Motus vokser lige op i Skyen

Storageforhandleren Motus klarede sig godt forrige år og markant bedre sidste år. En vigtig del af forklaringen er, at selskabet har taget cloud computing til sig.

Artikel top billede

Motus, som sælger storage og bygger cloud-løsninger, så sidste år sin omsætning vokse med mere end 60 procent. Vi spurgte direktør Ulrik Helio, hvad der ligger bag den kraftige vækst:

"Fremgangen bunder nok i, at vi har de rigtige kompetencer, som markedet og vores kunder har brug for. Og så er vi blevet teknisk endnu skarpere. Vi har blandt andet ansat eksperter til at bygge de her datacentermiljøer, som man bruger eksempelvis til at lave cloud-miljøer," siger Ulrik Helio, medstifter af og administrerende direktør for Motus.

Allerede for et år siden talte Motus om en
cloud-orienteret strategi og den begynder selskabet nu at kapitalisere på.

"Vi bygger interne cloud-løsninger for kunderne. Et eksempel kunne være en kunde med hovedkvarter i Danmark og kontorer i 12 lande rundt omkring. Med en cloud-løsning kan medarbejderne hente og arbejde med data fra datterselskaberne, uanset hvor de ligger," forklarer Ulrik Helio.

Når det gælder konkurrence inden for at bygge og tilbyde cloud-løsninger nævner Motus-direktøren CSC, KMD og NNIT som de hårdeste konkurrenter.

Bygger sin egen sky

Motus har også bygget sin egen cloud-løsning, hvor selskabet tager back up af kundernes infrastruktur. Et forretningsområde i vækst og med et stort fremtidigt potentiale ifølge Helio.

Hellerup-virksomheden har et meget tæt samarbejde med IBM og har de sidste tre år været været den største sælger i Skandinavien af IBM's high end storage-løsning N Series.

"På certificeringssiden arbejder vi på at holde os opdateret og har i øjeblikket omkring 40 high end certificeringer på IBM's produkter," siger Ulrik Helio.

Som noget nyt er Motus kommet med på SKI-aftalen og forventer også at tjene penge på det.

"Vi skal hjælpe det offentlige med at blive mere effektiv. Flere og flere kommuner og regioner ønsker at lave noget, der ligner cloud-løsninger, så de kan samle deres data, og tilgå dem via en browser," siger Ulrik Helio.

Han forventer, at indeværende år ender med et "mindst lige så godt resultat som i 2011", og firmaet budgetterer med et resultat før skat på ni til ni en halv million kroner før skat.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S