Apple-trojaner går hårdest ud over SnowLeopard

Flashback malware gør sneleoparderne til zombie-computere.

Artikel top billede

SnowLeopard er den mest udbredte variant af Apples operativsystem - og også det mest populære mål for bagmændene bag de seneste måneders storstilede angreb på Mac-platformen - det Java-baserede trojaner-angreb Flashback.

Angrebet, der betegnes som det største angreb nogensinde mod Apple-computere, er i to ud af tre tilfælde gået udover Macs med OS X 10.6 - bedre kendt som SnowLeopard. Det oplyser det russiske sikkerhedsfirma DrWeb, der har gennemgået en stort antal inficerede Macs. 

Firmaet var først med afsløringen af Flashback-angrebet, der har skabt en botnet af omkring 600.000 Mac-computere.

Flashback udnytter en kritisk sårbarhed i Java til at grave sig dybt ind i Apple-operativsystemet. Apple har siden lukket hullet, men det skete først syv uger, efter at Oracle oprindeligt havde afslørede sårbarheden med en Java-opdatering til Windows og Linux.

OS X 10.6 er den nyeste version af Apples operativsystem, der er født med Java. OS X 10.5 - Leopard - der også kom med Java, er det næsthyppigste offer for Flashware-angrebet, oplyser Drweb.

Den relativt lave inficeringsgrad af OS X 10.7 - Lion - der ikke leveres med Java - synes at underbygge rationalet bag Apples beslutning om at lægge afstand til Java, så det er op til brugerne selv at downloade, hvis de vil have det.

Oversættelse: Jens Nielsen

Annonce

KMD A/S

Senior Software Developer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Linux Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest