CESS-bestyrelse går af

I alt fire ud af fem medlemmer af bestyrelsen i CESS Danmark har nedlagt deres poster.

Artikel top billede

Som den sidste af i alt fire eksterne bestyrelsesmedlemmer har formanden for CESS Danmarks bestyrelse, Lars Siggaard Andersen, i dag forladt sin post.

Tidligere i dag kunne CRN fortælle, at to andre bestyrelsesmedlemmer, Lars Krull og Reimer Ivang, allerede i sidste uge forlod bestyrelsen. Det skete i lyset af den verserende sag, hvor en tidligere salgsdirektør, Dennis Nielsen, er tilbageholdt i USA, sigtet for overtrædelse af de amerikanske toldregler og udsmugling af it-udstyr fra USA til Dubai.

"Jeg er trådt tilbage i dag. Jeg blev involveret i CESS på grund af min ekspertise indenfor internationalisering. Med den polemik der foregår lige nu, er det måske ikke lige det, CESS skal fokusere på," siger Lars Siggaard Andersen med henvisning til den seneste uges artikler i CRN om sagen.

Også et fjerde bestyrelsesmedlem Martin Lausen har i weekendens løb forladt CESS-bestyrelsen, oplyser Lars Andersen til CRN. Dermed er kun CESS Danmarks administrerende direktør, Nikolaj Johansen, tilbage i bestyrelsen.

Lars Siggaard Andersen ønsker i øvrigt ikke at kommentere årsagen til det drastiske skridt yderligere.

Det har ikke været muligt for CRN at få en kommentar til den dramatiske udvikling fra CESS-direktør Nikolaj Johansen.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT