Elgiganten-stifter bliver medejer af Expert

En af de oprindelige grundlæggere af Elgiganten, Øyvind Tidemandsen, skal være Experts hemmelige våben i retailkrigen. Han skal hjælpe kæden med at vokse sig større.

Artikel top billede

Efter flere år med tab, går Expert-koncernen nu lysere tider i møde.

Det er i hvert fald planen, når kæden får tilført nyt blod i toppen af organisationen.

En af grundlæggerne og tidligere medejer af Elkjøp/Elgiganten, Øyvind Tidemandsen, træder ind i ejerkredsen hos Expert.

Planen er, at Øyvind Tidemandsen skal udvikle virksomheden sammen med majoritetsejeren AWilhelmsen.

Han får i øvrigt en plads i Experts bestyrelse, hvor han sammen med ledelsen skal arbejde mod, at Expert igen indtager en offensiv position.

"Øyvind Tidemandsen er nu, efter mange forhandlinger, kommet ind i ejerkredsen. Det er jo netop, så vi kan få sat skub i den rette udvikling, under hensyntagen til de bestående koncepter, men også et lidt fremadrettet, større koncept," fortæller Lars Christensen, der både er koncernchef og chef for Expert Danmark.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job