CESS-bestyrelse går af

I alt fire ud af fem medlemmer af bestyrelsen i CESS Danmark har nedlagt deres poster.

Artikel top billede

Som den sidste af i alt fire eksterne bestyrelsesmedlemmer har formanden for CESS Danmarks bestyrelse, Lars Siggaard Andersen, i dag forladt sin post.

Tidligere i dag kunne CRN fortælle, at to andre bestyrelsesmedlemmer, Lars Krull og Reimer Ivang, allerede i sidste uge forlod bestyrelsen. Det skete i lyset af den verserende sag, hvor en tidligere salgsdirektør, Dennis Nielsen, er tilbageholdt i USA, sigtet for overtrædelse af de amerikanske toldregler og udsmugling af it-udstyr fra USA til Dubai.

"Jeg er trådt tilbage i dag. Jeg blev involveret i CESS på grund af min ekspertise indenfor internationalisering. Med den polemik der foregår lige nu, er det måske ikke lige det, CESS skal fokusere på," siger Lars Siggaard Andersen med henvisning til den seneste uges artikler i CRN om sagen.

Også et fjerde bestyrelsesmedlem Martin Lausen har i weekendens løb forladt CESS-bestyrelsen, oplyser Lars Andersen til CRN. Dermed er kun CESS Danmarks administrerende direktør, Nikolaj Johansen, tilbage i bestyrelsen.

Lars Siggaard Andersen ønsker i øvrigt ikke at kommentere årsagen til det drastiske skridt yderligere.

Det har ikke været muligt for CRN at få en kommentar til den dramatiske udvikling fra CESS-direktør Nikolaj Johansen.

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job