DI: Millioner fra 4G-auktionerne skal bruges til skolecomputere og robot-sæler

Danskerne skal have endnu mere digital selvbetjening og flere investeringer i velfærdsteknologi, mener Dansk Industri. Pengene skal komme fra teleselskaberne.

Artikel top billede

På en konference for offentlige topledere i København i dag slår Dansk Industri på tromme for flere investeringer i velfærdsteknologi og it-drevet selvbetjening.

Investeringerne, der blandt andet kunne gå til kæle-sæler og robotstøvsugere til ældreplejen eller flere computere og mere it-uddannelse til folkeskole-eleverne og deres lærere, skal ifølge Dansk Industri komme både den offentlige og den private sektor til gode.

"Vi afholder denne konference, fordi vi ser et klart behov for, at offentlige og private kræfter går sammen om at skabe en fælles vision for digital fornyelse af den offentlige sektor," sagde Tom Togsverd, direktør for organisationens it-gren for nylig.

DI peger i en pressemeddelelse på, at en del af pengene, som staten får ind på 4G-auktionerne, bør bruges til øget digitalisering.

Både indenrigsminister Margrethe Vestager og finansminister Bjarne Corydon vil på konferencen præsentere regeringens digitale målsætninger.

For en måned siden søsatte regeringen to lovforslag, som blandt skal tvinge danskerne til at betjene sig selv via computeren, når de skal have forrettet en række ærinder i kommunen.

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura