Telia skruer op for LTE-nettet: Upload film med 40 Mbit

"Del film og musik", opfordrer teleselskabet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Løfterne om at gøre det mobile bredbånd hurtigere med LTE begynder så småt at blive indfriet - i de mindste i hovedstadsområdet og i Danmarks øvrige største byer.

Telia har for eksempel øget upload-hastigheden, så selskabet nu kan love, at den bliver op til 40 Mbit.

Hidtil betød et mobilt LTE-bredbånd fra Telia en upload-hastighed på op til 10 Mbit.

"Det betyder, at kunderne nu kan dele film, musik og billeder lynhurtigt," skriver Telia frejdigt i en pressemeddelelse.

Downloadhastigheden er både før og nu op til 80 Mbit, og igen skal tallet læses med det lille "op til" foran.

I praksis skal man regne med højest at få det halve, oplyser selskabet.

Det er ikke kun fildelere af den slags, som RettighedsAlliancen gerne ville på brevfod med, som kan få gavn af den hurtige upload-hastighed på Telias mobile bredbånd.

"Med en upload-hastighed på op til 40 Mbit/s bliver det lynhurtigt at sende og dele store filer, og det er relevant i dag, hvor cloud-services og eksterne servere ofte bruges i virksomheder. Mange af vores kunder har mobile arbejds­pladser, og de kommer virkelig til at mærke en forskel, når de fx sender mails med PowerPoint-præsentationer, billedfiler eller andre store vedhæftninger," siger Morten Bentzen, der er erhvervskundedirektør i Telias mobilforretning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

    Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S