Edgemo dræner stadig Atea for ansatte

Forhandleren edgemo med tidligere Atea-chefer i spidsen har medvind og fortsætter med at ansætte. Selskabet har tydeligvis stadig en forkærlighed for Atea-ansatte.

Artikel top billede

It-løsningshuset edgemo a/s er begejstret for Ateas ansatte. Så begejstret, at halvdelen af de 18 medarbejdere, som figurerer på selskabets hjemmeside, har en fortid i Atea. Ligesom også de tre medlemmer af direktionen har arbejdet for Atea.

Edgemos medstifter og administrerende direktør Lars Andersen blev fyret fra Atea i april sidste år, hvorefter han sammen med Morten Arknæs og Kenneth Knude Jensen stiftede edgemo. Både Morten Arknæs og Kenneth Knude kom også fra Atea.

"Det eneste, jeg kan sige, er, at der er ikke fokus på, hvor de ansatte kommer fra. Jeg har ikke tallet på, hvor mange, der kommer fra Atea, men det er ikke flertallet," siger Kenneth Knude, der er konsulentdirektør for edgemo og tidligere var teammanager hos Atea.

Mindst 12 Atea-ansatte

I alt har i hvert fald 12 af edgemos medarbejdere tidligere arbejdet for Atea, så med mindre edgemo har rundet 23 ansatte, er det faktisk flertallet af medarbejderne, der er tidligere Atea-ansatte.

I den udsendte pressemeddelelse, der mest har karakter af en stillingsannonce, står der, at "virksomheden nu huser mere end tyve medarbejdere på kontoret i Hinnerup."

I december sidste år, blot en måned efter, at selskabet blev aktivt, havde det 13 ansatte og kunne kalde sig både Citrix guldpartner og næsten HP guldpartner.

Ud over, at edgemo gerne vil have nogle flere medarbejdere af "den rette støbning", står der i pressemeddelelsen, at Cembrit, Nordisk Hostingcenter og Region Nordjylland har valgt edgemo som deres nye it-samarbejdspartner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen