CESS-direktør er selv blevet afhørt i USA

Allerede for to år siden blev CESS Danmarks direktør Nikolaj Johansen afhørt af de amerikanske myndigheder under et besøg i USA

Artikel top billede

Den nordjyske it-broker CESS Danmark er tilsyneladende dybere involveret i den amerikanske sag om ulovlig eksport supercomputere. Det fremgår af det dokument, som i begyndelsen af denne måned var grundlaget for arrestationen firmaets nu forhenværende salgsdirektør Dennis Nielsen.

Ifølge den såkaldte "Criminal Compliant", som CRN er i besiddelse af, blev Dennis Nielsen sammen med firmaets direktør Nikolaj Johansen tilbage i marts 2010 afhørt af amerikanske efterforskere fra Homeland Security. Ifølge referatet fra afhøringen indrømmede de to danskere, at de havde benyttet falske fakturaer i forbindelse med salget af it-udstyr til deres forretningsforbindelse i Tampa, Florida.

De falske fakturaer blev ifølge efterforskerne benyttet for at nedskrive værdien af udstyret. På den måde kunne man slippe billigere i told- og handelsafgifter til myndighederne i både USA og Dubai.

Dennis Nielsen forklarede under afhøringen, at han overfor det amerikanske shippingfirma, som deltog i transaktionen af egen drift havde opdigtet en historie om, at der skulle ændres i de oprindelige fakturaer, fordi de indeholdt "urealistiske liste-priser".

Både Nikolaj Johansen og Dennis Nielsen forklarede desuden overfor de amerikanske efterforskere, at snyderiet efter deres opfattelse kun ville gå ud over modtagelandet Dubai og ikke det eksporterende land USA.

Det fremgår også, at Dennis Nielsen på vegne af CESS Danmark i årevis har solgt udstyr til den amerikanske kunde.

Nikolaj Johansen har tidligere overfor CRN afvist kendskab til sagen. Han ønsker ikke at kommentere de nye oplysninger.

"Vi har ikke ændret fakturaer. Det er en sag mellem eksportøren og importøren. Mig bekendt er der ingen efterforskning mod CESS. Der er tale om en efterforskning mod en af vores kunder. Jeg kan ikke koble det her sammen med det, der er foregået fornylig," siger Nikolaj Johansen med henvisning til arrestationen af Dennis Nielsen tidligere i denne måned.

Han erkender dog, at han var vidende om, at der indgik forfalskede faktureringer undervejs i forløbet.

"Når sådan noget som det her foregår, så er man under et gevaldigt pres fra kunden. Men det er jo ikke en sag for os, men mellem importør og eksportør. Vi var vidende om det. Men vi har klare interne regler for den slags ting, og kører tingene efter bogen," siger Nikolaj Johansen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland