Offentligt aftalekaos koster milliardomsætning

Forhandlere og leverandører mistede hver syvende omsætningskrone på SKIs indkøbsaftaler.

Artikel top billede

Det seneste års kaos omkring opsagte SKI-rammeaftaler går hårdt udover det offentliges indkøb via SKI-systemet, som sidste år styrtdykkede med næsten to milliarder kroner til 11,2 milliarder.

Det svarer til, at 14 procent - eller hver syvende omsætningskrone - i løbet af 2011 forsvandt ud af SKI-systemet.

SKI tjener sine penge via en fast procentsats hver gang en kommune køber ind via SKIs rammeaftaler. Den faldende omsætning betyder derfor også et fald i SKIs indtægter på hele 18 procent til lige under 100 millioner kroner.

Det er især indtægterne fra de kommunale indkøb, der har svigtet med et fald på hele 22 procent. På bundlinien efterlader det SKI med et underskud på 14,4 millioner kroner.

Den dårlige økonomi er en direkte konsekvens af at SKI i januar i fjor opsagde hele 16 af sine rammeaftaler, fordi aftalerne var i strid med EUs udbudsregler. Det har tvunget SKI til at skære ned i antallet af ansatte. 18 medarbejdere er blevet fyret i forbindelse med et såkaldt "kursskifte", som fulgte efter de mange opsagte rammeaftaler og fyringen af to direktører tilbage i december 2010.

"Selv om et underskud på 14,4 millioner kroner ikke er den bedste melding at komme ud med, skal det ses i lyset af den målrettede oprydning, SKI har gennemført i 2011. Der er opsagt en række rammeaftaler og udbudt hele 26 nye rammeaftaler, hvilket er det højeste antal nogensinde. Det har naturligvis både givet ekstraordinære omkostninger og reduceret omsætningen på aftalerne samlet set for 2011, men det er alligevel lykkedes at reducere de samlede omkostninger betydeligt. Vi er derfor tilfredse med, at underskuddet er blevet halveret i forhold til det forventede for året," lyder det i en kommentar fra SKIs bestyrelsesformand Jørgen Clausen.

Annonce

Statens IT

Tekniske Sikkerhedsrådgivere

Københavnsområdet

Paychex Europe

Team Lead for Support

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job