Telia skruer op for LTE-nettet: Upload film med 40 Mbit

"Del film og musik", opfordrer teleselskabet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Løfterne om at gøre det mobile bredbånd hurtigere med LTE begynder så småt at blive indfriet - i de mindste i hovedstadsområdet og i Danmarks øvrige største byer.

Telia har for eksempel øget upload-hastigheden, så selskabet nu kan love, at den bliver op til 40 Mbit.

Hidtil betød et mobilt LTE-bredbånd fra Telia en upload-hastighed på op til 10 Mbit.

"Det betyder, at kunderne nu kan dele film, musik og billeder lynhurtigt," skriver Telia frejdigt i en pressemeddelelse.

Downloadhastigheden er både før og nu op til 80 Mbit, og igen skal tallet læses med det lille "op til" foran.

I praksis skal man regne med højest at få det halve, oplyser selskabet.

Det er ikke kun fildelere af den slags, som RettighedsAlliancen gerne ville på brevfod med, som kan få gavn af den hurtige upload-hastighed på Telias mobile bredbånd.

"Med en upload-hastighed på op til 40 Mbit/s bliver det lynhurtigt at sende og dele store filer, og det er relevant i dag, hvor cloud-services og eksterne servere ofte bruges i virksomheder. Mange af vores kunder har mobile arbejds­pladser, og de kommer virkelig til at mærke en forskel, når de fx sender mails med PowerPoint-præsentationer, billedfiler eller andre store vedhæftninger," siger Morten Bentzen, der er erhvervskundedirektør i Telias mobilforretning.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech-studentermedhjælpere i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland