Så meget motorkraft får Samsung Galaxy S3

Ny firekernet Exynos chip fordobler ydelsen.

Artikel top billede

Som led i den kontrollerede opbygning af hype frem mod lanceringen af Galaxy S3 i næste uge har Samsung åbenbaret indholdet af motorrummet på den med spænding ventede toptelefon.

Selskabet har fremvist den næste generation af Exynos chipserien, og afsløret, at en SoC (System on Chip) med det sigende navn Exynos 4 Quad  skal være drivkraften i Galaxy S3.

Man behøver ikke være chipdesigner for at gætte på, hvor mange kerner Exynos Quad 4 mon indeholder. Men ud over at den (naturligvis) er firekernet, hvor meget saft og kraft har den så at byde op med?

En hel del, siger Samsung.

Selskabet fortæller, at Exynos 4 Quad er "dobbelt så hurtig som sin forgænger" (Exynos 4 Dual, der bl.a. ses i GS2 og Note). Samtidigt har nyheden den udemærkede egenskab, at den bruger 20 procent mindre strøm i forhold til forgængeren.

Exynos 4 Quad er bygget på en 32 nm HKMG-proces, hvor forgængeren Exynos 4 Dual, størrelsesmæssigt var en 45 nm SoC.  HKMN står for den avancerede chipteknologi High K Metal Gate, der populært sagt gør det nemmere at formindske chipdesignet og spare strøm.  

Meget tyder på, at Samsun Galaxy S3 vil have relativt gode muligheder for at holde sig kørende på batteriet uden at løbe tør på et øjeblik.

Hver af de fire kerner i dens motor kan særskilt slukkes og tændes alt efter om der er brug for dem eller ej, og deres hastighed kan løbende justeres alt efter behov.

Ved fuld kraft fremad kommer hver kerne til at drøne afsted med 1,4 GHz.

Det giver blandt andet mulighed for at optage video i 1080p/30fps.

Hvilken grafikprocessor, GalaxyS3 får, er endnu ikke oplyst.

 "Denne applikations processor er et afgørende eement i tilvejebrinelsen af en pc-lignende oplevelse på mobile enheder, siger Samsungs senior VP for produktstrategi, Hankil Yoon.

Samsung fortæller mere om Exynos 4 Quad her. Selskabet har desuden lavet en farvestrålende lille reklamefilm om den nye SoC, der giver et indblik i nogle af forbedringerne i forhold til tidligere.

 

Samsung Galaxy S3 lanceres i London på næste torsdag den 3. maj.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS