Hovedaktionær tager styringen i Careitec

Efter opkøb af lokal konkurrent må stifteren af Horsens-forhandleren Careitec, Henrik Bech, træde et skridt tilbage.

Artikel top billede

Rettelse! I den oprindelige version af denne artikel fremgik det, at Investeringsskelskabet Kirk Johansen er hovedaktionær i Careitec, og at beslutningen om at indsætte en ny direktør i Careitec var taget af dette selskab, som i sin ejerkreds har medlemmer Lego-familien. Det er ikke korrekt.
Hovedaktionæren i Careitec er investeringsselskabet Kirk Thorsen A/S, der udover en mindre ejerandel fra PFA er ejet ligeligt af Peter Thorsen og Casper Kirk Johansen. Sidstnævnte er i øvrigt er oldebarn af Lego-stifteren Ole Kirk Kristiansen. CRN beklager fejlen.

Stifteren af Careitec, Henrik Bech, træder et skridt tilbage og overlader direktørjobbet til Kjeld Mathiesen, der kommer fra et job hos Careitecs hovedaktionær, investeringsselskabet Kirk Thorsen.

Direktørskiftet sker samtidig med at Careitec fra 1. maj overtager SMB-forhandleren JyskPC, der ligesom Careitec er hjemmehørende i Horsens.

"JyskPC dækker kunder, som har fra to til tyve brugere af deres it-løsninger, mens vi i Careitec leverer løsninger fra 20 brugere og opad, så på den måde er JyskPC et fornuftigt tilvalg for os," siger Henrik Bech, som afviser, at rokaden på ledelsesgangen er udtryk for, at han er blevet degraderet.

"Jeg ser det tværtimod som en styrkelse af organisationen. Vi bliver simpelthen for store på nogle områder, så vi bliver nødt til at dele opgaverne på en anden måde end hidtil," siger Henrik Bech, som fortsætter som en del af Careitecs direktion som COO med teknisk ansvar.

Sammen med det nyindkøbte JyskPC får Careitec tilført omkring 100 nye kunder. Opgaven med at integrere dem i Careitecs forretning ligger hos JyskPCs hidtidige direktør Torben Vinkler Nielsen, som derefter også er sikret job hos Careitec.

Careitec har ifølge Henrik Bech de senere år været igennem en transformation af forretningen fra et hardwarefokus til drift og services. Forhandleren har senest stået for drift og vedligeholdelse af it-systemerne under det danske EU-formandsskab, hvor mange møder med politikere og embedsmænd har været placeret i netop Horsens.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S