Danske Podio solgt til it-kæmpe

Citrix har købt den succesfulde danske opstartsvirksomhed.

Artikel top billede

For et ikke offentliggjort beløb har den amerikanske it-gigant Citrix overtaget danske Podio. Det skriver det amerikanske firma i en pressemeddelelse. Ingen finansielle detaljer om handlen er offentliggjort.

Citrix vil gøre Podio til en del af firmaets eksisterende tilbud under paraplyen "GoTo", som blandt andet indeholder GoToMeeting, der bruges til at samarbejde på kryds og tværs af fysiske lokationer og skel.

Podio er selv kendt for sin egen tilgang til samarbejdsredskaber, hvor missionen især har gået på at flytte dialog og fælles opgaver ud af email-indbakken og over i et selvstændigt univers.

En hovedfunktion i Podio er muligheden for at lave apps eller genbruge andres apps, så virksomheder og organisationer kan lave redskaber, der passer specifikt til deres behov. På et år rundede Podio en million hentede apps.

Tjenesten kan også integreres med mange andre onlineværktøjer og på den måde blive samlingspunktet for mange virksomheders interne og eksterne kommunikation. For eksempel integration med Box, Campaign Monitor, Evernote, Google Apps, Google Docs, Google Alerts, Instapaper og Zendesk. Så sent som i sidste uge blev Dropbox tilføjet.

De er nogle dygtige drenge

"Købet af Podio illustrerer et spændende kapitel i vores samarbejdsportfolio. Podio udvider vores evne til at lave simple og sikre samarbejdsplatformer, der virker for alle, i en post-PC æra," udtaler Brett Caine, general manager i Citrix Online Services Division.

"Podio-teknologien er en kraftfuld og innovativ løsning, som passer perfekt med Citrix, og vi vil hjælpe med at fortsætte innovationen. Vi er også glade for at have Podio-holdet hos os. Det er en ekstraordinær talentfuld og visionær gruppe, som deler vores passion for at forbedre den måde, vi udfører arbejde på i dag".

Hele pressemeddelelsen.

Tanker fra en af grundlæggerne Jon Froda.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos