Underskud igen: 2011 var "uacceptabelt" i Expert Danmark

Expert Danmark havde igen et skidt år i 2011. Lukninger på stribe er den primære årsag til nedturen.

Artikel top billede

"Årets resultat må betragtes som uacceptabelt." Sådan står der i ledelsesberetningen i Expert Danmarks årsrapport 2011, hvor 2010 ender med et underskud på ti millioner kroner før skat.

"Når resultatet ikke er bedre end året før, heller ikke efter skat, så er det et uacceptabelt resultat," siger Lars Christensen, der både er koncernchef og landechef i Danmark med henvisning til at underskuddet for 2010 også var på ti millioner kroner.

Han forklarer, at nedgangen primært skyldes nedlukninger af butikker i årets løb, og det har kostet på omsætningen.

Nedlukningerne skyldes blandt andet, at nogle af partnerbutikkernes ejere er gået på pension, hvorefter Expert ikke har haft interesse i at gå ind og overtage butikken.

Andre butikker har lukket ned, fordi de simpelthen har haft det for svært.

"Elektronikbranchen er jo i en recessionstid, hvor forbrugerne er lidt mere tilbageholdende. Elektronikbranchen er en udsat branche. Man kan jo egentlig godt undvære et tv, hvis man nødvendigvis skal. Og qua at vi også er meget store på hvidevarer, så er vi også ret afhængige af byggeriet i Danmark, og også det har været på lavt niveau i 2011," forklarer Lars Christensen.

Den faldende omsætning har gjort det nødvendigt med effektiviseringer, der blandt andet har gjort indhug i medarbejderstaben, som i årest løb er skåret ned med i alt 26 medarbejdere.

Chefen selv, Lars Christensen, er også en del af effektiviseringen. Som CRN skrev i november 2011, så er han nemlig både chef i Expert Danmark, ligesom han nu også bestrider stillingen som chef for selve koncernen. Og det kan han sagtens blive ved med et stykke tid endnu, siger han.

"Vi kan kalde det 'for altid, indtil videre.' Så længe det fungerer i mine hensyn til omkostninger, så vil jeg gerne udfylde begge roller i en periode, og så ser vi på det derfra," siger Lars Christensen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo