Derfor måtte Dynacom lukke

Det var direktørens og en konsulents farvel til Dynacom, der fik ejeren til at lukke forhandlervirksomheden ned. Læs mere her.

Artikel top billede

I marts valgte tidligere direktør i Dynacom Ebbe Nybo samt konsulent Mathis Nybo at forlade deres stillinger i forhandlerforretningen.

"Vi var to medarbejdere, der i marts valgte at sige vores stillinger op. Vi havde behov for at komme videre og få noget frisk luft. Vi blev enige om, at der skulle ske noget nyt," fortæller Ebbe Nybo.

Ud over direktøren og konsulenten var der fire andre medarbejdere tilbage i Dynacom. De blev fritstillet, da det blev besluttet, at kundeaktiviteterne skulle sælges.

Denne beslutning blev træffet af auktionærerne, der tæller Zitcom, Ebbe Nybo og Mathis Nybo, hvor de to sidstnævnte tilsammen ejer ti procent, og Zitcom ejer 90 procent. Det fortæller Zitcoms direktør Pelle Martin Smidt.

Aftageren af kundeaktiviteterne, Skanderborg-Data, havde dog tilbudt enkelte medarbejdere at følge med til en ny arbejdsplads. I

Zitcoms fokus ligger på hosting, så det var naturligt, at afslutte Dynacoms aktiviteter, da direktøren og konsulenten meldte deres afgang. 

"Zitcom lever jo af at hoste, så de har ikke noget kendskab til den forhandlerforretning, som Dynacom var. Så de valgte at fokusere på hosting og sælge kundeaktiviteterne i Dynacom til Skanderborg-Data i stedet," fortæller den tidligere Dynacom-direktør Ebbe Nybo.

"Vi besluttede at fokusere på vores kerne-hosting-forretning. Vi fandt en god løsning ved at lade Skanderborg-Data overtage aktiviteterne," siger Pelle Martin Smidt.

At det lige blev Skanderborg-Data havde Ebbe Nybo ingen indflydelse på. Men han peger på, at Zitcom og Skanderborg-Data har haft et mangeårigt samarbejde og har adresse på samme vej i Skanderborg, og det bekræfter Zitcom-direktøren.

"Skanderborg-Data ligger få hundrede meter fra os, og vi har tidligere haft et godt samarbejde med dem. For os var der ikke nogen mere nærliggende at lade kunderne overgå til," siger Pelle Martin Smidt.

Ebbe Nybo startede i april som key account manager hos WWI A/S. Det samme gjorde Mathis Nybo, der dog har fået titel af systemarkitekt.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S