Direktør går fra EG til grisefarm

Michael Lehd, administrerende direktør for AX-partneren EG NeoProcess, har forladt virksomheden til fordel for en stilling som driftsdirektør på en minigrisefarm i Slagelse.

Artikel top billede

Michael Lehd har forladt sin stilling som administrerende direktør for EG NeoProcess. I stedet er han blevet driftsdirektør på minigrisefarmen Ellegaard Göttingen Minipigs A/S i Slagelse.

Ny mand på posten som topchef for EG NeoProcess er en gammel kending. Søren Skovbølling er stifter af selskabet, og han var også administrerende direktør i perioden fra 2004 til 2009.

Da Skovbølling forlod posten som direktør i 2009, fortsatte han som arbejdende bestyrelsesformand i selskabet. Dengang blev Michael Lehd ansat som ny administrerende direktør for den danske AX Dynamics-partner.

"Michaels kompetencer er inden for at strømline og fusionere ting, og på det felt har han gjort det rigtig godt gennem de seneste tre år. Nu er det tid til ny vækst, og det er mit kompetenceområde," siger Søren Skovbølling, der vendte tilbage til posten som topchef for EG NeoProcess den 1. marts i år.

Og så er den ikke længere

Søren Skovbølling har været særdeles tilfreds med at samarbejde med Michael Lehd og understreger, at der "intet dramatisk" er i Lehds farvel.

"Vi blev enige om, at det var tid til, at samarbejdet ophørte, og så er den ikke længere," siger Søren Skovbølling.

Han siger, at EG NeoProcess er den "største og stærkeste Dynamics AX-partner i Danmark", og at ambitionerne rækker langt videre. Derfor har selskabet netop ansat to nye direktører, der skal hjælpe med en "yderligere skalering" af kompetencerne i virksomheden.

Men det er en helt anden historie, som kan læses her på Channelworld senere i dag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S