Direktør går fra EG til grisefarm

Michael Lehd, administrerende direktør for AX-partneren EG NeoProcess, har forladt virksomheden til fordel for en stilling som driftsdirektør på en minigrisefarm i Slagelse.

Artikel top billede

Michael Lehd har forladt sin stilling som administrerende direktør for EG NeoProcess. I stedet er han blevet driftsdirektør på minigrisefarmen Ellegaard Göttingen Minipigs A/S i Slagelse.

Ny mand på posten som topchef for EG NeoProcess er en gammel kending. Søren Skovbølling er stifter af selskabet, og han var også administrerende direktør i perioden fra 2004 til 2009.

Da Skovbølling forlod posten som direktør i 2009, fortsatte han som arbejdende bestyrelsesformand i selskabet. Dengang blev Michael Lehd ansat som ny administrerende direktør for den danske AX Dynamics-partner.

"Michaels kompetencer er inden for at strømline og fusionere ting, og på det felt har han gjort det rigtig godt gennem de seneste tre år. Nu er det tid til ny vækst, og det er mit kompetenceområde," siger Søren Skovbølling, der vendte tilbage til posten som topchef for EG NeoProcess den 1. marts i år.

Og så er den ikke længere

Søren Skovbølling har været særdeles tilfreds med at samarbejde med Michael Lehd og understreger, at der "intet dramatisk" er i Lehds farvel.

"Vi blev enige om, at det var tid til, at samarbejdet ophørte, og så er den ikke længere," siger Søren Skovbølling.

Han siger, at EG NeoProcess er den "største og stærkeste Dynamics AX-partner i Danmark", og at ambitionerne rækker langt videre. Derfor har selskabet netop ansat to nye direktører, der skal hjælpe med en "yderligere skalering" af kompetencerne i virksomheden.

Men det er en helt anden historie, som kan læses her på Channelworld senere i dag.

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S