Ude af beta: Nu kan du se alle DRs programmer på mobilen

DRs længeventede mobile side slippes nu fri.

Artikel top billede

Mobile DR-seere fik lov til at vente i flere år på public service-kanalens web-applikation. Men nu er den endelige helt færdig.

DR oplyser, at de sidste tekniske bugs er fjernet og betaskiltet er pillet af den mobile side.

DR fortalte i oktober sidste år til ComON, at den HTML5 baserede videoplayer snart kunne frigives. Det skete tidligere i år i en betatest, som nu er færdigtestet.

Web-appen gør det muligt at se live tv fra DRs kanaler og vælge tidligere sendte programmer, som DR har rettighederne til. De tidlige testere har især været imponeret over brugervenligheden, mens enkelte gerne så en forbedring af billedkvaliteten.

Det er blandt omkodningen af DR-indhold, der har forsinket offentliggørelsen af DR-appen. Ifølge ComONs oplysninger har selve teknikken været på plads i et år. En fungerende prototype blev vist frem i 2010 (de video). Men også juraspørgsmål har fået DR til at trække i håndbremsen.

Ventetiden har fået flere private til at lave selvstændige apps og hjemmesider, der hentede indhold fra DRs servere og præsenterede dem pænt på mobile enheder. DR har tvunget flere af siderne til at lukke, fordi DRs jurister af copyright-årsager ikke mener, at indholdet må vises uden for DRs platforme.

Web-app'en kan kun vises på iOS-enheder og Android-telefoner. Alle andre brugere sendes videre til den normale Flash-baserede player på Dr.dk/nu.
Ejere af Windows-mobiler og Nokia-telefoner er således også stadig ude i kulden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S