Derfor var TDCs fiber lukket land for nye kunder

DONGs gamle fibernet i hovedstadsområdet var lukket for nye kunder i flere år efter TDC's overtagelse, og stadig er det en godt skjult mulighed. Først senere i år begynder TDC at markedsføre fiberet til private i København og Nordsjælland.

Artikel top billede

(Opdateret 14:02) Købesummen lød på 325 millioner kroner, da TDC i november 2009 skrev under på en handel med DONG Energy om overtagelse af elselskabets fibernetværk i hovedstadsområdet og Nordsjælland.

Yderligere 100 millioner kroner skulle betales senere, afhængigt af køberens indtjening på det nyerhvervede fibernet. Men den endelige pris blev noget højere, og TDC var i flere år forhindret i at bruge fibernettet til andet end transport-funktion på sit backbone-net.

Først i slutningen af 2011 åbnede TDC så småt op for, at nye kunder kunne få fiber i Hovedstadsområdet og Nordsjælland. Og først senere i år begynder selskabets at fortælle kunderne om fibertilbuddet.

TDC fortæller nu om årsagen til, at DONG-fibernettet reelt har været lukket land for nye kunder siden overtagelsen.
Koncernteknologi-chefen i TDC, Jess Ibsen forklarer, at selskabet har måttet udskifte al elektronik, som styrer fibernettet - lige fra de centrale switche i backbone-punkterne, forgreningerne i netværks-maskerne og helt ud til den tilslutnings-boks, der sidder indenfor hos de cirka 22.000 private husstande, som fulgte med over ved TDCs overtagelse af nettet fra DONG.

"Genopbygningen af DONG-fiberet har kostet os et pænt to-cifret millionbeløb," siger Jess Ibsen til ComON.

Mange mener I fik fiberet for en meget lav pris. Men den var altså ikke helt så lav alligevel?

"Jamen, der er initialomkostninger og så er der senere betalinger. Og så har Dong-nettet givet os meget store driftsomkostninger. Så helt billigt var det heller ikke," siger Jess Ibsen.

TDC er underlagt regulering, som tvinger selskabet til at åbne sine kobber- og fiber-net for andre teleselskaber. Men på trods reguleringen har prisen på at leje sig ind på TDCs fibernet i hovedstadsområdet været så høj, at mindst et konkurrerende selskab, Telenor, har følt sig tvunget til at droppe fiberet.

599 kroner for 50/10 Mbit med tv

Selvom det gamle DONG-fiber nu er åbent for nye kunder, går TDC yderst stille med dørene. Markedsføringen kommer først i gang senere i år, fortæller Jes Ibsen. Først skal selskabet nemlig afslutte flytning af godt 10.000 kunder fra det lille selskab FastTV, som TDC købte i 2009, og som skal udstyres med en HomeTrioPakke som alternativ til deres gamle tv-fiber-løsning.

Graver man lidt i menuerne på TDCs hjemmeside, vil man kunne se, at en HomeTrio med telefon, tvpakke og bredbånd leveret over fiber kan erhverves for 499 599 kroner om måneden. TDC begrænser dog hastigheden en del i forhold til andre selskabers fibertilbud: 50Mbit er den hurtigste downloadhastighed og trods fiberteknologiens synkrone symmetriske muligheder er uploadhastigheden skåret ned til 10 Mbit.

Det bliver dog langt fra alle indbyggere i hovedstadsområdet og Nordsjælland, der kan få lov at koble sig på TDCs fiber, og det står ikke klart, hvilke præcise kriterier, der afgør, om en husstand vil blive tilbudt fibermuligheden.

TDCs fiberkontor, som på anmodning fortæller, om en adresse er OK til fiber eller ej, kan ikke oplyse tidshorisont eller andre detaljer for de adresser, som ikke er omfattet af muligheden for fibertilslutning.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job