Apple-trojaner går hårdest ud over SnowLeopard

Flashback malware gør sneleoparderne til zombie-computere.

Artikel top billede

SnowLeopard er den mest udbredte variant af Apples operativsystem - og også det mest populære mål for bagmændene bag de seneste måneders storstilede angreb på Mac-platformen - det Java-baserede trojaner-angreb Flashback.

Angrebet, der betegnes som det største angreb nogensinde mod Apple-computere, er i to ud af tre tilfælde gået udover Macs med OS X 10.6 - bedre kendt som SnowLeopard. Det oplyser det russiske sikkerhedsfirma DrWeb, der har gennemgået en stort antal inficerede Macs. 

Firmaet var først med afsløringen af Flashback-angrebet, der har skabt en botnet af omkring 600.000 Mac-computere.

Flashback udnytter en kritisk sårbarhed i Java til at grave sig dybt ind i Apple-operativsystemet. Apple har siden lukket hullet, men det skete først syv uger, efter at Oracle oprindeligt havde afslørede sårbarheden med en Java-opdatering til Windows og Linux.

OS X 10.6 er den nyeste version af Apples operativsystem, der er født med Java. OS X 10.5 - Leopard - der også kom med Java, er det næsthyppigste offer for Flashware-angrebet, oplyser Drweb.

Den relativt lave inficeringsgrad af OS X 10.7 - Lion - der ikke leveres med Java - synes at underbygge rationalet bag Apples beslutning om at lægge afstand til Java, så det er op til brugerne selv at downloade, hvis de vil have det.

Oversættelse: Jens Nielsen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job