Danske Podio solgt til it-kæmpe

Citrix har købt den succesfulde danske opstartsvirksomhed.

Artikel top billede

For et ikke offentliggjort beløb har den amerikanske it-gigant Citrix overtaget danske Podio. Det skriver det amerikanske firma i en pressemeddelelse. Ingen finansielle detaljer om handlen er offentliggjort.

Citrix vil gøre Podio til en del af firmaets eksisterende tilbud under paraplyen "GoTo", som blandt andet indeholder GoToMeeting, der bruges til at samarbejde på kryds og tværs af fysiske lokationer og skel.

Podio er selv kendt for sin egen tilgang til samarbejdsredskaber, hvor missionen især har gået på at flytte dialog og fælles opgaver ud af email-indbakken og over i et selvstændigt univers.

En hovedfunktion i Podio er muligheden for at lave apps eller genbruge andres apps, så virksomheder og organisationer kan lave redskaber, der passer specifikt til deres behov. På et år rundede Podio en million hentede apps.

Tjenesten kan også integreres med mange andre onlineværktøjer og på den måde blive samlingspunktet for mange virksomheders interne og eksterne kommunikation. For eksempel integration med Box, Campaign Monitor, Evernote, Google Apps, Google Docs, Google Alerts, Instapaper og Zendesk. Så sent som i sidste uge blev Dropbox tilføjet.

De er nogle dygtige drenge

"Købet af Podio illustrerer et spændende kapitel i vores samarbejdsportfolio. Podio udvider vores evne til at lave simple og sikre samarbejdsplatformer, der virker for alle, i en post-PC æra," udtaler Brett Caine, general manager i Citrix Online Services Division.

"Podio-teknologien er en kraftfuld og innovativ løsning, som passer perfekt med Citrix, og vi vil hjælpe med at fortsætte innovationen. Vi er også glade for at have Podio-holdet hos os. Det er en ekstraordinær talentfuld og visionær gruppe, som deler vores passion for at forbedre den måde, vi udfører arbejde på i dag".

Hele pressemeddelelsen.

Tanker fra en af grundlæggerne Jon Froda.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)