Ny Intel-motor skal booste forhandlernes pc-salg

Discountbærbare får kamp til stregen, når Intel i dag lancerer sin nye processorserie Ivy Bridge. Den nye processor skal være med til at booste salget af ultrabooks, siger Intels nordiske consumerchef Jesper Brandt.

Artikel top billede

Når processorproducenten Intel i dag frigiver sin nye processorserie Ivy Bridge, er det samtidig startskuddet til en kamp om at få kunderne til at tage spenderbukserne på og vælge ultrabooks fremfor superbillige notebooks, som ellers er ved at gnave sig ind på salget af pc-producenternes mellemklasse-bærbare.

I dag bliver en typisk "Nettobærbar" langet over disken til priser, som kan ligge lavere end 3.000 kroner med en tilsvarende lav indtjeningsmargin. Til sammenligning ligger prisen for en mainstream-pc på omkring 5-6000 kroner med markant bedre indtjeningsmuligheder for producenter og forhandlere.

Intels nordiske chef for consumer marketing, Jesper Brandt, siger, at den nye Ivy Bridge-processor i stort omfang vil blive benyttet i kommende udgaver af ultrabooks. Ivy Bridge er designet, så producenterne selv kan vælge, hvor mange af de teknologiske funktionaliteter, der i praksis bliver udnyttet i den enkelte ultrabook-modeller. Det åbner for, at producenterne kan ramme et prispunkt, som vil tiltrække tilstrækkeligt med kunder, som ellers ville være fristet af at vælge en billigere løsning.

"Vi kunne godt presse citronen og presse producenterne til at lancere produkter med Ivy Bridge, men det er en balancegang. Vi vil gerne lancere produkter til alle, og især i forhold til ultrabooks vil vi ikke risikere at ende som et highend-produkt, for så taber vi i konkurrencen med de billigere modeller," siger Jesper Brandt.

Han peger samtidig på, at selve det at Intel lancerer en ny generation af processorer i sig selv kan være med til at genere mersalg for forhandlerne på consumermarkedet.

"Detailhandelen kan godt lide nye teknologier, fordi det skaber mulighed for salg og vækst ," siger Jesper Brandt.

Han fortæller desuden, at Intel har sat som mål, at ultrabooks ved udgangen af i år skal udgøre 40 procent af notebooksalget.

"Vi er endnu ikke halvvejs i forhold til de 40 procent, så der er stadig et godt stykke vej, og vi ser stadig mange andre produkter på hylderne, men vi arbejder på det," siger Jesper Brandt.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS