Derfor måtte Dynacom lukke

Det var direktørens og en konsulents farvel til Dynacom, der fik ejeren til at lukke forhandlervirksomheden ned. Læs mere her.

Artikel top billede

I marts valgte tidligere direktør i Dynacom Ebbe Nybo samt konsulent Mathis Nybo at forlade deres stillinger i forhandlerforretningen.

"Vi var to medarbejdere, der i marts valgte at sige vores stillinger op. Vi havde behov for at komme videre og få noget frisk luft. Vi blev enige om, at der skulle ske noget nyt," fortæller Ebbe Nybo.

Ud over direktøren og konsulenten var der fire andre medarbejdere tilbage i Dynacom. De blev fritstillet, da det blev besluttet, at kundeaktiviteterne skulle sælges.

Denne beslutning blev træffet af auktionærerne, der tæller Zitcom, Ebbe Nybo og Mathis Nybo, hvor de to sidstnævnte tilsammen ejer ti procent, og Zitcom ejer 90 procent. Det fortæller Zitcoms direktør Pelle Martin Smidt.

Aftageren af kundeaktiviteterne, Skanderborg-Data, havde dog tilbudt enkelte medarbejdere at følge med til en ny arbejdsplads. I

Zitcoms fokus ligger på hosting, så det var naturligt, at afslutte Dynacoms aktiviteter, da direktøren og konsulenten meldte deres afgang. 

"Zitcom lever jo af at hoste, så de har ikke noget kendskab til den forhandlerforretning, som Dynacom var. Så de valgte at fokusere på hosting og sælge kundeaktiviteterne i Dynacom til Skanderborg-Data i stedet," fortæller den tidligere Dynacom-direktør Ebbe Nybo.

"Vi besluttede at fokusere på vores kerne-hosting-forretning. Vi fandt en god løsning ved at lade Skanderborg-Data overtage aktiviteterne," siger Pelle Martin Smidt.

At det lige blev Skanderborg-Data havde Ebbe Nybo ingen indflydelse på. Men han peger på, at Zitcom og Skanderborg-Data har haft et mangeårigt samarbejde og har adresse på samme vej i Skanderborg, og det bekræfter Zitcom-direktøren.

"Skanderborg-Data ligger få hundrede meter fra os, og vi har tidligere haft et godt samarbejde med dem. For os var der ikke nogen mere nærliggende at lade kunderne overgå til," siger Pelle Martin Smidt.

Ebbe Nybo startede i april som key account manager hos WWI A/S. Det samme gjorde Mathis Nybo, der dog har fået titel af systemarkitekt.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S