Ude af beta: Nu kan du se alle DRs programmer på mobilen

DRs længeventede mobile side slippes nu fri.

Artikel top billede

Mobile DR-seere fik lov til at vente i flere år på public service-kanalens web-applikation. Men nu er den endelige helt færdig.

DR oplyser, at de sidste tekniske bugs er fjernet og betaskiltet er pillet af den mobile side.

DR fortalte i oktober sidste år til ComON, at den HTML5 baserede videoplayer snart kunne frigives. Det skete tidligere i år i en betatest, som nu er færdigtestet.

Web-appen gør det muligt at se live tv fra DRs kanaler og vælge tidligere sendte programmer, som DR har rettighederne til. De tidlige testere har især været imponeret over brugervenligheden, mens enkelte gerne så en forbedring af billedkvaliteten.

Det er blandt omkodningen af DR-indhold, der har forsinket offentliggørelsen af DR-appen. Ifølge ComONs oplysninger har selve teknikken været på plads i et år. En fungerende prototype blev vist frem i 2010 (de video). Men også juraspørgsmål har fået DR til at trække i håndbremsen.

Ventetiden har fået flere private til at lave selvstændige apps og hjemmesider, der hentede indhold fra DRs servere og præsenterede dem pænt på mobile enheder. DR har tvunget flere af siderne til at lukke, fordi DRs jurister af copyright-årsager ikke mener, at indholdet må vises uden for DRs platforme.

Web-app'en kan kun vises på iOS-enheder og Android-telefoner. Alle andre brugere sendes videre til den normale Flash-baserede player på Dr.dk/nu.
Ejere af Windows-mobiler og Nokia-telefoner er således også stadig ude i kulden.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Support Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS