Kommunalt lønnet tyv sender it-forhandler i konkurs

Først løb en kommunal praktikant med varelageret. Så nægtede kommunen at tage ansvar for praktikanten, og nu er det fynske it-firma gået konkurs, og ejeren er på bistandshjælp.

Artikel top billede

"Velkommen til Fyn PC - verdens mindste computerfabrik" står der på det lille Svendborg-firmas hjemmeside.

Fyn PC var en sydfynsk it-virksomhed, med fem-syv ansatte, som i februar 2012 kunne have holdt 10 års jubilæum, men i stedet nu er gået konkurs.

Ejeren Flemming Glensholm forklarer: "Jeg sagde ja til at hjælpe Svendborg Kommune, der gerne ville have en ung mand i en besøgsordning. Han skulle bare komme lidt i flæng. Kommunen var selvforsikret sagde de. Desværre solgte den unge mand mit varelager på QXL... Herefter kaldte kommunaldirektør Bendorf, besøget for praktik - på trods af fakta. Så havde kommunen ikke et arbejdsgiveransvar alligevel.

Alle mand fyret

Glensholm fortæller videre på hjemmesiden, at nu er alle mand i firmaet fyret, og fire er på overførselsindkomst. Forleden blev indboet/lageret solgt på auktion, og Glensholms hus er også ved at blive solgt.

Ekstra Bladet har omtalt historien og haft fat i kommunaldirektøren i Svendborg kommune, Erik Meldgård Bendorf, for at få en forklaring på, hvorfor kommunen ikke ville hjælpe Fyn PC.

"Jeg har ingen kommentarer, da jeg forventer, at Flemming Glensholm vil anlægge en retssag mod os. Og den vil jeg afvente," siger kommunaldirektøren til Ekstra Bladet.

Kommunaldirektøren mener ikke, at der er lovhjemmel til, at kommunen dækker det tab, som Fyn PC har lidt på grund af den tyvagtige virksomhedspraktikant.

Kommunens sagsbehandler kan ikke finde den praktikaftale, som kan have betydning for, hvem der skal dække virksomhedens tab. Om den manglende aftale er nok til at hjælpe Fyn PC og Flemming Glensholm ud af den penible situation bliver først afklaret ved en eventuel retssag.

Fyns Amts Avis har også skrevet om sagen, der tager sin begyndelse helt tilbage i 2005.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S