Dansk tavshed om HP-fusion

Rygterne om en fusion af HPs print- og pc-divisioner talte sandt. Uvist hvordan det vil påvirke den danske organisation.

Artikel top billede

PSG og IPG bliver til PPSG, når HP fusionerer sin print-division (Imaging and Printing Group) med pc-divisionen (Personal Systems Group) under en ny samlet enhed, der får navnet Printing and Personal Systems Group.

Ifølge en pressemeddelelse fra HPs hovedkvarter i Palo Alto sker fusionen for at sænke omkostningerne og samtidig sætte fart under innovation og investeringer i produktudvikling.

"Denne sammenlægning vil bringe to forretningsenheder sammen, hvor HP har etableret globalt lederskab. Gennem kunde-fokuseret innovation og operationel effektivitet tror vi på, at vi kan skabe et vinder-scenario for kunder, partnere og aktionærer," siger HPs topchef Meg Whitman i en kommentar.

Det er endnu uvist, hvad HPs print- og pc-fusion vil betyde for den danske HP-organisation.

"HP Danmark har pt. ikke noget at tilføje til den internationale pressemeddelelse," skriver HP Danmarks kommunikationschef Henrik Kirkeskov i en mail til CRN.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,