Kunøe er knotten over afskaffelsen af multimedieskatten

Foran et panel af politikere benyttede Ib Kunøe lejligheden til at rette skytset mod regeringens aflivning af multimedieskatten, som har kostet Atea et trecifret millionbeløb i omsætning.

Artikel top billede

Kun to spørgsmål blev det til, da en samlet it-branche i går fik mulighed for at stille spørgsmål direkte til at panel bestående af syv it-ordførere.

Branchen var samlet i Børsens historiske lokaler i hjertet af København til IT-Branchens årlige møde.

Det ene spørgsmål kom fra Ib Kunøe, manden bag Atea-koncernen, der alene sidste år omsatte for omkring 19,6 milliarder kroner i Norden.

I Danmark lød overskuddet sidste år på 275 millioner kroner, og forhandlergiganten sidder på mere end hver tiende it-krone i Danmark.

»Mit navn er Ib Kunøe. Jeg repræsenterer virksomheden Consolidated Holding, der har en del investeringer i it-branchen,« lød det lettere beskedent fra Kunøe bagerst i salen.

»En af de første ting, den nye regering gjorde, var at nedlægge multimedieskatten, der betød at medarbejdere, der havde fået adgang til it-udstyr, skulle aflevere Ipads og andet it-udstyr tilbage. Det er vel at bombe tingene tilbage?« lød spørgsmålet fra it-rigmanden, der fik en række forskellige politikersvar retur.

Atea har tidligere været fremme og kritisere regeringens beslutning om at afskaffe multimedieskatten, som de har vurderet vil koste virksomheden et trecifret millionbeløb.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S