Varer fra CESS kan være endt i Iran

Den fyrede salgsdirektør fra CESS kan være involveret i ulovlig eksport af Sun-udstyr til Iran. Bestyrelsesformand erkender at have undersøgt mistanken.

Artikel top billede

De amerikanske myndigheders anklager mod den tidligere salgsdirektør hos brokeren CESS-Danmark, Dennis Nielsen, kan handle om meget mere end overtrædelse af amerikanske toldregler.

En række kilder oplyser til CRN, at der bag sigtelserne mod Dennis Nielsen ligger en mistanke om, at han i samarbejde med et amerikansk firma i Florida i en stribe tilfælde har medvirket til  eksport af højt avancerede servere og andet udstyr fra Sun, som via en mellemstation i Dubai kan være endt i Iran.

Det vil i givet fald være en overtrædelse af den amerikanske handelsembargo mod forskellige lande.

CRN er i besiddelse af det retsdokument, som beskriver sigtelserne mod danskeren. Udover en detaljeret beskrivelse af sagsforløbet, fremgår det også, at den amerikanske agent fra Homeland Security, som har stået for efterforskningen af sagen, også er specialist i netop sager om ulovlig eksport af varer, som er belagt med embargo.

Mistanken om, at varer, som er gået gennem CESS, kan være endt i eksempelvis Iran er ikke ukendt for CESS Danmarks bestyrelseformand Lars Siggaard Andersen. Han fortæller til CRN, at CESS Danmark selv har henvendt sig til Politiets Efterretningstjeneste (PET) for at få be- eller afkræftet rygterne om en iransk forbindelse.

Meldingen fra PET er ifølge Lars Siggaard Andersen, at man ikke kender til sagen.

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Lyngsøe Rainwear ApS

ERP & E-commerce Systemansvarlig

Midtjylland

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job