Klippekorts-ordning sikrer loyale kunder i Lemvig Data

En nyansættelse gjorde årsresultatet lidt mindre i Lemvig Data. Men forhandlerens klippekorts-ordning sikrer loyale kunder og gør, at CBC-forhandleren allerede nu er foran tallene fra sidste år.

Artikel top billede

En nyansættelse, flytning til nye lokaler og et par mistede ordrer har kostet 300.000 på bundlinjen hos Lemvig Data, som i sit seneste regnskab kommer ud med et overskud på godt en halv million kroner før skat.

Alligevel er direktør Preben Hove-Nyborg tilfreds med regnskabet og ikke mindst med, hvordan 2012 indtil videre skrider frem.

"Lige i øjeblikket ligger vi et godt stykke foran tallene fra sidste år," siger Preben Hove-Nyborg.

En del af den succes skal tilskrives den klippekorts-ordning, forhandleren opererer med.

Lemvig Data sælger klippekort på 10, 20 eller 30 timers konsulenttjeneste til virksomheder, som så kan "klippe" timerne, efterhånden som der er brug for dem.

Og denne metode har vist sig meget bedre for Lemvig Data end de abonnementsordninger, man før tilbød.

"Vi har forsøgt at sælge abonnementsordninger med faste priser, men det er svært herovre. Folk vil gerne betale for det, de faktisk får, og det vil jeg jo også selv," siger Preben Hove-Nyborg og fortsætter:

"Vi har rigtig stor succes med klippekortene. Kunderne får lidt rabat, og vi får nogle gode, loyale kunder. Administrativt er det også meget nemmere at skrive det på klippekortet i stedet for at sende dem en regning for et kvarter eller 20 minutters arbejde."  

Lemvig Data har ført klippekorts-ordningen siden august 2011. Idéen har de lånt fra CBC-kollegaen EDB Centret i Holstebro.

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT