Kunøe er knotten over afskaffelsen af multimedieskatten

Foran et panel af politikere benyttede Ib Kunøe lejligheden til at rette skytset mod regeringens aflivning af multimedieskatten, som har kostet Atea et trecifret millionbeløb i omsætning.

Artikel top billede

Kun to spørgsmål blev det til, da en samlet it-branche i går fik mulighed for at stille spørgsmål direkte til at panel bestående af syv it-ordførere.

Branchen var samlet i Børsens historiske lokaler i hjertet af København til IT-Branchens årlige møde.

Det ene spørgsmål kom fra Ib Kunøe, manden bag Atea-koncernen, der alene sidste år omsatte for omkring 19,6 milliarder kroner i Norden.

I Danmark lød overskuddet sidste år på 275 millioner kroner, og forhandlergiganten sidder på mere end hver tiende it-krone i Danmark.

»Mit navn er Ib Kunøe. Jeg repræsenterer virksomheden Consolidated Holding, der har en del investeringer i it-branchen,« lød det lettere beskedent fra Kunøe bagerst i salen.

»En af de første ting, den nye regering gjorde, var at nedlægge multimedieskatten, der betød at medarbejdere, der havde fået adgang til it-udstyr, skulle aflevere Ipads og andet it-udstyr tilbage. Det er vel at bombe tingene tilbage?« lød spørgsmålet fra it-rigmanden, der fik en række forskellige politikersvar retur.

Atea har tidligere været fremme og kritisere regeringens beslutning om at afskaffe multimedieskatten, som de har vurderet vil koste virksomheden et trecifret millionbeløb.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job