DI: Millioner fra 4G-auktionerne skal bruges til skolecomputere og robot-sæler

Danskerne skal have endnu mere digital selvbetjening og flere investeringer i velfærdsteknologi, mener Dansk Industri. Pengene skal komme fra teleselskaberne.

Artikel top billede

På en konference for offentlige topledere i København i dag slår Dansk Industri på tromme for flere investeringer i velfærdsteknologi og it-drevet selvbetjening.

Investeringerne, der blandt andet kunne gå til kæle-sæler og robotstøvsugere til ældreplejen eller flere computere og mere it-uddannelse til folkeskole-eleverne og deres lærere, skal ifølge Dansk Industri komme både den offentlige og den private sektor til gode.

"Vi afholder denne konference, fordi vi ser et klart behov for, at offentlige og private kræfter går sammen om at skabe en fælles vision for digital fornyelse af den offentlige sektor," sagde Tom Togsverd, direktør for organisationens it-gren for nylig.

DI peger i en pressemeddelelse på, at en del af pengene, som staten får ind på 4G-auktionerne, bør bruges til øget digitalisering.

Både indenrigsminister Margrethe Vestager og finansminister Bjarne Corydon vil på konferencen præsentere regeringens digitale målsætninger.

For en måned siden søsatte regeringen to lovforslag, som blandt skal tvinge danskerne til at betjene sig selv via computeren, når de skal have forrettet en række ærinder i kommunen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S