Derfor måtte Dynacom lukke

Det var direktørens og en konsulents farvel til Dynacom, der fik ejeren til at lukke forhandlervirksomheden ned. Læs mere her.

Artikel top billede

I marts valgte tidligere direktør i Dynacom Ebbe Nybo samt konsulent Mathis Nybo at forlade deres stillinger i forhandlerforretningen.

"Vi var to medarbejdere, der i marts valgte at sige vores stillinger op. Vi havde behov for at komme videre og få noget frisk luft. Vi blev enige om, at der skulle ske noget nyt," fortæller Ebbe Nybo.

Ud over direktøren og konsulenten var der fire andre medarbejdere tilbage i Dynacom. De blev fritstillet, da det blev besluttet, at kundeaktiviteterne skulle sælges.

Denne beslutning blev træffet af auktionærerne, der tæller Zitcom, Ebbe Nybo og Mathis Nybo, hvor de to sidstnævnte tilsammen ejer ti procent, og Zitcom ejer 90 procent. Det fortæller Zitcoms direktør Pelle Martin Smidt.

Aftageren af kundeaktiviteterne, Skanderborg-Data, havde dog tilbudt enkelte medarbejdere at følge med til en ny arbejdsplads. I

Zitcoms fokus ligger på hosting, så det var naturligt, at afslutte Dynacoms aktiviteter, da direktøren og konsulenten meldte deres afgang. 

"Zitcom lever jo af at hoste, så de har ikke noget kendskab til den forhandlerforretning, som Dynacom var. Så de valgte at fokusere på hosting og sælge kundeaktiviteterne i Dynacom til Skanderborg-Data i stedet," fortæller den tidligere Dynacom-direktør Ebbe Nybo.

"Vi besluttede at fokusere på vores kerne-hosting-forretning. Vi fandt en god løsning ved at lade Skanderborg-Data overtage aktiviteterne," siger Pelle Martin Smidt.

At det lige blev Skanderborg-Data havde Ebbe Nybo ingen indflydelse på. Men han peger på, at Zitcom og Skanderborg-Data har haft et mangeårigt samarbejde og har adresse på samme vej i Skanderborg, og det bekræfter Zitcom-direktøren.

"Skanderborg-Data ligger få hundrede meter fra os, og vi har tidligere haft et godt samarbejde med dem. For os var der ikke nogen mere nærliggende at lade kunderne overgå til," siger Pelle Martin Smidt.

Ebbe Nybo startede i april som key account manager hos WWI A/S. Det samme gjorde Mathis Nybo, der dog har fået titel af systemarkitekt.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Midtjylland

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job