Motus vokser lige op i Skyen

Storageforhandleren Motus klarede sig godt forrige år og markant bedre sidste år. En vigtig del af forklaringen er, at selskabet har taget cloud computing til sig.

Artikel top billede

Motus, som sælger storage og bygger cloud-løsninger, så sidste år sin omsætning vokse med mere end 60 procent. Vi spurgte direktør Ulrik Helio, hvad der ligger bag den kraftige vækst:

"Fremgangen bunder nok i, at vi har de rigtige kompetencer, som markedet og vores kunder har brug for. Og så er vi blevet teknisk endnu skarpere. Vi har blandt andet ansat eksperter til at bygge de her datacentermiljøer, som man bruger eksempelvis til at lave cloud-miljøer," siger Ulrik Helio, medstifter af og administrerende direktør for Motus.

Allerede for et år siden talte Motus om en
cloud-orienteret strategi og den begynder selskabet nu at kapitalisere på.

"Vi bygger interne cloud-løsninger for kunderne. Et eksempel kunne være en kunde med hovedkvarter i Danmark og kontorer i 12 lande rundt omkring. Med en cloud-løsning kan medarbejderne hente og arbejde med data fra datterselskaberne, uanset hvor de ligger," forklarer Ulrik Helio.

Når det gælder konkurrence inden for at bygge og tilbyde cloud-løsninger nævner Motus-direktøren CSC, KMD og NNIT som de hårdeste konkurrenter.

Bygger sin egen sky

Motus har også bygget sin egen cloud-løsning, hvor selskabet tager back up af kundernes infrastruktur. Et forretningsområde i vækst og med et stort fremtidigt potentiale ifølge Helio.

Hellerup-virksomheden har et meget tæt samarbejde med IBM og har de sidste tre år været været den største sælger i Skandinavien af IBM's high end storage-løsning N Series.

"På certificeringssiden arbejder vi på at holde os opdateret og har i øjeblikket omkring 40 high end certificeringer på IBM's produkter," siger Ulrik Helio.

Som noget nyt er Motus kommet med på SKI-aftalen og forventer også at tjene penge på det.

"Vi skal hjælpe det offentlige med at blive mere effektiv. Flere og flere kommuner og regioner ønsker at lave noget, der ligner cloud-løsninger, så de kan samle deres data, og tilgå dem via en browser," siger Ulrik Helio.

Han forventer, at indeværende år ender med et "mindst lige så godt resultat som i 2011", og firmaet budgetterer med et resultat før skat på ni til ni en halv million kroner før skat.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen