Underskud igen: 2011 var "uacceptabelt" i Expert Danmark

Expert Danmark havde igen et skidt år i 2011. Lukninger på stribe er den primære årsag til nedturen.

Artikel top billede

"Årets resultat må betragtes som uacceptabelt." Sådan står der i ledelsesberetningen i Expert Danmarks årsrapport 2011, hvor 2010 ender med et underskud på ti millioner kroner før skat.

"Når resultatet ikke er bedre end året før, heller ikke efter skat, så er det et uacceptabelt resultat," siger Lars Christensen, der både er koncernchef og landechef i Danmark med henvisning til at underskuddet for 2010 også var på ti millioner kroner.

Han forklarer, at nedgangen primært skyldes nedlukninger af butikker i årets løb, og det har kostet på omsætningen.

Nedlukningerne skyldes blandt andet, at nogle af partnerbutikkernes ejere er gået på pension, hvorefter Expert ikke har haft interesse i at gå ind og overtage butikken.

Andre butikker har lukket ned, fordi de simpelthen har haft det for svært.

"Elektronikbranchen er jo i en recessionstid, hvor forbrugerne er lidt mere tilbageholdende. Elektronikbranchen er en udsat branche. Man kan jo egentlig godt undvære et tv, hvis man nødvendigvis skal. Og qua at vi også er meget store på hvidevarer, så er vi også ret afhængige af byggeriet i Danmark, og også det har været på lavt niveau i 2011," forklarer Lars Christensen.

Den faldende omsætning har gjort det nødvendigt med effektiviseringer, der blandt andet har gjort indhug i medarbejderstaben, som i årest løb er skåret ned med i alt 26 medarbejdere.

Chefen selv, Lars Christensen, er også en del af effektiviseringen. Som CRN skrev i november 2011, så er han nemlig både chef i Expert Danmark, ligesom han nu også bestrider stillingen som chef for selve koncernen. Og det kan han sagtens blive ved med et stykke tid endnu, siger han.

"Vi kan kalde det 'for altid, indtil videre.' Så længe det fungerer i mine hensyn til omkostninger, så vil jeg gerne udfylde begge roller i en periode, og så ser vi på det derfra," siger Lars Christensen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,