Ude af beta: Nu kan du se alle DRs programmer på mobilen

DRs længeventede mobile side slippes nu fri.

Artikel top billede

Mobile DR-seere fik lov til at vente i flere år på public service-kanalens web-applikation. Men nu er den endelige helt færdig.

DR oplyser, at de sidste tekniske bugs er fjernet og betaskiltet er pillet af den mobile side.

DR fortalte i oktober sidste år til ComON, at den HTML5 baserede videoplayer snart kunne frigives. Det skete tidligere i år i en betatest, som nu er færdigtestet.

Web-appen gør det muligt at se live tv fra DRs kanaler og vælge tidligere sendte programmer, som DR har rettighederne til. De tidlige testere har især været imponeret over brugervenligheden, mens enkelte gerne så en forbedring af billedkvaliteten.

Det er blandt omkodningen af DR-indhold, der har forsinket offentliggørelsen af DR-appen. Ifølge ComONs oplysninger har selve teknikken været på plads i et år. En fungerende prototype blev vist frem i 2010 (de video). Men også juraspørgsmål har fået DR til at trække i håndbremsen.

Ventetiden har fået flere private til at lave selvstændige apps og hjemmesider, der hentede indhold fra DRs servere og præsenterede dem pænt på mobile enheder. DR har tvunget flere af siderne til at lukke, fordi DRs jurister af copyright-årsager ikke mener, at indholdet må vises uden for DRs platforme.

Web-app'en kan kun vises på iOS-enheder og Android-telefoner. Alle andre brugere sendes videre til den normale Flash-baserede player på Dr.dk/nu.
Ejere af Windows-mobiler og Nokia-telefoner er således også stadig ude i kulden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S