Danske Podio solgt til it-kæmpe

Citrix har købt den succesfulde danske opstartsvirksomhed.

Artikel top billede

For et ikke offentliggjort beløb har den amerikanske it-gigant Citrix overtaget danske Podio. Det skriver det amerikanske firma i en pressemeddelelse. Ingen finansielle detaljer om handlen er offentliggjort.

Citrix vil gøre Podio til en del af firmaets eksisterende tilbud under paraplyen "GoTo", som blandt andet indeholder GoToMeeting, der bruges til at samarbejde på kryds og tværs af fysiske lokationer og skel.

Podio er selv kendt for sin egen tilgang til samarbejdsredskaber, hvor missionen især har gået på at flytte dialog og fælles opgaver ud af email-indbakken og over i et selvstændigt univers.

En hovedfunktion i Podio er muligheden for at lave apps eller genbruge andres apps, så virksomheder og organisationer kan lave redskaber, der passer specifikt til deres behov. På et år rundede Podio en million hentede apps.

Tjenesten kan også integreres med mange andre onlineværktøjer og på den måde blive samlingspunktet for mange virksomheders interne og eksterne kommunikation. For eksempel integration med Box, Campaign Monitor, Evernote, Google Apps, Google Docs, Google Alerts, Instapaper og Zendesk. Så sent som i sidste uge blev Dropbox tilføjet.

De er nogle dygtige drenge

"Købet af Podio illustrerer et spændende kapitel i vores samarbejdsportfolio. Podio udvider vores evne til at lave simple og sikre samarbejdsplatformer, der virker for alle, i en post-PC æra," udtaler Brett Caine, general manager i Citrix Online Services Division.

"Podio-teknologien er en kraftfuld og innovativ løsning, som passer perfekt med Citrix, og vi vil hjælpe med at fortsætte innovationen. Vi er også glade for at have Podio-holdet hos os. Det er en ekstraordinær talentfuld og visionær gruppe, som deler vores passion for at forbedre den måde, vi udfører arbejde på i dag".

Hele pressemeddelelsen.

Tanker fra en af grundlæggerne Jon Froda.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

    Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird