Varer fra CESS kan være endt i Iran

Den fyrede salgsdirektør fra CESS kan være involveret i ulovlig eksport af Sun-udstyr til Iran. Bestyrelsesformand erkender at have undersøgt mistanken.

Artikel top billede

De amerikanske myndigheders anklager mod den tidligere salgsdirektør hos brokeren CESS-Danmark, Dennis Nielsen, kan handle om meget mere end overtrædelse af amerikanske toldregler.

En række kilder oplyser til CRN, at der bag sigtelserne mod Dennis Nielsen ligger en mistanke om, at han i samarbejde med et amerikansk firma i Florida i en stribe tilfælde har medvirket til  eksport af højt avancerede servere og andet udstyr fra Sun, som via en mellemstation i Dubai kan være endt i Iran.

Det vil i givet fald være en overtrædelse af den amerikanske handelsembargo mod forskellige lande.

CRN er i besiddelse af det retsdokument, som beskriver sigtelserne mod danskeren. Udover en detaljeret beskrivelse af sagsforløbet, fremgår det også, at den amerikanske agent fra Homeland Security, som har stået for efterforskningen af sagen, også er specialist i netop sager om ulovlig eksport af varer, som er belagt med embargo.

Mistanken om, at varer, som er gået gennem CESS, kan være endt i eksempelvis Iran er ikke ukendt for CESS Danmarks bestyrelseformand Lars Siggaard Andersen. Han fortæller til CRN, at CESS Danmark selv har henvendt sig til Politiets Efterretningstjeneste (PET) for at få be- eller afkræftet rygterne om en iransk forbindelse.

Meldingen fra PET er ifølge Lars Siggaard Andersen, at man ikke kender til sagen.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland