeside. Det er 20 procent langsommere end det svenske gennemsnit.

"3 sekunder kan føles som 30 sekunder på nettet, og derfor må vi bare sige, at det her skal vi gøre bedre," siger Annette Falberg, administrerende direktør i FDIH, til Politiken.

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S