Se verdens begyndelse på din computerskærm

Microsoft viser verden på nye måder.

Artikel top billede

Microsoft Research har flere interessante redskaber til folk, der vil vide mere om vores klode.

Research-afdelingen har for eksempel frigivet Microsoft Layerscape.

Layerscape er et cloudbaseret værktøj, som giver forskere mulighed for at visualisere og analysere store mængder data fra jordens indre til det yderste rum. Man kan for eksempel skabe tredimensionelle visninger af jord og hav-data eller skabe visuelle modeller for, hvordan klimaændringer og sygdomme vil udvikle sig. Se video på Microsoft Layerscape.

Nogle af de populære visninger lige nu er for eksempel forstørrede magnetiske felter fra solen og illustrationer af jordskælvsaktivitet fra øerne Samoa og Tohoku.

Se verdens begyndelse

Microsofts research-afdeling har også været involveret i et andet visualiseringsprojekt, der for nyligt er lanceret.

ChronoZoom-projektet er et værktøj i samme boldgade som Layerscape. Her drejer det sig bare om at vise data fra verdens begyndelse. Intet mindre.

Man kan spole milliarder år tilbage og få vist artikler, videoer, lydbidder og meget andet i en slags tidslinje over det som projektet kalder "big history".
Det er altså et redskab, som henter data fra biologi, geografi, historie, miljøstudier, økonomi og meget mere.

Værktøjet skal hjælpe med at skabe bedre forståelse af relationer mellem forskellige begivenheder i vores univers.

Se stjerner på din skærm

Et andet værktøj er Worldwide Telescope (WWT), som kort fortalt kan beskrives som en digital stjernekikkert. Programmet er af ældre dato men bliver stadig opdateret. Tidligere omtalte Layerscape er en overbygning til WWT.

I stedet for at investere i en dyr kikkert kan man betragte stjernehimlen fra sin skærm, selvfølgelig med mange flere muligheder for at sortere i data og visningsmuligheder.
Data og billederne er optaget både fra teleskoper på jorden og rundt i rummet. Så det kan både give et indblik i vores eget solsystem og andre galakser.
Der er altså tale om rigtige billeder fra himmelen, som kan kombineres med digitale lag.

Microsoft mener selv, at værktøjet giver økonomiske trængte firmaer og forsknings-organisationer mulighed for at skabe et billigt planetarium. De kan også trække deres egen vektor-grafik eller data fra tabeller ind i teleskopet og få dem visualiseret på en ny måde.

Almindelige brugere med interesse for astronomi kan for eksempel bruge det til at få oplæste "rundvisninger" fra steder rundt omkring i universet oplæst af eksperter.

Programmet virker både på PC og Mac via Microsoft Silverlight.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S