Underskud igen: 2011 var "uacceptabelt" i Expert Danmark

Expert Danmark havde igen et skidt år i 2011. Lukninger på stribe er den primære årsag til nedturen.

Artikel top billede

"Årets resultat må betragtes som uacceptabelt." Sådan står der i ledelsesberetningen i Expert Danmarks årsrapport 2011, hvor 2010 ender med et underskud på ti millioner kroner før skat.

"Når resultatet ikke er bedre end året før, heller ikke efter skat, så er det et uacceptabelt resultat," siger Lars Christensen, der både er koncernchef og landechef i Danmark med henvisning til at underskuddet for 2010 også var på ti millioner kroner.

Han forklarer, at nedgangen primært skyldes nedlukninger af butikker i årets løb, og det har kostet på omsætningen.

Nedlukningerne skyldes blandt andet, at nogle af partnerbutikkernes ejere er gået på pension, hvorefter Expert ikke har haft interesse i at gå ind og overtage butikken.

Andre butikker har lukket ned, fordi de simpelthen har haft det for svært.

"Elektronikbranchen er jo i en recessionstid, hvor forbrugerne er lidt mere tilbageholdende. Elektronikbranchen er en udsat branche. Man kan jo egentlig godt undvære et tv, hvis man nødvendigvis skal. Og qua at vi også er meget store på hvidevarer, så er vi også ret afhængige af byggeriet i Danmark, og også det har været på lavt niveau i 2011," forklarer Lars Christensen.

Den faldende omsætning har gjort det nødvendigt med effektiviseringer, der blandt andet har gjort indhug i medarbejderstaben, som i årest løb er skåret ned med i alt 26 medarbejdere.

Chefen selv, Lars Christensen, er også en del af effektiviseringen. Som CRN skrev i november 2011, så er han nemlig både chef i Expert Danmark, ligesom han nu også bestrider stillingen som chef for selve koncernen. Og det kan han sagtens blive ved med et stykke tid endnu, siger han.

"Vi kan kalde det 'for altid, indtil videre.' Så længe det fungerer i mine hensyn til omkostninger, så vil jeg gerne udfylde begge roller i en periode, og så ser vi på det derfra," siger Lars Christensen.

AL Sydbank

AI Engineer

Sydjylland

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S