Så meget motorkraft får Samsung Galaxy S3

Ny firekernet Exynos chip fordobler ydelsen.

Artikel top billede

Som led i den kontrollerede opbygning af hype frem mod lanceringen af Galaxy S3 i næste uge har Samsung åbenbaret indholdet af motorrummet på den med spænding ventede toptelefon.

Selskabet har fremvist den næste generation af Exynos chipserien, og afsløret, at en SoC (System on Chip) med det sigende navn Exynos 4 Quad  skal være drivkraften i Galaxy S3.

Man behøver ikke være chipdesigner for at gætte på, hvor mange kerner Exynos Quad 4 mon indeholder. Men ud over at den (naturligvis) er firekernet, hvor meget saft og kraft har den så at byde op med?

En hel del, siger Samsung.

Selskabet fortæller, at Exynos 4 Quad er "dobbelt så hurtig som sin forgænger" (Exynos 4 Dual, der bl.a. ses i GS2 og Note). Samtidigt har nyheden den udemærkede egenskab, at den bruger 20 procent mindre strøm i forhold til forgængeren.

Exynos 4 Quad er bygget på en 32 nm HKMG-proces, hvor forgængeren Exynos 4 Dual, størrelsesmæssigt var en 45 nm SoC.  HKMN står for den avancerede chipteknologi High K Metal Gate, der populært sagt gør det nemmere at formindske chipdesignet og spare strøm.  

Meget tyder på, at Samsun Galaxy S3 vil have relativt gode muligheder for at holde sig kørende på batteriet uden at løbe tør på et øjeblik.

Hver af de fire kerner i dens motor kan særskilt slukkes og tændes alt efter om der er brug for dem eller ej, og deres hastighed kan løbende justeres alt efter behov.

Ved fuld kraft fremad kommer hver kerne til at drøne afsted med 1,4 GHz.

Det giver blandt andet mulighed for at optage video i 1080p/30fps.

Hvilken grafikprocessor, GalaxyS3 får, er endnu ikke oplyst.

 "Denne applikations processor er et afgørende eement i tilvejebrinelsen af en pc-lignende oplevelse på mobile enheder, siger Samsungs senior VP for produktstrategi, Hankil Yoon.

Samsung fortæller mere om Exynos 4 Quad her. Selskabet har desuden lavet en farvestrålende lille reklamefilm om den nye SoC, der giver et indblik i nogle af forbedringerne i forhold til tidligere.

 

Samsung Galaxy S3 lanceres i London på næste torsdag den 3. maj.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

KMD A/S

SAP-arkitekt

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension