Artikel top billede

DI: Millioner fra 4G-auktionerne skal bruges til skolecomputere og robot-sæler

Danskerne skal have endnu mere digital selvbetjening og flere investeringer i velfærdsteknologi, mener Dansk Industri. Pengene skal komme fra teleselskaberne.

På en konference for offentlige topledere i København i dag slår Dansk Industri på tromme for flere investeringer i velfærdsteknologi og it-drevet selvbetjening.

Investeringerne, der blandt andet kunne gå til kæle-sæler og robotstøvsugere til ældreplejen eller flere computere og mere it-uddannelse til folkeskole-eleverne og deres lærere, skal ifølge Dansk Industri komme både den offentlige og den private sektor til gode.

"Vi afholder denne konference, fordi vi ser et klart behov for, at offentlige og private kræfter går sammen om at skabe en fælles vision for digital fornyelse af den offentlige sektor," sagde Tom Togsverd, direktør for organisationens it-gren for nylig.

DI peger i en pressemeddelelse på, at en del af pengene, som staten får ind på 4G-auktionerne, bør bruges til øget digitalisering.

Både indenrigsminister Margrethe Vestager og finansminister Bjarne Corydon vil på konferencen præsentere regeringens digitale målsætninger.

For en måned siden søsatte regeringen to lovforslag, som blandt skal tvinge danskerne til at betjene sig selv via computeren, når de skal have forrettet en række ærinder i kommunen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis