Offentligt aftalekaos koster milliardomsætning

Forhandlere og leverandører mistede hver syvende omsætningskrone på SKIs indkøbsaftaler.

Artikel top billede

Det seneste års kaos omkring opsagte SKI-rammeaftaler går hårdt udover det offentliges indkøb via SKI-systemet, som sidste år styrtdykkede med næsten to milliarder kroner til 11,2 milliarder.

Det svarer til, at 14 procent - eller hver syvende omsætningskrone - i løbet af 2011 forsvandt ud af SKI-systemet.

SKI tjener sine penge via en fast procentsats hver gang en kommune køber ind via SKIs rammeaftaler. Den faldende omsætning betyder derfor også et fald i SKIs indtægter på hele 18 procent til lige under 100 millioner kroner.

Det er især indtægterne fra de kommunale indkøb, der har svigtet med et fald på hele 22 procent. På bundlinien efterlader det SKI med et underskud på 14,4 millioner kroner.

Den dårlige økonomi er en direkte konsekvens af at SKI i januar i fjor opsagde hele 16 af sine rammeaftaler, fordi aftalerne var i strid med EUs udbudsregler. Det har tvunget SKI til at skære ned i antallet af ansatte. 18 medarbejdere er blevet fyret i forbindelse med et såkaldt "kursskifte", som fulgte efter de mange opsagte rammeaftaler og fyringen af to direktører tilbage i december 2010.

"Selv om et underskud på 14,4 millioner kroner ikke er den bedste melding at komme ud med, skal det ses i lyset af den målrettede oprydning, SKI har gennemført i 2011. Der er opsagt en række rammeaftaler og udbudt hele 26 nye rammeaftaler, hvilket er det højeste antal nogensinde. Det har naturligvis både givet ekstraordinære omkostninger og reduceret omsætningen på aftalerne samlet set for 2011, men det er alligevel lykkedes at reducere de samlede omkostninger betydeligt. Vi er derfor tilfredse med, at underskuddet er blevet halveret i forhold til det forventede for året," lyder det i en kommentar fra SKIs bestyrelsesformand Jørgen Clausen.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S