Del din wifi-forbindelse

Andre firmaer har fejlet med at skabe et globalt gratis internet. Nu prøver KeyWifi at løfte opgaven.

Artikel top billede

Del dit internet med verden. Gør dine medmennesker en tjeneste. Eller tjen lidt penge på dem.

Det er forretningsmodellen for firmaet KeyWifi, der endnu ikke har åbnet for brugere.

En KeyWifi-bruger kan i fremtiden konfigurere sin router til at dele signalet med omverdenen - med eller uden begrænsninger. En bruger kunne for eksempel giver andre fri adgang til sit private WiFi, mens han selv er på arbejde. Eller han kan lave "whitelists", så kun udvalgte personer kan få adgang, eller "blacklists", hvor specikke personer aldrig får adgang.

Han kan også markere om routeren skal have "public" eller "private"-status. Sidstnævnte er kun "synligt" for tilmeldte KeyWifi-brugere.

Caféer og restauranter kan markere, om de ønsker at dele signalet gratis eller tage penge for det.

Har vi ikke set det før?

Firmaet Fon blev kendt i Danmark ved at uddele 50.000 gratis routere. Alligevel udeblev successen med at få danskerne til at dele deres trådløse forbindelser med resten af verden. 

Nu har firmaet KeyWifi altså fået mod på at forsøge sig med den samme idé. Men firmaet griber opgaven an på en anden måde.

"KeyWifi og Fon har mange ligheder. Men set med teknologibriller er Fon hardware-baseret. KeyWifi er konfigurations-baseret. Når du tilmelder dig til Fon, skaber Fon-routeren et separat virtuelt trådløst LAN-signal for Fon-brugere, der har adgang til alle Fon-routere i verden. En bruger hos KeyWifi omkonfigurerer sit eksisterende hardware," fortæller Tom Hughes på SpørgeJørgen-forummet Quora.

Vi er en del af samme trend

KeyWifi havde fornylig et forfejlet forsøg på at rejse kapital til sine aktiviteter på crowdfunding siden Indiegogo.
Men firmaet opgiver ikke af den grund.

For selv om det ikke lykkedes at indsamle penge fra begejstrede brugere, så mener grundlæggerne, at deres forretningsidé falder i tråd med tidens tendenser. For eksempel "collaborative consumption", der er tanken bag den private hotel-tjeneste AirBNB.

På årets SXSW-messe blev den ændrede forbrugermentalitet også nævnt som den kommende store mulighed for it-firmaer.

"Både KeyWifi, Fon og Wippies er alle eksempler på en voksende trend mod mere effektiv brug af netværk, der allerede er tilgængelig. En trend drevet frem af, at vi ser mange telefoner og tablets med WiFi-egenskaber og stadig har høje priser på data via 3G og 4G. De brugere vil med tiden blive mere opmærksomme på at finde og bruge WiFi-forbindelse for at opfylde deres behov, men også for at forbruge internet på en mere udgiftseffektiv og fornuftig facon," mener medstifter Tom Hughes.


Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S