Android-apps giver adgang til følsomme data

Apps til Android kan tilgå masser af følsomme oplysninger på din telefon, selv om Google-platformen burde holde dine data under lås og slå.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Android er hullet som en si: Sådan øger du sikkerhed

Derfor siger Rockwool blankt nej til Android

Android er den mobilplatform, der kommer flest skadelige programmer til.

Det er konklusionen fra en kvartalsrapport fra sikkerhedsfirmaet McAfee. Det kan du læse mere om her.

Og platformen fra Google har ifølge flere eksperter gevaldige problemer med at håndtere sikkerheden.

"Der er alvorlige problemer med, at apps kan få adgang til langt flere informationer, end de må," siger Thomas Wong, der er sikkerhedsekspert i det danske firma FortConsult.

En sikkerheds-researcher ved navn Paul Brodeur fra firmaet Leviathan Security har udviklet en app, der forsøger at sætte fingeren på netop det problem.

Han har udviklet en ''No Permissions''-app til Android. Det vil sige en app, der ikke skal have adgang til de informationer, der er på telefonen.

Resultatet af hans arbejde viser dog, at der er adgang til masser af data.

Via sin app kan han eksempelvis hente data fra telefonens SD-kort, læse informationer og indhold i biblioteker. Desuden finder han det muligt at sende de opsnappede data til tredjepart via browseren.

Hans arbejde illustrerer, at man kan bygge en ondsindet app, der høster brugerens informationer på trods af, at rettighederne burde lukke for adgangen.

Brugeren kan altså ikke stole på, at telefonens data er sikret.

Han forklarer det i detaljer i dette blog-indlæg.

Hullet platform

Thomas Wong fra FortConsult nikker genkendende til de sikkerhedsproblemer, som Paul Brodeur fremfører.

"Det vi erfarer er, at de tildelte rettigheder til apps ikke håndteres korrekt af Android, og derfor virker de ikke optimalt," siger Thomas Wong.

"Det betyder i praksis, at en app kan indhente langt flere oplysninger, end den har rettigheder til."

Hvis en app har ondsindede hensigter, er brugeren derfor ikke sikker på, at indholdet er hemmeligt.

"Døren står åben, og brugeren kan ikke stole på det sikkerheds-framework, der er stillet op," siger han og fortsætter:

"Det er et principielt problem, at platformens sikkerhed ikke er på plads."

Brugeren har ikke en chance

Et af de helt store problemer er i den forbindelse, at man som bruger ikke kan gøre ret meget.

"En almindelig bruger kan ikke gennemskue, hvad en applikation gør. Det må være producentens opgave at beskytte brugerne," siger han.

"Men brugeren skal bruge fornuften, når der installeres apps. Det er altid en god grundregel at hente apps fra etablerede sider."

Han peger desuden på to løsningsforslag til platformens svagheder.

"Den mest hensigtsmæssige måde at løse problemerne på er, at udviklerne lukker hullerne. Alternativt kan man lukke huller via tredjepartssoftware, men den løsning er langt fra lige så god," lyder det fra Thomas Wong.

Der er flere råd til sikkerheden på Android her.

Læs også:

Overblik: Så usikker er din Android-telefon.

Det vælter ind med malware på din Android-mobil.

Google efter malware-kritik: Sikkerhedsfirmaer lyver.

Sikkerhedsproblemer plager den nye Android 4.0.

De fleste antivirusprogrammer til Android er værdiløse.

Android er hullet som en si: Sådan øger du sikkerhed

Derfor siger Rockwool blankt nej til Android

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S