Derfor måtte Dynacom lukke

Det var direktørens og en konsulents farvel til Dynacom, der fik ejeren til at lukke forhandlervirksomheden ned. Læs mere her.

Artikel top billede

I marts valgte tidligere direktør i Dynacom Ebbe Nybo samt konsulent Mathis Nybo at forlade deres stillinger i forhandlerforretningen.

"Vi var to medarbejdere, der i marts valgte at sige vores stillinger op. Vi havde behov for at komme videre og få noget frisk luft. Vi blev enige om, at der skulle ske noget nyt," fortæller Ebbe Nybo.

Ud over direktøren og konsulenten var der fire andre medarbejdere tilbage i Dynacom. De blev fritstillet, da det blev besluttet, at kundeaktiviteterne skulle sælges.

Denne beslutning blev træffet af auktionærerne, der tæller Zitcom, Ebbe Nybo og Mathis Nybo, hvor de to sidstnævnte tilsammen ejer ti procent, og Zitcom ejer 90 procent. Det fortæller Zitcoms direktør Pelle Martin Smidt.

Aftageren af kundeaktiviteterne, Skanderborg-Data, havde dog tilbudt enkelte medarbejdere at følge med til en ny arbejdsplads. I

Zitcoms fokus ligger på hosting, så det var naturligt, at afslutte Dynacoms aktiviteter, da direktøren og konsulenten meldte deres afgang. 

"Zitcom lever jo af at hoste, så de har ikke noget kendskab til den forhandlerforretning, som Dynacom var. Så de valgte at fokusere på hosting og sælge kundeaktiviteterne i Dynacom til Skanderborg-Data i stedet," fortæller den tidligere Dynacom-direktør Ebbe Nybo.

"Vi besluttede at fokusere på vores kerne-hosting-forretning. Vi fandt en god løsning ved at lade Skanderborg-Data overtage aktiviteterne," siger Pelle Martin Smidt.

At det lige blev Skanderborg-Data havde Ebbe Nybo ingen indflydelse på. Men han peger på, at Zitcom og Skanderborg-Data har haft et mangeårigt samarbejde og har adresse på samme vej i Skanderborg, og det bekræfter Zitcom-direktøren.

"Skanderborg-Data ligger få hundrede meter fra os, og vi har tidligere haft et godt samarbejde med dem. For os var der ikke nogen mere nærliggende at lade kunderne overgå til," siger Pelle Martin Smidt.

Ebbe Nybo startede i april som key account manager hos WWI A/S. Det samme gjorde Mathis Nybo, der dog har fået titel af systemarkitekt.

Læses lige nu

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job