Eplehuset dropper midnatslancering af iPad3: Frygter at skuffe kernekunder

Mens Elgiganten holder midnatsåbent i seks varehuse når Ipad3 frigives på det danske marked, venter de dedikerede Apple-kæder Humac og Epplehuset med at åbne for salget til fredag morgen.

Artikel top billede

Mens Elgiganten har valgt at lade de ansatte gå på arbejde natten til fredag i seks af deres store varehuse til en midnatspremiere på iPad3, tackler Apple-kæderne Humac og Eplehuset Apples seneste produktlancering langt mere neddæmpet - nærmest anonymt.

Men det er der en grund til. For mens Elgiganten er sikret pæne partier af iPad3, er det langt mere usikkert, om de dedikerede Apple-forhandlere har tilstrækkeligt med varer til iPad-hungrende kunder.

Da CRN taler med Eplehusets danske country manager Thomas Ahlers ville han ikke fortælle, hvor mange iPad3 Eplehuset vil være i stand til at sælge i deres butikker fredag morgen.

"En ting er sikkert. Der vil ikke være nok til alle," Som han siger til CRN.

Og netop her rammer vi hovedet på sømmet og kommer til en af de altovervejende årsager til, at Eplehuset ikke har valgt at holde midnatsåben.

"Det er jo supersvært at holde midnatsåbent, når man ikke med sikkerhed  ved, hvor man iPads man får. Det vil jo ikke være godt, hvis vi kun havde tre iPads at sælge. Blandt andet derfor tror vi det er en bedre løsning at fejre lanceringen af iPad3 ved at holde tidligt morgenåbent fredag, hvor vores butikker åbner klokken otte," siger Thomas Ahalers.

Han uddyber det dilemma, som Eplehuset kunne komme i, hvis man havde valgt at holde midnatsåben.

"Det er i det hele taget svært at lave en løsning, hvor vi både kan tilgodese løssalget i butikkerne og så de kunder, der kommer ind for at blive skrevet op på en venteliste," siger han og fortsætter:

"Men nu har vi prøvet et par lanceringer, og vi er blevet bedre til at håndtere den problematik," siger han.

For Thomas Ahlers og Eplehuset, der har lagt næsten alle deres æg i Apples kurv, handler det nemlig også om, at tilgodese kernekunderne og ikke få badwill på kø-koks ved midnatslancering.

"De kunder, der møder op til en midnatsforestilling, er måske ikke dem, vi gerne vil have fat i," konstaterer han.

Også Apple-kæden Humac har valgt den tidlige morgenåbning som deres måde at håndtere den kommende iPad-dag.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S