"Apples sikkerhed er 10 år efter Microsofts"

Virus-guru opfordrer Apple til at søge hjælp hos Microsoft.

Artikel top billede

Grundlæggeren af sikkerhedsfirmaet Kaspersky Lab, Eugene Kaspersky, mener, at Mac-platformen hastigt er ved at blive it-kriminelles mål. 

Og det er Apple slet ikke klædt godt nok på til at håndtere, mener han.

På sikkerhedsmessen "Info Security 2012" udtalte Kaspersky-bossen direkte, at "Apple er 10 år bagud i forhold til Microsoft når det kommer til sikkerhed.

Mac-platformen har været skånet for mange it-angreb på grund af sin historiske lavere markedsandel end Microsoft. Men i takt med at markedsandelen stiger, stiger kriminelles lyst til at kaste sig over Apples kunder.

Ifølge Eugene Kaspersky er Microsoft stadig det altoverskyggende mål for sikkerhedsangreb, men antallet af sikkerhedstrusler, der sigter direkte mod Apple stiger i øjeblikket med hidtil uset fart.

Et eksempel på at Mac-ejere også skal bekymre sig om sikkerhedstrusler var de såkaldte Flashback-angreb i denne måned, der udnyttede huller i Java.LINK

Lyt til Microsoft

Hvis Apple skal forhindre massive angreb i fremtiden, så bør de skele lidt til, hvad Micrsoft gør på området og har gjort i mange år, mener Kaspersky.

For eksempel kunne Apple kopiere Microsofts politik med en fast cyklus for patches og opdateringer, der stopper sikkerhedshuller. Apple har stadig en mere vilkårlig opdateringsrytme og venter ofte længe med at udsende opdateringer til kendte trusler. Ventetiden kan kriminelle udnytte.

"Det vil snart gå op for Apple, at de har de samme udfordringer, som Microsoft havde for ti til 12 år siden. De bliver nødt til at ændre deres opdateringsstrategi og investere flere penge i sikkerhedsanalyser af deres software," siger han til mediet CBR.

Kaspersky giver Apple-fans ret i, at de er forskånet for mange usikkerheder og trusler, fordi Apple bruger app store-modellen på både  Macs og mobile enheder, og dermed kontrollerer og holder meget malware ude af økosystemet. Men det er ikke nok til at udgå angreb i fremtiden, mener han.

"Velkommen til Microsofts verden. Den er fuld af malware," siger Kaspersky.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS