DI: Millioner fra 4G-auktionerne skal bruges til skolecomputere og robot-sæler

Danskerne skal have endnu mere digital selvbetjening og flere investeringer i velfærdsteknologi, mener Dansk Industri. Pengene skal komme fra teleselskaberne.

Artikel top billede

På en konference for offentlige topledere i København i dag slår Dansk Industri på tromme for flere investeringer i velfærdsteknologi og it-drevet selvbetjening.

Investeringerne, der blandt andet kunne gå til kæle-sæler og robotstøvsugere til ældreplejen eller flere computere og mere it-uddannelse til folkeskole-eleverne og deres lærere, skal ifølge Dansk Industri komme både den offentlige og den private sektor til gode.

"Vi afholder denne konference, fordi vi ser et klart behov for, at offentlige og private kræfter går sammen om at skabe en fælles vision for digital fornyelse af den offentlige sektor," sagde Tom Togsverd, direktør for organisationens it-gren for nylig.

DI peger i en pressemeddelelse på, at en del af pengene, som staten får ind på 4G-auktionerne, bør bruges til øget digitalisering.

Både indenrigsminister Margrethe Vestager og finansminister Bjarne Corydon vil på konferencen præsentere regeringens digitale målsætninger.

For en måned siden søsatte regeringen to lovforslag, som blandt skal tvinge danskerne til at betjene sig selv via computeren, når de skal have forrettet en række ærinder i kommunen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S