Se verdens begyndelse på din computerskærm

Microsoft viser verden på nye måder.

Artikel top billede

Microsoft Research har flere interessante redskaber til folk, der vil vide mere om vores klode.

Research-afdelingen har for eksempel frigivet Microsoft Layerscape.

Layerscape er et cloudbaseret værktøj, som giver forskere mulighed for at visualisere og analysere store mængder data fra jordens indre til det yderste rum. Man kan for eksempel skabe tredimensionelle visninger af jord og hav-data eller skabe visuelle modeller for, hvordan klimaændringer og sygdomme vil udvikle sig. Se video på Microsoft Layerscape.

Nogle af de populære visninger lige nu er for eksempel forstørrede magnetiske felter fra solen og illustrationer af jordskælvsaktivitet fra øerne Samoa og Tohoku.

Se verdens begyndelse

Microsofts research-afdeling har også været involveret i et andet visualiseringsprojekt, der for nyligt er lanceret.

ChronoZoom-projektet er et værktøj i samme boldgade som Layerscape. Her drejer det sig bare om at vise data fra verdens begyndelse. Intet mindre.

Man kan spole milliarder år tilbage og få vist artikler, videoer, lydbidder og meget andet i en slags tidslinje over det som projektet kalder "big history".
Det er altså et redskab, som henter data fra biologi, geografi, historie, miljøstudier, økonomi og meget mere.

Værktøjet skal hjælpe med at skabe bedre forståelse af relationer mellem forskellige begivenheder i vores univers.

Se stjerner på din skærm

Et andet værktøj er Worldwide Telescope (WWT), som kort fortalt kan beskrives som en digital stjernekikkert. Programmet er af ældre dato men bliver stadig opdateret. Tidligere omtalte Layerscape er en overbygning til WWT.

I stedet for at investere i en dyr kikkert kan man betragte stjernehimlen fra sin skærm, selvfølgelig med mange flere muligheder for at sortere i data og visningsmuligheder.
Data og billederne er optaget både fra teleskoper på jorden og rundt i rummet. Så det kan både give et indblik i vores eget solsystem og andre galakser.
Der er altså tale om rigtige billeder fra himmelen, som kan kombineres med digitale lag.

Microsoft mener selv, at værktøjet giver økonomiske trængte firmaer og forsknings-organisationer mulighed for at skabe et billigt planetarium. De kan også trække deres egen vektor-grafik eller data fra tabeller ind i teleskopet og få dem visualiseret på en ny måde.

Almindelige brugere med interesse for astronomi kan for eksempel bruge det til at få oplæste "rundvisninger" fra steder rundt omkring i universet oplæst af eksperter.

Programmet virker både på PC og Mac via Microsoft Silverlight.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S