Elgiganten-stifter bliver medejer af Expert

En af de oprindelige grundlæggere af Elgiganten, Øyvind Tidemandsen, skal være Experts hemmelige våben i retailkrigen. Han skal hjælpe kæden med at vokse sig større.

Artikel top billede

Efter flere år med tab, går Expert-koncernen nu lysere tider i møde.

Det er i hvert fald planen, når kæden får tilført nyt blod i toppen af organisationen.

En af grundlæggerne og tidligere medejer af Elkjøp/Elgiganten, Øyvind Tidemandsen, træder ind i ejerkredsen hos Expert.

Planen er, at Øyvind Tidemandsen skal udvikle virksomheden sammen med majoritetsejeren AWilhelmsen.

Han får i øvrigt en plads i Experts bestyrelse, hvor han sammen med ledelsen skal arbejde mod, at Expert igen indtager en offensiv position.

"Øyvind Tidemandsen er nu, efter mange forhandlinger, kommet ind i ejerkredsen. Det er jo netop, så vi kan få sat skub i den rette udvikling, under hensyntagen til de bestående koncepter, men også et lidt fremadrettet, større koncept," fortæller Lars Christensen, der både er koncernchef og chef for Expert Danmark.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S