Samsung-chef skifter branche

Samsungs danske landechef Ulrik Hvid forlader elektronik-branchen til fordel for et chefjob i medicinalindustrien.

Artikel top billede

Efter næsten syv år i Samsung Danmark og tyve år i elektronikbranchen skifter landechef Ulrik Hvid nu spor og starter i en ledende stilling i medicinalbranchen. Han vil endnu ikke sætte navn på sin nye arbejdsgiver, men glæder sig til at tage fat på de nye udfordringer.

"Jeg kender ikke meget til pharma-branchen, men jeg er blevet valgt på andre af mine kompetencer," siger Ulrik Hvid, som dog erkender, at afskeden med salg af forbrugerelektronik og it er en smule vemodig.

"Nu har jeg været i elektronikbranchen i 20 år, og det bider selvfølgelig lidt at skulle sige farvel, men selvom jeg har været meget glad for alle årene i Samsung, bliver det også spændende at prøve noget radikalt anderledes. Det her er ikke en flugt fra branchen eller Samsung, men jeg har ganske enkelt fået et tilbud, jeg ikke kunne sige nej til," siger Ulrik Hvid.

Ulrik Hvid kom til Samsung i 2005, hvor han frem til januar i fjor var salgsdirektør, inden han fik titel som den koreanske producents danske landechef. I samme periode er Samsungs danske organisation vokset fra en håndfuld medarbejdere til i dag næsten 50 ansatte.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job