Så meget motorkraft får Samsung Galaxy S3

Ny firekernet Exynos chip fordobler ydelsen.

Artikel top billede

Som led i den kontrollerede opbygning af hype frem mod lanceringen af Galaxy S3 i næste uge har Samsung åbenbaret indholdet af motorrummet på den med spænding ventede toptelefon.

Selskabet har fremvist den næste generation af Exynos chipserien, og afsløret, at en SoC (System on Chip) med det sigende navn Exynos 4 Quad  skal være drivkraften i Galaxy S3.

Man behøver ikke være chipdesigner for at gætte på, hvor mange kerner Exynos Quad 4 mon indeholder. Men ud over at den (naturligvis) er firekernet, hvor meget saft og kraft har den så at byde op med?

En hel del, siger Samsung.

Selskabet fortæller, at Exynos 4 Quad er "dobbelt så hurtig som sin forgænger" (Exynos 4 Dual, der bl.a. ses i GS2 og Note). Samtidigt har nyheden den udemærkede egenskab, at den bruger 20 procent mindre strøm i forhold til forgængeren.

Exynos 4 Quad er bygget på en 32 nm HKMG-proces, hvor forgængeren Exynos 4 Dual, størrelsesmæssigt var en 45 nm SoC.  HKMN står for den avancerede chipteknologi High K Metal Gate, der populært sagt gør det nemmere at formindske chipdesignet og spare strøm.  

Meget tyder på, at Samsun Galaxy S3 vil have relativt gode muligheder for at holde sig kørende på batteriet uden at løbe tør på et øjeblik.

Hver af de fire kerner i dens motor kan særskilt slukkes og tændes alt efter om der er brug for dem eller ej, og deres hastighed kan løbende justeres alt efter behov.

Ved fuld kraft fremad kommer hver kerne til at drøne afsted med 1,4 GHz.

Det giver blandt andet mulighed for at optage video i 1080p/30fps.

Hvilken grafikprocessor, GalaxyS3 får, er endnu ikke oplyst.

 "Denne applikations processor er et afgørende eement i tilvejebrinelsen af en pc-lignende oplevelse på mobile enheder, siger Samsungs senior VP for produktstrategi, Hankil Yoon.

Samsung fortæller mere om Exynos 4 Quad her. Selskabet har desuden lavet en farvestrålende lille reklamefilm om den nye SoC, der giver et indblik i nogle af forbedringerne i forhold til tidligere.

 

Samsung Galaxy S3 lanceres i London på næste torsdag den 3. maj.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse