Dustin vil sætte fokus på privatsalget

Nu skal privatsalget ikke længere være et stedbarn hos Dustin. Ny chef vil sætte fokus på Dustin Home.

Artikel top billede

Stefan von Stein er ny nordisk chef for Dusitn salg til private.

Dustin har taget en beslutning, og gjort selskabets markedsdirektør Stefan von Stein til ny nordisk direktør for Dustin Home, skriver CRNs svenske søstermedie it24.

"Min opgave som nordisk chef er at se på, hvad man kan gøre for at øge væksten i selskabet," siger Stefan von Stein til it24.

Helt konkret bliver Dustin Home skilt ud fra resten af Dustin-butikken og skal fremover agere som et selvstændig forretningsområde for Dustin med eget budget

Hidtil har det ifølge Stefan von Stein været sådan, at Dustin Home også var de enkelte landechefers ansvar, hvilket har betydet, at Dustin Home ikke har fået den opmærksomhed, som forretningen i følge ham fortjener.

I 2011 var omsætningen i Dustin Home på knap 700 millioner kroner - heraf kom langt de fleste fra Dustin Home i Sverige, som med en omsætning på 420 millioner kroner stod for mere end 60 procent af privatomsætningen. Dustin havde samlet en omsætning på knap 3,8 milliarder kroner i 2011.

Med den nye nordiske organisation, vil Stefan von Stein derfor i højere grad fokusere på de private forbrugere.

"Blandt andet skal vi se på, om Dustin Home skal ligne Dustin fuldstændigt, eller om butikken skal se helt anderledes ud. For eksempel kan det godt være, at Dustin Home skal sælge andre produkter end Dustin," siger Stefan von Stein til it24.

Han fortæller at han satser på at have en ny køreplan klar for Dustin Home, når selskabet starter på et nyt finansår til september.

Derefter er det "bare at få alle med på vognen og give den gas", slår han fast overfor it24.

Statens IT

Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

Københavnsområdet

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Zealand Business College

Faglig teamleder til IT Drift & Support

Region Sjælland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo