Ny Intel-motor skal booste forhandlernes pc-salg

Discountbærbare får kamp til stregen, når Intel i dag lancerer sin nye processorserie Ivy Bridge. Den nye processor skal være med til at booste salget af ultrabooks, siger Intels nordiske consumerchef Jesper Brandt.

Artikel top billede

Når processorproducenten Intel i dag frigiver sin nye processorserie Ivy Bridge, er det samtidig startskuddet til en kamp om at få kunderne til at tage spenderbukserne på og vælge ultrabooks fremfor superbillige notebooks, som ellers er ved at gnave sig ind på salget af pc-producenternes mellemklasse-bærbare.

I dag bliver en typisk "Nettobærbar" langet over disken til priser, som kan ligge lavere end 3.000 kroner med en tilsvarende lav indtjeningsmargin. Til sammenligning ligger prisen for en mainstream-pc på omkring 5-6000 kroner med markant bedre indtjeningsmuligheder for producenter og forhandlere.

Intels nordiske chef for consumer marketing, Jesper Brandt, siger, at den nye Ivy Bridge-processor i stort omfang vil blive benyttet i kommende udgaver af ultrabooks. Ivy Bridge er designet, så producenterne selv kan vælge, hvor mange af de teknologiske funktionaliteter, der i praksis bliver udnyttet i den enkelte ultrabook-modeller. Det åbner for, at producenterne kan ramme et prispunkt, som vil tiltrække tilstrækkeligt med kunder, som ellers ville være fristet af at vælge en billigere løsning.

"Vi kunne godt presse citronen og presse producenterne til at lancere produkter med Ivy Bridge, men det er en balancegang. Vi vil gerne lancere produkter til alle, og især i forhold til ultrabooks vil vi ikke risikere at ende som et highend-produkt, for så taber vi i konkurrencen med de billigere modeller," siger Jesper Brandt.

Han peger samtidig på, at selve det at Intel lancerer en ny generation af processorer i sig selv kan være med til at genere mersalg for forhandlerne på consumermarkedet.

"Detailhandelen kan godt lide nye teknologier, fordi det skaber mulighed for salg og vækst ," siger Jesper Brandt.

Han fortæller desuden, at Intel har sat som mål, at ultrabooks ved udgangen af i år skal udgøre 40 procent af notebooksalget.

"Vi er endnu ikke halvvejs i forhold til de 40 procent, så der er stadig et godt stykke vej, og vi ser stadig mange andre produkter på hylderne, men vi arbejder på det," siger Jesper Brandt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos