Ude af beta: Nu kan du se alle DRs programmer på mobilen

DRs længeventede mobile side slippes nu fri.

Artikel top billede

Mobile DR-seere fik lov til at vente i flere år på public service-kanalens web-applikation. Men nu er den endelige helt færdig.

DR oplyser, at de sidste tekniske bugs er fjernet og betaskiltet er pillet af den mobile side.

DR fortalte i oktober sidste år til ComON, at den HTML5 baserede videoplayer snart kunne frigives. Det skete tidligere i år i en betatest, som nu er færdigtestet.

Web-appen gør det muligt at se live tv fra DRs kanaler og vælge tidligere sendte programmer, som DR har rettighederne til. De tidlige testere har især været imponeret over brugervenligheden, mens enkelte gerne så en forbedring af billedkvaliteten.

Det er blandt omkodningen af DR-indhold, der har forsinket offentliggørelsen af DR-appen. Ifølge ComONs oplysninger har selve teknikken været på plads i et år. En fungerende prototype blev vist frem i 2010 (de video). Men også juraspørgsmål har fået DR til at trække i håndbremsen.

Ventetiden har fået flere private til at lave selvstændige apps og hjemmesider, der hentede indhold fra DRs servere og præsenterede dem pænt på mobile enheder. DR har tvunget flere af siderne til at lukke, fordi DRs jurister af copyright-årsager ikke mener, at indholdet må vises uden for DRs platforme.

Web-app'en kan kun vises på iOS-enheder og Android-telefoner. Alle andre brugere sendes videre til den normale Flash-baserede player på Dr.dk/nu.
Ejere af Windows-mobiler og Nokia-telefoner er således også stadig ude i kulden.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect