Så meget motorkraft får Samsung Galaxy S3

Ny firekernet Exynos chip fordobler ydelsen.

Artikel top billede

Som led i den kontrollerede opbygning af hype frem mod lanceringen af Galaxy S3 i næste uge har Samsung åbenbaret indholdet af motorrummet på den med spænding ventede toptelefon.

Selskabet har fremvist den næste generation af Exynos chipserien, og afsløret, at en SoC (System on Chip) med det sigende navn Exynos 4 Quad  skal være drivkraften i Galaxy S3.

Man behøver ikke være chipdesigner for at gætte på, hvor mange kerner Exynos Quad 4 mon indeholder. Men ud over at den (naturligvis) er firekernet, hvor meget saft og kraft har den så at byde op med?

En hel del, siger Samsung.

Selskabet fortæller, at Exynos 4 Quad er "dobbelt så hurtig som sin forgænger" (Exynos 4 Dual, der bl.a. ses i GS2 og Note). Samtidigt har nyheden den udemærkede egenskab, at den bruger 20 procent mindre strøm i forhold til forgængeren.

Exynos 4 Quad er bygget på en 32 nm HKMG-proces, hvor forgængeren Exynos 4 Dual, størrelsesmæssigt var en 45 nm SoC.  HKMN står for den avancerede chipteknologi High K Metal Gate, der populært sagt gør det nemmere at formindske chipdesignet og spare strøm.  

Meget tyder på, at Samsun Galaxy S3 vil have relativt gode muligheder for at holde sig kørende på batteriet uden at løbe tør på et øjeblik.

Hver af de fire kerner i dens motor kan særskilt slukkes og tændes alt efter om der er brug for dem eller ej, og deres hastighed kan løbende justeres alt efter behov.

Ved fuld kraft fremad kommer hver kerne til at drøne afsted med 1,4 GHz.

Det giver blandt andet mulighed for at optage video i 1080p/30fps.

Hvilken grafikprocessor, GalaxyS3 får, er endnu ikke oplyst.

 "Denne applikations processor er et afgørende eement i tilvejebrinelsen af en pc-lignende oplevelse på mobile enheder, siger Samsungs senior VP for produktstrategi, Hankil Yoon.

Samsung fortæller mere om Exynos 4 Quad her. Selskabet har desuden lavet en farvestrålende lille reklamefilm om den nye SoC, der giver et indblik i nogle af forbedringerne i forhold til tidligere.

 

Samsung Galaxy S3 lanceres i London på næste torsdag den 3. maj.

Læses lige nu

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S