Ny Intel-motor skal booste forhandlernes pc-salg

Discountbærbare får kamp til stregen, når Intel i dag lancerer sin nye processorserie Ivy Bridge. Den nye processor skal være med til at booste salget af ultrabooks, siger Intels nordiske consumerchef Jesper Brandt.

Artikel top billede

Når processorproducenten Intel i dag frigiver sin nye processorserie Ivy Bridge, er det samtidig startskuddet til en kamp om at få kunderne til at tage spenderbukserne på og vælge ultrabooks fremfor superbillige notebooks, som ellers er ved at gnave sig ind på salget af pc-producenternes mellemklasse-bærbare.

I dag bliver en typisk "Nettobærbar" langet over disken til priser, som kan ligge lavere end 3.000 kroner med en tilsvarende lav indtjeningsmargin. Til sammenligning ligger prisen for en mainstream-pc på omkring 5-6000 kroner med markant bedre indtjeningsmuligheder for producenter og forhandlere.

Intels nordiske chef for consumer marketing, Jesper Brandt, siger, at den nye Ivy Bridge-processor i stort omfang vil blive benyttet i kommende udgaver af ultrabooks. Ivy Bridge er designet, så producenterne selv kan vælge, hvor mange af de teknologiske funktionaliteter, der i praksis bliver udnyttet i den enkelte ultrabook-modeller. Det åbner for, at producenterne kan ramme et prispunkt, som vil tiltrække tilstrækkeligt med kunder, som ellers ville være fristet af at vælge en billigere løsning.

"Vi kunne godt presse citronen og presse producenterne til at lancere produkter med Ivy Bridge, men det er en balancegang. Vi vil gerne lancere produkter til alle, og især i forhold til ultrabooks vil vi ikke risikere at ende som et highend-produkt, for så taber vi i konkurrencen med de billigere modeller," siger Jesper Brandt.

Han peger samtidig på, at selve det at Intel lancerer en ny generation af processorer i sig selv kan være med til at genere mersalg for forhandlerne på consumermarkedet.

"Detailhandelen kan godt lide nye teknologier, fordi det skaber mulighed for salg og vækst ," siger Jesper Brandt.

Han fortæller desuden, at Intel har sat som mål, at ultrabooks ved udgangen af i år skal udgøre 40 procent af notebooksalget.

"Vi er endnu ikke halvvejs i forhold til de 40 procent, så der er stadig et godt stykke vej, og vi ser stadig mange andre produkter på hylderne, men vi arbejder på det," siger Jesper Brandt.

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse