Apple-trojaner går hårdest ud over SnowLeopard

Flashback malware gør sneleoparderne til zombie-computere.

Artikel top billede

SnowLeopard er den mest udbredte variant af Apples operativsystem - og også det mest populære mål for bagmændene bag de seneste måneders storstilede angreb på Mac-platformen - det Java-baserede trojaner-angreb Flashback.

Angrebet, der betegnes som det største angreb nogensinde mod Apple-computere, er i to ud af tre tilfælde gået udover Macs med OS X 10.6 - bedre kendt som SnowLeopard. Det oplyser det russiske sikkerhedsfirma DrWeb, der har gennemgået en stort antal inficerede Macs. 

Firmaet var først med afsløringen af Flashback-angrebet, der har skabt en botnet af omkring 600.000 Mac-computere.

Flashback udnytter en kritisk sårbarhed i Java til at grave sig dybt ind i Apple-operativsystemet. Apple har siden lukket hullet, men det skete først syv uger, efter at Oracle oprindeligt havde afslørede sårbarheden med en Java-opdatering til Windows og Linux.

OS X 10.6 er den nyeste version af Apples operativsystem, der er født med Java. OS X 10.5 - Leopard - der også kom med Java, er det næsthyppigste offer for Flashware-angrebet, oplyser Drweb.

Den relativt lave inficeringsgrad af OS X 10.7 - Lion - der ikke leveres med Java - synes at underbygge rationalet bag Apples beslutning om at lægge afstand til Java, så det er op til brugerne selv at downloade, hvis de vil have det.

Oversættelse: Jens Nielsen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS