Denne offentlige hjemmeside scorer kassen på bannerannoncer

Det offentligt ejede DMI får sin drift finansieret af staten og tjener samtidigt masser af penge på kommercielle bannerannoncer. Er det lovligt?

Artikel top billede

Må offentlige hjemmesider sælge reklamer?

Nej, som udgangspunkt er det er forbudt.

Derfor har mange sikkert undret sig over, at Danmarks Metrologisk Institut i lang tid har anvendt bannerannoncer på hjemmesiden DMI.dk.

Faktisk har DMI tjent penge på at sælge bannerannoncer på hjemmesiden siden 1999. En formodentlig yderst  lukrativ forretning eftersom DMI.dk konsekvent er blandt de mest besøgte hjemmesider i landet - i øjeblikket med over en million brugere.

ComON har spurgt Klima-, Energi- og Bygningsministeriet, om ministeriet har givet tilladelse til annoncering på hjemmesiden for vejrinstituttet.

Det er en del af kerneforretningen

Offentlige myndigheder skal have tilladelse til kommercielle indtægter og må som udgangspunkt kun tjene penge, hvis der er givet tilladelse til det i den gældende finanslov eller anden særlig lovgivning på området.

En undtagelse er, hvis de kommercielle aktiviteter er i direkte forlængelse af den almindeige drift.

"Indtægterne fra bannerreklamer går til drift og udvikling af hjemmesiden. Uden disse indtægter vill DMI ikke kunne opretholde det høje informationsniveau på hjemmesiden, som det sker i dag. Salget af bannerreklamer ligger med andre ord i naturlig forlængelse af driften af hjemmesiden og dermed inden for rammerne af, hvad statslige institutioner kan have af indtægter," skriver fuldmægtig Tania Dyck-Madsen fra Klima-, Energi- og Bygningsministeriet.

I 1999 vurderede Trafikministeriet, at det var i overensstemmelse med loven, at tillade DMI at tjene på bannerannoncer. 

Vejrudsigter og "varsler til offentligheden" er nemlig en del af DMIs kerneforretning.

"Før udbredelsen af internettet var den primære kilde til denne service DMIs telefontjeneste."

"I takt med, at DMIs hjemmeside overhalede telefontjenesten som den primære kilde til indhentning af vejrinformation faldt de hidtidige indtægter fra telefontjenesten."

Pt. er nettoindtægten fra reklamer cirka 3,5 millioner kroner årligt.

Demokratisk problem

"For fortsat at kunne "opretholde et højt serviceniveau for borgerne på en af DMIs kernevirksomheder, var det nødvendigt at undersøge nye muligheder for indtægter. Man valgte derfor at introducere bannerreklamer på DMI.dk i 1999," forklarer fuldmægtig Tania Dyck-Madsen fra ministeriet.

Det ville med andre ord også kunne tillades, at andre styrelser og institutter reklamerer, hvis det er en del af deres kernetilbud.

Tania Dyck-Madsen gætter på, at det ikke finder sted, fordi det er de færreste offentlige instanser, der har et lige så højt besøgstal som DMI.

Problematikken med at lade offentlig instanser sælge reklamer har givet debat på en en anden front for nylig.

Folketingspolitikerne er ved at tillade, at en gruppe testkommuner må sælge reklamer på deres hjemmesider. Et forslag som, den danske avisbranche mener, kan give et demokratisk problem, fordi salget vil gå ud over de lokale medier, der er afhængige af samme annonce-salg.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS