Kunøe er knotten over afskaffelsen af multimedieskatten

Foran et panel af politikere benyttede Ib Kunøe lejligheden til at rette skytset mod regeringens aflivning af multimedieskatten, som har kostet Atea et trecifret millionbeløb i omsætning.

Artikel top billede

Kun to spørgsmål blev det til, da en samlet it-branche i går fik mulighed for at stille spørgsmål direkte til at panel bestående af syv it-ordførere.

Branchen var samlet i Børsens historiske lokaler i hjertet af København til IT-Branchens årlige møde.

Det ene spørgsmål kom fra Ib Kunøe, manden bag Atea-koncernen, der alene sidste år omsatte for omkring 19,6 milliarder kroner i Norden.

I Danmark lød overskuddet sidste år på 275 millioner kroner, og forhandlergiganten sidder på mere end hver tiende it-krone i Danmark.

»Mit navn er Ib Kunøe. Jeg repræsenterer virksomheden Consolidated Holding, der har en del investeringer i it-branchen,« lød det lettere beskedent fra Kunøe bagerst i salen.

»En af de første ting, den nye regering gjorde, var at nedlægge multimedieskatten, der betød at medarbejdere, der havde fået adgang til it-udstyr, skulle aflevere Ipads og andet it-udstyr tilbage. Det er vel at bombe tingene tilbage?« lød spørgsmålet fra it-rigmanden, der fik en række forskellige politikersvar retur.

Atea har tidligere været fremme og kritisere regeringens beslutning om at afskaffe multimedieskatten, som de har vurderet vil koste virksomheden et trecifret millionbeløb.

Læses lige nu

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen