Underskud igen: 2011 var "uacceptabelt" i Expert Danmark

Expert Danmark havde igen et skidt år i 2011. Lukninger på stribe er den primære årsag til nedturen.

Artikel top billede

"Årets resultat må betragtes som uacceptabelt." Sådan står der i ledelsesberetningen i Expert Danmarks årsrapport 2011, hvor 2010 ender med et underskud på ti millioner kroner før skat.

"Når resultatet ikke er bedre end året før, heller ikke efter skat, så er det et uacceptabelt resultat," siger Lars Christensen, der både er koncernchef og landechef i Danmark med henvisning til at underskuddet for 2010 også var på ti millioner kroner.

Han forklarer, at nedgangen primært skyldes nedlukninger af butikker i årets løb, og det har kostet på omsætningen.

Nedlukningerne skyldes blandt andet, at nogle af partnerbutikkernes ejere er gået på pension, hvorefter Expert ikke har haft interesse i at gå ind og overtage butikken.

Andre butikker har lukket ned, fordi de simpelthen har haft det for svært.

"Elektronikbranchen er jo i en recessionstid, hvor forbrugerne er lidt mere tilbageholdende. Elektronikbranchen er en udsat branche. Man kan jo egentlig godt undvære et tv, hvis man nødvendigvis skal. Og qua at vi også er meget store på hvidevarer, så er vi også ret afhængige af byggeriet i Danmark, og også det har været på lavt niveau i 2011," forklarer Lars Christensen.

Den faldende omsætning har gjort det nødvendigt med effektiviseringer, der blandt andet har gjort indhug i medarbejderstaben, som i årest løb er skåret ned med i alt 26 medarbejdere.

Chefen selv, Lars Christensen, er også en del af effektiviseringen. Som CRN skrev i november 2011, så er han nemlig både chef i Expert Danmark, ligesom han nu også bestrider stillingen som chef for selve koncernen. Og det kan han sagtens blive ved med et stykke tid endnu, siger han.

"Vi kan kalde det 'for altid, indtil videre.' Så længe det fungerer i mine hensyn til omkostninger, så vil jeg gerne udfylde begge roller i en periode, og så ser vi på det derfra," siger Lars Christensen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec