Elgiganten-stifter bliver medejer af Expert

En af de oprindelige grundlæggere af Elgiganten, Øyvind Tidemandsen, skal være Experts hemmelige våben i retailkrigen. Han skal hjælpe kæden med at vokse sig større.

Artikel top billede

Efter flere år med tab, går Expert-koncernen nu lysere tider i møde.

Det er i hvert fald planen, når kæden får tilført nyt blod i toppen af organisationen.

En af grundlæggerne og tidligere medejer af Elkjøp/Elgiganten, Øyvind Tidemandsen, træder ind i ejerkredsen hos Expert.

Planen er, at Øyvind Tidemandsen skal udvikle virksomheden sammen med majoritetsejeren AWilhelmsen.

Han får i øvrigt en plads i Experts bestyrelse, hvor han sammen med ledelsen skal arbejde mod, at Expert igen indtager en offensiv position.

"Øyvind Tidemandsen er nu, efter mange forhandlinger, kommet ind i ejerkredsen. Det er jo netop, så vi kan få sat skub i den rette udvikling, under hensyntagen til de bestående koncepter, men også et lidt fremadrettet, større koncept," fortæller Lars Christensen, der både er koncernchef og chef for Expert Danmark.

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS