Kommunalt lønnet tyv sender it-forhandler i konkurs

Først løb en kommunal praktikant med varelageret. Så nægtede kommunen at tage ansvar for praktikanten, og nu er det fynske it-firma gået konkurs, og ejeren er på bistandshjælp.

Artikel top billede

"Velkommen til Fyn PC - verdens mindste computerfabrik" står der på det lille Svendborg-firmas hjemmeside.

Fyn PC var en sydfynsk it-virksomhed, med fem-syv ansatte, som i februar 2012 kunne have holdt 10 års jubilæum, men i stedet nu er gået konkurs.

Ejeren Flemming Glensholm forklarer: "Jeg sagde ja til at hjælpe Svendborg Kommune, der gerne ville have en ung mand i en besøgsordning. Han skulle bare komme lidt i flæng. Kommunen var selvforsikret sagde de. Desværre solgte den unge mand mit varelager på QXL... Herefter kaldte kommunaldirektør Bendorf, besøget for praktik - på trods af fakta. Så havde kommunen ikke et arbejdsgiveransvar alligevel.

Alle mand fyret

Glensholm fortæller videre på hjemmesiden, at nu er alle mand i firmaet fyret, og fire er på overførselsindkomst. Forleden blev indboet/lageret solgt på auktion, og Glensholms hus er også ved at blive solgt.

Ekstra Bladet har omtalt historien og haft fat i kommunaldirektøren i Svendborg kommune, Erik Meldgård Bendorf, for at få en forklaring på, hvorfor kommunen ikke ville hjælpe Fyn PC.

"Jeg har ingen kommentarer, da jeg forventer, at Flemming Glensholm vil anlægge en retssag mod os. Og den vil jeg afvente," siger kommunaldirektøren til Ekstra Bladet.

Kommunaldirektøren mener ikke, at der er lovhjemmel til, at kommunen dækker det tab, som Fyn PC har lidt på grund af den tyvagtige virksomhedspraktikant.

Kommunens sagsbehandler kan ikke finde den praktikaftale, som kan have betydning for, hvem der skal dække virksomhedens tab. Om den manglende aftale er nok til at hjælpe Fyn PC og Flemming Glensholm ud af den penible situation bliver først afklaret ved en eventuel retssag.

Fyns Amts Avis har også skrevet om sagen, der tager sin begyndelse helt tilbage i 2005.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Erfaren Omada-specialist til Statens IT

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Partnertekst

    Fremtidens supportfunktioner: Sådan styrker du maskinrummet i en digital brydningstid

    Det moderne erhvervsliv bevæger sig i et tempo, hvor gårsdagens arbejdsgange hurtigt bliver en klods om benet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job