Offentligt aftalekaos koster milliardomsætning

Forhandlere og leverandører mistede hver syvende omsætningskrone på SKIs indkøbsaftaler.

Artikel top billede

Det seneste års kaos omkring opsagte SKI-rammeaftaler går hårdt udover det offentliges indkøb via SKI-systemet, som sidste år styrtdykkede med næsten to milliarder kroner til 11,2 milliarder.

Det svarer til, at 14 procent - eller hver syvende omsætningskrone - i løbet af 2011 forsvandt ud af SKI-systemet.

SKI tjener sine penge via en fast procentsats hver gang en kommune køber ind via SKIs rammeaftaler. Den faldende omsætning betyder derfor også et fald i SKIs indtægter på hele 18 procent til lige under 100 millioner kroner.

Det er især indtægterne fra de kommunale indkøb, der har svigtet med et fald på hele 22 procent. På bundlinien efterlader det SKI med et underskud på 14,4 millioner kroner.

Den dårlige økonomi er en direkte konsekvens af at SKI i januar i fjor opsagde hele 16 af sine rammeaftaler, fordi aftalerne var i strid med EUs udbudsregler. Det har tvunget SKI til at skære ned i antallet af ansatte. 18 medarbejdere er blevet fyret i forbindelse med et såkaldt "kursskifte", som fulgte efter de mange opsagte rammeaftaler og fyringen af to direktører tilbage i december 2010.

"Selv om et underskud på 14,4 millioner kroner ikke er den bedste melding at komme ud med, skal det ses i lyset af den målrettede oprydning, SKI har gennemført i 2011. Der er opsagt en række rammeaftaler og udbudt hele 26 nye rammeaftaler, hvilket er det højeste antal nogensinde. Det har naturligvis både givet ekstraordinære omkostninger og reduceret omsætningen på aftalerne samlet set for 2011, men det er alligevel lykkedes at reducere de samlede omkostninger betydeligt. Vi er derfor tilfredse med, at underskuddet er blevet halveret i forhold til det forventede for året," lyder det i en kommentar fra SKIs bestyrelsesformand Jørgen Clausen.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Test Manager til Drift- og Støttesektionen ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S