Del din wifi-forbindelse

Andre firmaer har fejlet med at skabe et globalt gratis internet. Nu prøver KeyWifi at løfte opgaven.

Artikel top billede

Del dit internet med verden. Gør dine medmennesker en tjeneste. Eller tjen lidt penge på dem.

Det er forretningsmodellen for firmaet KeyWifi, der endnu ikke har åbnet for brugere.

En KeyWifi-bruger kan i fremtiden konfigurere sin router til at dele signalet med omverdenen - med eller uden begrænsninger. En bruger kunne for eksempel giver andre fri adgang til sit private WiFi, mens han selv er på arbejde. Eller han kan lave "whitelists", så kun udvalgte personer kan få adgang, eller "blacklists", hvor specikke personer aldrig får adgang.

Han kan også markere om routeren skal have "public" eller "private"-status. Sidstnævnte er kun "synligt" for tilmeldte KeyWifi-brugere.

Caféer og restauranter kan markere, om de ønsker at dele signalet gratis eller tage penge for det.

Har vi ikke set det før?

Firmaet Fon blev kendt i Danmark ved at uddele 50.000 gratis routere. Alligevel udeblev successen med at få danskerne til at dele deres trådløse forbindelser med resten af verden. 

Nu har firmaet KeyWifi altså fået mod på at forsøge sig med den samme idé. Men firmaet griber opgaven an på en anden måde.

"KeyWifi og Fon har mange ligheder. Men set med teknologibriller er Fon hardware-baseret. KeyWifi er konfigurations-baseret. Når du tilmelder dig til Fon, skaber Fon-routeren et separat virtuelt trådløst LAN-signal for Fon-brugere, der har adgang til alle Fon-routere i verden. En bruger hos KeyWifi omkonfigurerer sit eksisterende hardware," fortæller Tom Hughes på SpørgeJørgen-forummet Quora.

Vi er en del af samme trend

KeyWifi havde fornylig et forfejlet forsøg på at rejse kapital til sine aktiviteter på crowdfunding siden Indiegogo.
Men firmaet opgiver ikke af den grund.

For selv om det ikke lykkedes at indsamle penge fra begejstrede brugere, så mener grundlæggerne, at deres forretningsidé falder i tråd med tidens tendenser. For eksempel "collaborative consumption", der er tanken bag den private hotel-tjeneste AirBNB.

På årets SXSW-messe blev den ændrede forbrugermentalitet også nævnt som den kommende store mulighed for it-firmaer.

"Både KeyWifi, Fon og Wippies er alle eksempler på en voksende trend mod mere effektiv brug af netværk, der allerede er tilgængelig. En trend drevet frem af, at vi ser mange telefoner og tablets med WiFi-egenskaber og stadig har høje priser på data via 3G og 4G. De brugere vil med tiden blive mere opmærksomme på at finde og bruge WiFi-forbindelse for at opfylde deres behov, men også for at forbruge internet på en mere udgiftseffektiv og fornuftig facon," mener medstifter Tom Hughes.


Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S