Apple-trojaner går hårdest ud over SnowLeopard

Flashback malware gør sneleoparderne til zombie-computere.

Artikel top billede

SnowLeopard er den mest udbredte variant af Apples operativsystem - og også det mest populære mål for bagmændene bag de seneste måneders storstilede angreb på Mac-platformen - det Java-baserede trojaner-angreb Flashback.

Angrebet, der betegnes som det største angreb nogensinde mod Apple-computere, er i to ud af tre tilfælde gået udover Macs med OS X 10.6 - bedre kendt som SnowLeopard. Det oplyser det russiske sikkerhedsfirma DrWeb, der har gennemgået en stort antal inficerede Macs. 

Firmaet var først med afsløringen af Flashback-angrebet, der har skabt en botnet af omkring 600.000 Mac-computere.

Flashback udnytter en kritisk sårbarhed i Java til at grave sig dybt ind i Apple-operativsystemet. Apple har siden lukket hullet, men det skete først syv uger, efter at Oracle oprindeligt havde afslørede sårbarheden med en Java-opdatering til Windows og Linux.

OS X 10.6 er den nyeste version af Apples operativsystem, der er født med Java. OS X 10.5 - Leopard - der også kom med Java, er det næsthyppigste offer for Flashware-angrebet, oplyser Drweb.

Den relativt lave inficeringsgrad af OS X 10.7 - Lion - der ikke leveres med Java - synes at underbygge rationalet bag Apples beslutning om at lægge afstand til Java, så det er op til brugerne selv at downloade, hvis de vil have det.

Oversættelse: Jens Nielsen

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S