CESS-bestyrelse går af

I alt fire ud af fem medlemmer af bestyrelsen i CESS Danmark har nedlagt deres poster.

Artikel top billede

Som den sidste af i alt fire eksterne bestyrelsesmedlemmer har formanden for CESS Danmarks bestyrelse, Lars Siggaard Andersen, i dag forladt sin post.

Tidligere i dag kunne CRN fortælle, at to andre bestyrelsesmedlemmer, Lars Krull og Reimer Ivang, allerede i sidste uge forlod bestyrelsen. Det skete i lyset af den verserende sag, hvor en tidligere salgsdirektør, Dennis Nielsen, er tilbageholdt i USA, sigtet for overtrædelse af de amerikanske toldregler og udsmugling af it-udstyr fra USA til Dubai.

"Jeg er trådt tilbage i dag. Jeg blev involveret i CESS på grund af min ekspertise indenfor internationalisering. Med den polemik der foregår lige nu, er det måske ikke lige det, CESS skal fokusere på," siger Lars Siggaard Andersen med henvisning til den seneste uges artikler i CRN om sagen.

Også et fjerde bestyrelsesmedlem Martin Lausen har i weekendens løb forladt CESS-bestyrelsen, oplyser Lars Andersen til CRN. Dermed er kun CESS Danmarks administrerende direktør, Nikolaj Johansen, tilbage i bestyrelsen.

Lars Siggaard Andersen ønsker i øvrigt ikke at kommentere årsagen til det drastiske skridt yderligere.

Det har ikke været muligt for CRN at få en kommentar til den dramatiske udvikling fra CESS-direktør Nikolaj Johansen.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)