CESS-bestyrelse går af

I alt fire ud af fem medlemmer af bestyrelsen i CESS Danmark har nedlagt deres poster.

Artikel top billede

Som den sidste af i alt fire eksterne bestyrelsesmedlemmer har formanden for CESS Danmarks bestyrelse, Lars Siggaard Andersen, i dag forladt sin post.

Tidligere i dag kunne CRN fortælle, at to andre bestyrelsesmedlemmer, Lars Krull og Reimer Ivang, allerede i sidste uge forlod bestyrelsen. Det skete i lyset af den verserende sag, hvor en tidligere salgsdirektør, Dennis Nielsen, er tilbageholdt i USA, sigtet for overtrædelse af de amerikanske toldregler og udsmugling af it-udstyr fra USA til Dubai.

"Jeg er trådt tilbage i dag. Jeg blev involveret i CESS på grund af min ekspertise indenfor internationalisering. Med den polemik der foregår lige nu, er det måske ikke lige det, CESS skal fokusere på," siger Lars Siggaard Andersen med henvisning til den seneste uges artikler i CRN om sagen.

Også et fjerde bestyrelsesmedlem Martin Lausen har i weekendens løb forladt CESS-bestyrelsen, oplyser Lars Andersen til CRN. Dermed er kun CESS Danmarks administrerende direktør, Nikolaj Johansen, tilbage i bestyrelsen.

Lars Siggaard Andersen ønsker i øvrigt ikke at kommentere årsagen til det drastiske skridt yderligere.

Det har ikke været muligt for CRN at få en kommentar til den dramatiske udvikling fra CESS-direktør Nikolaj Johansen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect