Se verdens begyndelse på din computerskærm

Microsoft viser verden på nye måder.

Artikel top billede

Microsoft Research har flere interessante redskaber til folk, der vil vide mere om vores klode.

Research-afdelingen har for eksempel frigivet Microsoft Layerscape.

Layerscape er et cloudbaseret værktøj, som giver forskere mulighed for at visualisere og analysere store mængder data fra jordens indre til det yderste rum. Man kan for eksempel skabe tredimensionelle visninger af jord og hav-data eller skabe visuelle modeller for, hvordan klimaændringer og sygdomme vil udvikle sig. Se video på Microsoft Layerscape.

Nogle af de populære visninger lige nu er for eksempel forstørrede magnetiske felter fra solen og illustrationer af jordskælvsaktivitet fra øerne Samoa og Tohoku.

Se verdens begyndelse

Microsofts research-afdeling har også været involveret i et andet visualiseringsprojekt, der for nyligt er lanceret.

ChronoZoom-projektet er et værktøj i samme boldgade som Layerscape. Her drejer det sig bare om at vise data fra verdens begyndelse. Intet mindre.

Man kan spole milliarder år tilbage og få vist artikler, videoer, lydbidder og meget andet i en slags tidslinje over det som projektet kalder "big history".
Det er altså et redskab, som henter data fra biologi, geografi, historie, miljøstudier, økonomi og meget mere.

Værktøjet skal hjælpe med at skabe bedre forståelse af relationer mellem forskellige begivenheder i vores univers.

Se stjerner på din skærm

Et andet værktøj er Worldwide Telescope (WWT), som kort fortalt kan beskrives som en digital stjernekikkert. Programmet er af ældre dato men bliver stadig opdateret. Tidligere omtalte Layerscape er en overbygning til WWT.

I stedet for at investere i en dyr kikkert kan man betragte stjernehimlen fra sin skærm, selvfølgelig med mange flere muligheder for at sortere i data og visningsmuligheder.
Data og billederne er optaget både fra teleskoper på jorden og rundt i rummet. Så det kan både give et indblik i vores eget solsystem og andre galakser.
Der er altså tale om rigtige billeder fra himmelen, som kan kombineres med digitale lag.

Microsoft mener selv, at værktøjet giver økonomiske trængte firmaer og forsknings-organisationer mulighed for at skabe et billigt planetarium. De kan også trække deres egen vektor-grafik eller data fra tabeller ind i teleskopet og få dem visualiseret på en ny måde.

Almindelige brugere med interesse for astronomi kan for eksempel bruge det til at få oplæste "rundvisninger" fra steder rundt omkring i universet oplæst af eksperter.

Programmet virker både på PC og Mac via Microsoft Silverlight.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S