Overgang til cloud er dyr for Bornerups Datacenter

Lejeløsninger er i første omgang en udfordring for C5-forhandleren. Men omlægningen sikrer indtjeningen på længere sigt, siger salgsdirektør Christian Søe-Larsen.

Artikel top billede

2011 har været et udviklingens år i Bornerups Datacenter A/S, og det koster på bundlinjen. Resultatet i 2011 blev knap en million kroner, hvilket er lidt mere end en halvering af resultatet i 2010.

Bornerups Datacenter har brugt mange ressourcer på at tilbyde CRM som cloud-løsning, det vil sige som en lejeaftale. Og netop den omlægning er et problem for mange C5-forhandlere, da det i første omgang betyder hug i både omsætning og indtjening. Men lejeløsningerne er kommet for at blive, mener Christian Søe-Larsen, der er salgsdirektør i Bornerups.

"Vi har valgt at gå helhjertet ind i cloud-løsningerne, hvor man reelt lejer en C5-licens. Det betyder jo en kraftig nedgang i vores licensomsætning på den korte bane, hvor vi i stedet for at sælge en løsning til en kunde til 100.000 kroner, lejer den ud til en lav månedlig ydelse," siger han. 

Hos Bornerups tror man fuldt og fast på, at lejeløsningerne i skyen er kommet for at blive, og det ses på aftalerne. Ifølge Christian Søe-Larsen er over halvdelen af de nye aftaler, der er indgået siden Bornerups begyndte at tilbyde lejeløsninger i 2011, lejeløsninger.

Nu kan også de små kunder være med

Cloud-konceptet giver en større fleksibilitet end ejerløsninger. Kunden kan justere kapaciteten op og ned efter behov, men derudover åbner lejeløsningerne også op for en ny del af markedet.

"CRM er et produkt, man førhen gav formuer for at komme i gang med. Det vil sige, at alle de små kunder var helt afskåret fra det. Nu kan man leje sig ind på en komplet CRM-løsning for i omegnen af 300 kroner om måneden," siger Christian Søe-Larsen.

Ud over dykket i omsætningen forårsaget af oprettelsen af lejeløsninger, er der også andre faktorer, der er skyld i et årsresultat af halv størrelse af det i 2010.

Bornerups er i 2011 begyndt at tilbyde Microsoft CRM, og det kræver tid at sætte sig ind i nye produkter.

"Det tager jo tid at få 20 års erfaring," siger Christian Søe-Larsen med henvisning til forhandlerens lange erfaring med netop C5.

<strong id="tinymce" class="mceContentBody " dir="ltr">Den umiddelbare nedgang giver mening [/b]
Alle de nye tiltag er endt i regnskabet som driftsudgifter. Og selvom det på den korte bane betyder en nedgang i omsætning og indtjening, så mener Christian Søe-Larsen, at pengene er godt givet ud, da skyens lejeløsninger uden tvivl bliver dominerende i fremtiden.

"Det tror jeg godt kan gå hen og tage helt over på et tidspunkt. Man skal ikke tænke på udstyr, man er meget fri, og så skal man bare sørge for en pc med adgang til internettet," siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    AI-udvikler

    Midtjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S