Telia skruer op for LTE-nettet: Upload film med 40 Mbit

"Del film og musik", opfordrer teleselskabet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Løfterne om at gøre det mobile bredbånd hurtigere med LTE begynder så småt at blive indfriet - i de mindste i hovedstadsområdet og i Danmarks øvrige største byer.

Telia har for eksempel øget upload-hastigheden, så selskabet nu kan love, at den bliver op til 40 Mbit.

Hidtil betød et mobilt LTE-bredbånd fra Telia en upload-hastighed på op til 10 Mbit.

"Det betyder, at kunderne nu kan dele film, musik og billeder lynhurtigt," skriver Telia frejdigt i en pressemeddelelse.

Downloadhastigheden er både før og nu op til 80 Mbit, og igen skal tallet læses med det lille "op til" foran.

I praksis skal man regne med højest at få det halve, oplyser selskabet.

Det er ikke kun fildelere af den slags, som RettighedsAlliancen gerne ville på brevfod med, som kan få gavn af den hurtige upload-hastighed på Telias mobile bredbånd.

"Med en upload-hastighed på op til 40 Mbit/s bliver det lynhurtigt at sende og dele store filer, og det er relevant i dag, hvor cloud-services og eksterne servere ofte bruges i virksomheder. Mange af vores kunder har mobile arbejds­pladser, og de kommer virkelig til at mærke en forskel, når de fx sender mails med PowerPoint-præsentationer, billedfiler eller andre store vedhæftninger," siger Morten Bentzen, der er erhvervskundedirektør i Telias mobilforretning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

    Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird